Přeskočit na obsah

Brněnský kulturní parlament se zaměří na kandidaturu na Evropské hlavní město kultury

25. října 2021

Brno kandiduje na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Přestože se může na první pohled zdát, že se jedná o událost v daleké budoucnosti, je třeba se pečlivě připravovat dopředu. I proto se kandidatura stane tématem XIII. Brněnského kulturního parlamentu, který se uskuteční ve středu 3. listopadu od 10 hodin v KUMSTu na Údolní ulici. Na akci je zvána i veřejnost.

Pravidelné setkání kulturního parlamentu bude tentokrát formou celodenní konference zaměřené na téma kandidatury města na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. 

Od doby svého vzniku v roce 1983 byl prestižní titul Evropské hlavní město kultury udělen více než 60 městům po celé Evropě. V roce 2028 bude tímto titulem oceněno jedno město ve Francii a jedno město v Česku a Brno se o něj utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem. Právě listopadové setkání Brněnského kulturního parlamentu nabídne účastníkům odpovědi na otázky, jak může tento titul městu pomoci, a to nejen z pohledu jeho obyvatel, ale také z pohledu firem, organizací či návštěvníků,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Setkání kulturního parlamentu se uskuteční ve středu 3. listopadu v KUMSTu na Údolní 19. Program zahájí v 10 hodin prezentace soutěžních týmu a vyhodnocení.

Vyhlásili jsme soutěž s trváním do 25. října, do které se mohli přihlásit týmy i jednotlivci. Jejich úkolem byl návrh tématu kandidatury, které je povinnou součástí přihlášky v boji o titul. Zapojení měli zaslat ideu, jaká témata jsou podle nich pro Brno důležitá, čím je Brno výjimečné a co může dát světu. Upřímně se velice těším na vyhlášení, protože věřím, že společně se zapojenou veřejností dokážeme z těchto příležitostí vytěžit maximum,“ sdělil radní pro oblast kultury Marek Fišer

Ve 14 hodin bude setkání pokračovat prezentací a diskuzí právě o Brně a jeho potenciálu. Motivaci města vysvětlí radní pro kulturu Marek Fišer a Kateřina Rundová z Odboru kultury MMB. Následně bude představen projektový tým, který se chopí kandidatury.

Od 16:30 představí zahraniční experti a poradci v panelové debatě nejen přínosy, které titul městu přinese, ale také se podělí o zkušenosti ze zahraničí. Na základě pozitivních referencí a úspěchu při spolupráci s mnoha vítěznými městy vybral Odbor kultury Magistrátu města Brna pro spolupráci trojici mezinárodních expertů. S přípravou brněnské kandidatury budou Brnu radit Nadja Luisa Grizzo, prof. Hanns-Dietrich Schmidt a Neil Peterson. Tento tým poradců byl zapojen nebo se podílel na vedení celkem deseti vítězných kandidatur na titul Evropské hlavní město kultury. Konkrétně Pafos 2017, Plovdiv 2019, Kaunas 2022, Esch-sur-Alzette 2022, Veszprem 2023, Tartu 2024, Bod? 2024, Bad Ischl 2024, Nova Gorica 2025 a Oulu 2026. Aktuálně spolupracují také s kandidátskými městy Nitra 2026 a Liepaja 2027.

Více informací najdete na webu https://kultura.brno.cz/brno-2028/.


Mgr. Kateřina Gardoňová Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 466 mobil: +420 602 595 170 e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.