Přeskočit na obsah

Brněnský konstruktér Jiří Kuhnert dosáhl toho, o čem jiní jen sní

02. listopadu 2018 3 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie vrací do povědomí Brňanů jejich úspěšného rodáka. V Uměleckoprůmyslovém muzeu včera zahájila výstavu Jiří Kuhnert: Sketch the dream /Nakreslit si svůj sen, kterou připomíná, že se tento brněnský konstruktér podílel na designu modelu Porsche 928.

Originální skici, dobové plakáty, filmové záběry i kompletní model auta připomenou práci Jiřího Kuhnerta v designérském studiu Porsche. „Po druhé světové válce byl automobil symbolem toho, jak se utvářel životní styl. I to chceme, kromě úspěchu brněnského rodáka, v naší expozici ukázat,“ uvedl kurátor výstavy Rostislav Koryčánek.

Budoucí konstruktér se narodil v roce 1941 v Brně. Jako absolvent strojní průmyslovky pracoval v brněnském Zetoru. Zajímala ho však i závodní auta, účastnil se automobilových soutěží a toužil auta navrhovat, ačkoliv v tomto směru byl samouk – ale velmi nadaný. „Kuhnertovy skici mají vysokou uměleckou úroveň,“ potvrdil jeho talent kurátor.

Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval Kuhnert do Německa a díky dřívějším známostem (matka byla brněnská Němka, otec Němec, který se ještě za války vrátil do vlasti) dostal místo v konstrukčním oddělení firmy Porsche ve Stuttgartu. Tam si jeho talentu všiml šéfdesignér Anatole „Tony“ Lapin, Kuhnert se dostal do úzkého týmu designérů a začal pracovat na návrzích Porsche 928 a 924.

Světový úspěch moravského designéra
Na ženevském autosalonu v roce 1977 se Porsche 928 stalo senzací a v roce 1978 získalo jako jediné z kategorie gran turismo ocenění Auto roku. „Současnou legendu netvoří jen technické charakteristiky modelu 928, ale také jeho nezaměnitelné tvarování. Designéři Porsche včetně Jiřího Kuhnerta byli totiž schopni dodat výslednému tvaru auta emoce,“ zdůraznil Koryčánek.

Návštěvníci uvidí 110 Kuhnertem signovaných skic, jež se dochovaly ve firmě Porsche, a jeho práci dokumentují dobové fotografie z rodinného archivu. Výstavu pak korunuje kompletní model Porsche 928. „Instalace originálních kreseb a dobových plakátů má navodit atmosféru ateliéru plného rýsovacích prken. Právě v této analogové době a miniaturním týmu designérů a techniků vzniklo toto futuristické auto, které svou formou předběhlo dobu,“ doplnil k architektuře výstavy její druhý kurátor Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

Po neshodách v Porsche nastoupil Kuhnert v roce 1978 do renomované značky BMW. O rok později však podlehl rakovině. Jeho kariéra byla ukončena předčasně, přesto se zařadil mezi důležité osobnosti československého designu.

Muzeum čeká rekonstrukce
Výstava potrvá do 13. ledna příštího roku a poté se budova Uměleckoprůmyslového muzea na rok a půl, tedy do dubna 2020 uzavře. „V té době projde muzeum rekonstrukcí a vytvoříme tady nové stálé expozice věnované vývoji designu, ale také jeho současnosti a budoucnosti spjaté s průmyslem 4.0,“ dodal ředitel Moravské galerie Jan Press.
Více informací lze získat na adrese www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.