Přeskočit na obsah

Brněnský dataportál inspiruje ostatní

24. listopadu 2021
Dobrou ukázkou spolupráce ve veřejné sféře je nový dataportál Královéhradeckého kraje www.datakhk.cz, který se inspiroval tím brněnským. Portál vytvořili zaměstnanci krajského úřadu a využili ke spolupráci nejen profesionální grafiky, ale i studenty hronovské Střední průmyslové školy Otty Wichterleho.

„Nový dataportál Královéhradeckého kraje se zrodil i díky spolupráci s Brnem, jelikož náš datový portál data.brno.cz byl pro Královéhradecký kraj velkou inspirací. Téma funkčních datových portálů krajů a měst
i tzv. otevřených dat je relativně nové, a proto se vyplácí vzájemné sdílení zkušeností a dobré praxe. Taková forma spolupráce veřejné sféry je velmi efektivní a důležitá. Města či kraje tak mohou sdílet nejen dobré, ale i špatné zkušenosti s různými postupy a vyvarovat se tak slepých uliček a zbytečných chyb,“
uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, který má v Brně na starosti problematiku otevřených dat.

Tato spolupráce neznamená strohé kopírování technických postupů. Nejcennější je získané know-how vlastních zaměstnanců úřadu a přizpůsobení daného nástroje podle své potřeby. Obdobně jako tomu bylo
v případě královéhradecké spolupráce, Brno předává svoje zkušenosti s přípravou vlastního datového portálu i dalším subjektům. V současnosti je to například Trnavský samosprávný kraj nebo hlavní město Slovenské republiky Bratislava.

Produkty vytvořené vlastními zaměstnanci úřadů jsou pak jednoduše ovladatelné a lidem se s nimi dobře pracuje. Za zmínku stojí i to, že takové nástroje jsou několikanásobně levnější než řešení dodané třetí stranou takzvaně na klíč.

Pro ostatní města je Brno zdrojem dobré praxe nejen v oblasti přístupu k datům. Dalším příkladem inovativního nástroje je fungující systém participativního rozpočtu. Ten po přebrání zkušeností z Brna funguje například v Českých Budějovicích nebo Středočeském kraji. Avšak i Brno se inspiruje u ostatních měst, a výměna zkušeností je tak oboustranná. V oblasti otevřených dat lze čerpat zkušenosti zejména od zahraničních partnerů, kteří jsou v tomto směru zatím stále napřed. Zdrojem dobré praxe pro data.brno.cz byl datový portál z Londýna.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.