(gak) - Půl roku spolupracuje brněnský magistrát s úřadem práce. Společně vytipovávají pracovní místa a potenciální zaměstnance, kterými jsou ve většině případů lidé, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců. Takto se podařilo zaměstnat už 130 lidí. 46 z nich si našlo práci na volném pracovním trhu.
Projekt podpory nezaměstnanosti znevýhodněných osob funguje na brněnském magistrátu půl roku. Ve spolupráci s úřadem práce a zaměstnavateli se zaměřuje na dlouhodobě nezaměstnané a za pomoci sociálního poradenství a tzv. tréninkových pracovních míst pomáhá k návratu na pracovní trh.
Nezaměstnanost v Brně je okolo 4,6 %, což představuje 12 477 nezaměstnaných. Situace mezi dlouhodobě nezaměstnanými, kteří setrvávají v evidenci úřadu práce déle než 12 měsíců, se však navzdory příznivému vývoji prakticky nemění. Město Brno aktuálně eviduje 1416 nezaměstnaných po dobu 12 až 24 měsíců, a dokonce 3499 nezaměstnaných déle než 24 měsíců.
Právě na tuto skupinu se tedy zaměřuje projekt Prostupné zaměstnávání. Podílí se na něm sami zaměstnavatelé i úřad práce. Cílem projektu je vrátit do pracovního procesu lidi, kteří jsou z něj dlouhodobě vyřazení. Nejčastěji jde o matky po mateřské, zdravotně postižené, lidi důchodového věku či s jiným sociálním znevýhodněním. Úlohou úřadu práce je přitom vytipování vhodných klientů.
Služba byla za šest měsíců dosud poskytnuta 130 klientům, které se dlouhodobě nedařilo uplatnit na trhu práce. K dnešku se díky projektu podařilo celkem 46 z nich zaměstnat na volném pracovním trhu, namátkově 25 lidí na hlavní pracovní poměr, 12 lidí na DPČ a 8 na DPP.
„Tímto projektem město poprvé v historii řeší aktivní politiku zaměstnanosti. A ukazuje se, že při správně nastaveném přístupu jsme skutečně schopni nalézat zaměstnání i těm, kteří byli na úřadu práce třeba několik let. A to je velký benefit jak pro ně samotné, tak pro celou naši společnost,” dodal uvolněný zastupitel pro sociální začleňování Martin Freund.
V městských firmách a příspěvkových organizacích se vytvořilo několik vhodných pracovních míst. Úřad práce pro ně vytipovává klienty, kteří dlouhodobě selhávají na trhu práce. Město jim pak v rámci projektu poskytne rekvalifikaci, školení pro pracovní pohovor a další kompetence
„Cílem projektu je za pomocí doprovodných opatření, zejména sociálních služeb, připravovat uchazeče o zaměstnání na vstup na trh práce a zároveň motivovat zaměstnavatele k vytváření udržitelných pracovních míst. Projekt má dovést nezaměstnané zpět na legální trh práce a pomoci jim tam uspět,” říká vedoucí projektu Kateřina Gajdzioková z Odboru sociální péče MMB.
Tzv. tréninkových pracovních míst (TPM) bylo zatím vytvořeno 10: v Knihovně Jiřího Mahena, v magistrátní jídelně na Malinovského náměstí či v Domově seniorů Holásecká. Další dvě tréninková místa jsou v tuto chvíli v jednání v spalovně SAKO Brno, a. s. Tři lidé z TPM už dokázali získat hlavní pracovní poměr.
Postup je takový, že klient na TPM získá svého mentora z řad stálých zaměstnanců a klientův plat je navíc tři měsíce financován z prostředků EU. I díky tomu se daří motivovat zaměstnavatele k zapojení do projektu. V současnosti vznikly vazby s knihovnou Jiřího Mahena, s příspěvkovou organizací domov pro seniory Holásecká, Fakultní nemocnicí u sv. Anny nebo družstvem invalidů MYJÓMI, firmou SEŽEV facility, QUBA, Albert, ADC Czech Republic, Úrazovou nemocnicí Brno nebo chráněnou dílnou Tradelin.
„Každá dobrá komunikace začíná nasloucháním. S odborem sociální péče máme vždy pocit, že nám coby zaměstnavatelům naslouchá. Dokáží vytvořit cílené nabídky pro jednotlivé profese, které v průběhu času hledáme. Nabízí vždy ty správné alternativy jak pro jejich klienty, tak pro nás. Na základě rozhovorů s námi i klienty dokáže odbor sociální péče erudovaně odhadnout schopnosti jednotlivých kandidátů. Mají v sobě ohromnou empatii, dobře chápou cíle, motivace, obavy i současné pracovní frustrace klientů. Díky jejich práci pak u nás tito klienti mohou v rámci projektu získat znovu nejen pracovní návyky, ale i víru ve vlastní schopnosti a dovednosti,” hodnotí Jitka Kotisová z personálního oddělení knihovny Jiřího Mahena.
Těmito pracovními místy lze pokrýt také nedostatek stálých zaměstnanců. „Jídelna Magistrátu města Brna navázala spolupráci s Odborem sociální péče od dubna tohoto roku. Využili jsme projektu TPM k řešení problému s nedostatkem pracovníků v jídelně. Spolupráce se zaměstnanci, kteří mají projekt v kompetenci, je naprosto bezchybná a funguje skvěle,“ uvedla vedoucí magistrátní jídelny Lenka Brymová.
Pokud se klient osvědčí, může zůstat jako běžný zaměstnanec, pokud o jeho služby nebude dále zájem, obdrží alespoň certifikát o úspěšném absolvování projektu, který mu může pomoci při získání regulérního zaměstnání.
Vzhledem k tomu, že projekt pracoval s osobami, které byly i déle než dva roky mimo trh práce a ztrácely tak pracovní návyky i kontakt s vývojem pracovního trhu, ukazuje se projekt jako úspěšný. Projektem by totiž mělo projít celkem 400 dlouhodobě nezaměstnaných, přičemž zaměstnávání je teprve ve čtvrtině celkové doby trvání projektu.
Projekt podpory nezaměstnanosti znevýhodněných osob je z 90 % financován z Evropské unie, o zbytek se rovným dílem dělí město a stát.