(tis) - V březnu bylo schváleno prodloužení nájemní smlouvy čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 % v udržení bydlení, kterou si město Brno před začátkem projektu stanovilo jako cíl.
Dá se navíc očekávat, že v následujících měsících budou nájemní smlouvy prodlouženy i dalším rodinám. Radnice díky dobrým zkušenostem s projektem podniká kroky k úplnému ukončení bezdomovectví rodin s dětmi v Brně.
„Podobné projekty, jako je brněnský Rapid Re-Housing, už byly několikrát s úspěchem odzkoušeny v zahraničí. V Česku je Brno průkopníkem a úspěch předčil všechna očekávání. Věřím, že pozitivní zkušenosti inspirují i další města v boji proti bezdomovectví a obchodování s chudobou,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.
Padesát brněnských rodin v bytové nouzi dostalo díky projektu v roce 2016 možnost stát se nájemníky v městských bytech. Město vyčlenilo 50 bytů ze svého bytového fondu, který celkem čítá téměř 28 000 bytů, aby ve spolupráci s dalšími partnery – Platformou pro sociální bydlení, IQ Roma Servis a Ostravskou univerzitou – inovativní přístup otestovalo.
Na základě zahraničních zkušeností předpokládalo, že pokud u rodin dojde ke stabilizaci bydlení a bude jim poskytnuta podpora sociálních pracovníků, zlepší se i další ukazatele jako například zdravotní stav rodičů a dětí, kvalita života rodin, návrat dětí z ústavní péče, pravidelná školní docházka. Zároveň se sníží veřejné výdaje na tyto rodiny.
Pro úspěšnost projektu je klíčový tým sociálních pracovníků organizace IQ Roma Servis.
„Poskytujeme klientům podporu místo kontroly, respektujeme jejich volbu a pracujeme na minimalizaci rizik a nepříznivých dopadů špatných rozhodnutí. Naší společnou zakázkou je udržení bydlení a veškeré další zájmy a cíle si určuje pouze klient. Současně však použitím motivačních rozhovorů nastiňujeme důležité změny a přinášíme do spolupráce nová témata,” vysvětlil sociální pracovník Jan Milota.
Na rodiny byly přitom kladeny přísné podmínky – musely intenzivně spolupracovat se sociálními pracovníky, nemít při prodlužování smlouvy žádné dluhy na nájemném ani energiích a neporušovat podmínky nájemní smlouvy.
„Nastěhovali jsme se před rokem a našli jsme po dlouhé době domov. Ten jsme na ubytovně prostě neměli. Konečně máme čas věnovat se rodině,” řekla Agáta Oláhová, jedna z nájemnic projektu Rapid Re-Housing. „Konečně můžeme vést spořádaný život, děti chodí do školky a také na ně mám víc času. Na ubytovně nežijete, tam jen přežíváte. Byla to hrozná situace a psychicky jsem byla na dně. Vážíme si toho, že máme kde bydlet. Byl to nádherný pocit, když jsme vešli do nového bytu.“
Další informace najdete v tiskové zprávě zde.