Brněnský kulturní parlament se zaměří na kandidaturu na Evropské hlavní město kultury

  • 25. října 2021
Brno kandiduje na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Přestože se může na první pohled zdát, že se jedná o událost v daleké budoucnosti, je třeba se pečlivě připravovat dopředu. I proto se kandidatura stane tématem XIII. Brněnského kulturního parlamentu, který se uskuteční ve středu 3. listopadu od 10 hodin v KUMSTu na Údolní ulici. Na akci je zvána i veřejnost.

Pravidelné setkání kulturního parlamentu bude tentokrát formou celodenní konference zaměřené na téma kandidatury města na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. 

Od doby svého vzniku v roce 1983 byl prestižní titul Evropské hlavní město kultury udělen více než 60 městům po celé Evropě. V roce 2028 bude tímto titulem oceněno jedno město ve Francii a jedno město v Česku a Brno se o něj utká s Českými Budějovicemi, Libercem a Broumovem. Právě listopadové setkání Brněnského kulturního parlamentu nabídne účastníkům odpovědi na otázky, jak může tento titul městu pomoci, a to nejen z pohledu jeho obyvatel, ale také z pohledu firem, organizací či návštěvníků,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Setkání kulturního parlamentu se uskuteční ve středu 3. listopadu v KUMSTu na Údolní 19. Program zahájí v 10 hodin prezentace soutěžních týmu a vyhodnocení.

Vyhlásili jsme soutěž s trváním do 25. října, do které se mohli přihlásit týmy i jednotlivci. Jejich úkolem byl návrh tématu kandidatury, které je povinnou součástí přihlášky v boji o titul. Zapojení měli zaslat ideu, jaká témata jsou podle nich pro Brno důležitá, čím je Brno výjimečné a co může dát světu. Upřímně se velice těším na vyhlášení, protože věřím, že společně se zapojenou veřejností dokážeme z těchto příležitostí vytěžit maximum,“ sdělil radní pro oblast kultury Marek Fišer

Ve 14 hodin bude setkání pokračovat prezentací a diskuzí právě o Brně a jeho potenciálu. Motivaci města vysvětlí radní pro kulturu Marek Fišer a Kateřina Rundová z Odboru kultury MMB. Následně bude představen projektový tým, který se chopí kandidatury.

Od 16:30 představí zahraniční experti a poradci v panelové debatě nejen přínosy, které titul městu přinese, ale také se podělí o zkušenosti ze zahraničí. Na základě pozitivních referencí a úspěchu při spolupráci s mnoha vítěznými městy vybral Odbor kultury Magistrátu města Brna pro spolupráci trojici mezinárodních expertů. S přípravou brněnské kandidatury budou Brnu radit Nadja Luisa Grizzo, prof. Hanns-Dietrich Schmidt a Neil Peterson. Tento tým poradců byl zapojen nebo se podílel na vedení celkem deseti vítězných kandidatur na titul Evropské hlavní město kultury. Konkrétně Pafos 2017, Plovdiv 2019, Kaunas 2022, Esch-sur-Alzette 2022, Veszprem 2023, Tartu 2024, Bod? 2024, Bad Ischl 2024, Nova Gorica 2025 a Oulu 2026. Aktuálně spolupracují také s kandidátskými městy Nitra 2026 a Liepaja 2027.

Více informací najdete na webu https://kultura.brno.cz/brno-2028/.


Mgr. Kateřina Gardoňová Tiskové středisko MMB tel.: +420 542 172 466 mobil: +420 602 595 170 e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy