Brněnský orloj dostane prostor na japonském webu - Tiskový servis
Brno a jižní Morava se v polovině září prezentovaly na veletrhu cestovního ruchu Tourism EXPO Japan 2018 v Tokiu i na dalších akcích. Naše město se tak dostává do povědomí japonských novinářů, odborníků na cestovní ruch či potenciálních japonských návštěvníků. Těm se v Brně líbí čím dál víc, neboť Brno může nabídnout – kromě zaručených lákadel, jako je janáčkovská tradice a vila Tugendhat – třeba také skvělou gastronomii a veřejný prostor dotvořený moderními uměleckými díly.
Na jedno z nich – multifunkční hodinový stroj, který od roku 2010 zdobí náměstí Svobody – se osobně přijela podívat i japonská novinářka Tomoyo Takai píšící pro odborný časopis Chronos Japan. „Je to nový časopis, který se zaměřuje na luxusní náramkové hodinky. Já, protože se zajímám o historické hodinky, studovala jsem je i opravovala, mám nyní za úkol na našich webových stránkách představit, čím se měřil a měří čas různě po světě,“ vysvětluje po přivítání doprovázeném tradičními úklonami mladičká sympatická novinářka.
Česko, kde ještě nikdy nebyla, ji oslovilo jako země s dlouhou hodinářskou tradicí, proto si ho vybrala jako první. Oproti původnímu plánu však rozšířila svůj itinerář. „O brněnském orloji jsem vůbec nevěděla. Až když jsem si na internetu hledala informace o České republice, a hlavně jejím nejznámějším, tedy Staroměstském orloji, zjistila jsem, že máte i další orloje. A ten brněnský mě zaujal. V tom, že je Brno zajímavé nejen díky modernímu orloji, jsem se pak utvrdila, když jsem navštívila prezentaci vašeho města na veletrhu cestovního ruchu v Tokiu,“ usmívá se Tomoyo Takai.
Ale to už stojí před dominantou momentálně podmračeného náměstí Svobody spolu se sochařem Oldřichem Rujbrem, jedním z autorů hodinového stroje. „Není důvod říkat těmto multifunkčním hodinám orloj, protože tento pojem se váže spíše k historickým časostrojům,“ vysvětluje umělec a Takai si zapisuje každé jeho slovo.
I sama novinářka na ně nahlíží spíše jako na umělecké dílo: „Na hodinách se mi líbí skloubení starého, tradičního, s novým, v němž je přítomen energizující prvek,“ popisuje se zaujetím Takai. „Nadchlo mě, že umožňují přímou interakci obyvatel i turistů s uměním, když si můžou vzít kuličku, tedy jakési zhmotnění pověsti, která se k hodinám váže.“
Na to, jak se kuličky vyrábí, se novinářka jela podívat přímo do Karlova. V Brně pak ocenila i další umělecká díla. „Viděla jsem například i vašeho jezdce na koni – sochu Odvahy. Je příjemné, jak se tady staré sochy doplňují s novými, moderními. V Japonsku si postupně nalézáme cestu i k modernímu umění, stává se oblíbenějším, ale tradice je u nás pořád velmi důležitá. Váš vztah ke kultuře obecně je obdivuhodný a možnost vybrat si z mnoha kulturních akcí je velmi přitažlivá také pro japonské turisty,“ uzavřela Tomoyo Takai, která na Moravě navštíví ještě orloj v Olomouci a Expozici času ve Šternberku.
Dočtete se v Metropolitanu

Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna
Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání
Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky
Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka
Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.
Nenechte si ujít

Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD
Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?
Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo
Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.

Takhle zmapované ovzduší má jen Brno. Výsledky prezentuje na výstavě
Dneškem odstartovala více než třítýdenní výstava v Urban centru, která Brňany a Brňanky seznámí s kvalitou ovzduší ve městě. Výstavu doprovází také přednáška a workshopy pro školy.