Ve čtvrtek 7. prosince měli Vladimír Svoboda s manželkou Vlastou Svobodovou obdržet medaili Karla Kramáře za osobní postoje v době komunismu a za práci ve prospěch své země. Nejvyšší ocenění, které uděluje předseda vlády České republiky, si však již významný brněnský malíř, bývalý člen Rady České televize a nositel Ceny města Brna převzít nemohl, neboť 1. prosince ve věku 86 let zemřel. Medaili za oba rodiče převzal syn Vladimír.
Malíř ovlivněný surrealismem a fantaskním uměním s osobitou poetikou, kterou stále rozvíjel nezávisle na proměnách výtvarné módy, ale také oblíbený vypravěč se zájmem o filosofii a starostlivý otec, dědeček i pradědeček, to byl Vladimír Svoboda. Společně s manželkou podepsali jako jedni z prvních v Brně petici Několik vět, účastnili se prvních demonstrací na Václavském náměstí v listopadu 1989 a organizačně se zapojili do budování Občanského fóra v Brně. Svoboda přispěl k rozpuštění normalizačního Svazu výtvarných umělců.
Náměty obrazů Vladimíra Svobody vycházely hlavně ze dvou inspiračních zdrojů. Z přírody s jejími zákonitostmi a také z bible. Křesťanské motivy se v jeho díle objevovaly od 80. let. Vrcholem této jeho tvůrčí etapy je vytvoření dvou křížových cest – první se nachází v kostele v Lanškrouně, druhá bude v roce 2024 umístěna po jeho rekonstrukci v kostele sv. Jakuba v Brně. Domácí i zahraniční veřejnost zná Svobodovu tvorbu z četných výstav, jeho velkoformátové obrazy zdobí mnoho brněnských i mimobrněnských veřejných prostor.
V roce 2003 byla Vladimíru Svobodovi udělena v oblasti výtvarného umění Cena města Brna za celoživotní dílo.