Brněnský konstruktér Jiří Kuhnert dosáhl toho, o čem jiní jen sní

  • 02. listopadu 2018
  • 3 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie vrací do povědomí Brňanů jejich úspěšného rodáka. V Uměleckoprůmyslovém muzeu včera zahájila výstavu Jiří Kuhnert: Sketch the dream /Nakreslit si svůj sen, kterou připomíná, že se tento brněnský konstruktér podílel na designu modelu Porsche 928.

Originální skici, dobové plakáty, filmové záběry i kompletní model auta připomenou práci Jiřího Kuhnerta v designérském studiu Porsche. „Po druhé světové válce byl automobil symbolem toho, jak se utvářel životní styl. I to chceme, kromě úspěchu brněnského rodáka, v naší expozici ukázat,“ uvedl kurátor výstavy Rostislav Koryčánek.

Budoucí konstruktér se narodil v roce 1941 v Brně. Jako absolvent strojní průmyslovky pracoval v brněnském Zetoru. Zajímala ho však i závodní auta, účastnil se automobilových soutěží a toužil auta navrhovat, ačkoliv v tomto směru byl samouk – ale velmi nadaný. „Kuhnertovy skici mají vysokou uměleckou úroveň,“ potvrdil jeho talent kurátor.

Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval Kuhnert do Německa a díky dřívějším známostem (matka byla brněnská Němka, otec Němec, který se ještě za války vrátil do vlasti) dostal místo v konstrukčním oddělení firmy Porsche ve Stuttgartu. Tam si jeho talentu všiml šéfdesignér Anatole „Tony“ Lapin, Kuhnert se dostal do úzkého týmu designérů a začal pracovat na návrzích Porsche 928 a 924.

Světový úspěch moravského designéra
Na ženevském autosalonu v roce 1977 se Porsche 928 stalo senzací a v roce 1978 získalo jako jediné z kategorie gran turismo ocenění Auto roku. „Současnou legendu netvoří jen technické charakteristiky modelu 928, ale také jeho nezaměnitelné tvarování. Designéři Porsche včetně Jiřího Kuhnerta byli totiž schopni dodat výslednému tvaru auta emoce,“ zdůraznil Koryčánek.

Návštěvníci uvidí 110 Kuhnertem signovaných skic, jež se dochovaly ve firmě Porsche, a jeho práci dokumentují dobové fotografie z rodinného archivu. Výstavu pak korunuje kompletní model Porsche 928. „Instalace originálních kreseb a dobových plakátů má navodit atmosféru ateliéru plného rýsovacích prken. Právě v této analogové době a miniaturním týmu designérů a techniků vzniklo toto futuristické auto, které svou formou předběhlo dobu,“ doplnil k architektuře výstavy její druhý kurátor Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

Po neshodách v Porsche nastoupil Kuhnert v roce 1978 do renomované značky BMW. O rok později však podlehl rakovině. Jeho kariéra byla ukončena předčasně, přesto se zařadil mezi důležité osobnosti československého designu.

Muzeum čeká rekonstrukce
Výstava potrvá do 13. ledna příštího roku a poté se budova Uměleckoprůmyslového muzea na rok a půl, tedy do dubna 2020 uzavře. „V té době projde muzeum rekonstrukcí a vytvoříme tady nové stálé expozice věnované vývoji designu, ale také jeho současnosti a budoucnosti spjaté s průmyslem 4.0,“ dodal ředitel Moravské galerie Jan Press.
Více informací lze získat na adrese www.moravska-galerie.cz.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít