Přeskočit na obsah

Brněnský konstruktér Jiří Kuhnert dosáhl toho, o čem jiní jen sní

02. listopadu 2018 3 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie vrací do povědomí Brňanů jejich úspěšného rodáka. V Uměleckoprůmyslovém muzeu včera zahájila výstavu Jiří Kuhnert: Sketch the dream /Nakreslit si svůj sen, kterou připomíná, že se tento brněnský konstruktér podílel na designu modelu Porsche 928.

Originální skici, dobové plakáty, filmové záběry i kompletní model auta připomenou práci Jiřího Kuhnerta v designérském studiu Porsche. „Po druhé světové válce byl automobil symbolem toho, jak se utvářel životní styl. I to chceme, kromě úspěchu brněnského rodáka, v naší expozici ukázat,“ uvedl kurátor výstavy Rostislav Koryčánek.

Budoucí konstruktér se narodil v roce 1941 v Brně. Jako absolvent strojní průmyslovky pracoval v brněnském Zetoru. Zajímala ho však i závodní auta, účastnil se automobilových soutěží a toužil auta navrhovat, ačkoliv v tomto směru byl samouk – ale velmi nadaný. „Kuhnertovy skici mají vysokou uměleckou úroveň,“ potvrdil jeho talent kurátor.

Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval Kuhnert do Německa a díky dřívějším známostem (matka byla brněnská Němka, otec Němec, který se ještě za války vrátil do vlasti) dostal místo v konstrukčním oddělení firmy Porsche ve Stuttgartu. Tam si jeho talentu všiml šéfdesignér Anatole „Tony“ Lapin, Kuhnert se dostal do úzkého týmu designérů a začal pracovat na návrzích Porsche 928 a 924.

Světový úspěch moravského designéra
Na ženevském autosalonu v roce 1977 se Porsche 928 stalo senzací a v roce 1978 získalo jako jediné z kategorie gran turismo ocenění Auto roku. „Současnou legendu netvoří jen technické charakteristiky modelu 928, ale také jeho nezaměnitelné tvarování. Designéři Porsche včetně Jiřího Kuhnerta byli totiž schopni dodat výslednému tvaru auta emoce,“ zdůraznil Koryčánek.

Návštěvníci uvidí 110 Kuhnertem signovaných skic, jež se dochovaly ve firmě Porsche, a jeho práci dokumentují dobové fotografie z rodinného archivu. Výstavu pak korunuje kompletní model Porsche 928. „Instalace originálních kreseb a dobových plakátů má navodit atmosféru ateliéru plného rýsovacích prken. Právě v této analogové době a miniaturním týmu designérů a techniků vzniklo toto futuristické auto, které svou formou předběhlo dobu,“ doplnil k architektuře výstavy její druhý kurátor Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

Po neshodách v Porsche nastoupil Kuhnert v roce 1978 do renomované značky BMW. O rok později však podlehl rakovině. Jeho kariéra byla ukončena předčasně, přesto se zařadil mezi důležité osobnosti československého designu.

Muzeum čeká rekonstrukce
Výstava potrvá do 13. ledna příštího roku a poté se budova Uměleckoprůmyslového muzea na rok a půl, tedy do dubna 2020 uzavře. „V té době projde muzeum rekonstrukcí a vytvoříme tady nové stálé expozice věnované vývoji designu, ale také jeho současnosti a budoucnosti spjaté s průmyslem 4.0,“ dodal ředitel Moravské galerie Jan Press.
Více informací lze získat na adrese www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.