Přeskočit na obsah

Brněnský dataportál inspiruje ostatní

24. listopadu 2021

Dobrou ukázkou spolupráce ve veřejné sféře je nový dataportál Královéhradeckého kraje www.datakhk.cz, který se inspiroval tím brněnským. Portál vytvořili zaměstnanci krajského úřadu a využili ke spolupráci nejen profesionální grafiky, ale i studenty hronovské Střední průmyslové školy Otty Wichterleho.

„Nový dataportál Královéhradeckého kraje se zrodil i díky spolupráci s Brnem, jelikož náš datový portál data.brno.cz byl pro Královéhradecký kraj velkou inspirací. Téma funkčních datových portálů krajů a měst
i tzv. otevřených dat je relativně nové, a proto se vyplácí vzájemné sdílení zkušeností a dobré praxe. Taková forma spolupráce veřejné sféry je velmi efektivní a důležitá. Města či kraje tak mohou sdílet nejen dobré, ale i špatné zkušenosti s různými postupy a vyvarovat se tak slepých uliček a zbytečných chyb,“
uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný, který má v Brně na starosti problematiku otevřených dat.

Tato spolupráce neznamená strohé kopírování technických postupů. Nejcennější je získané know-how vlastních zaměstnanců úřadu a přizpůsobení daného nástroje podle své potřeby. Obdobně jako tomu bylo
v případě královéhradecké spolupráce, Brno předává svoje zkušenosti s přípravou vlastního datového portálu i dalším subjektům. V současnosti je to například Trnavský samosprávný kraj nebo hlavní město Slovenské republiky Bratislava.

Produkty vytvořené vlastními zaměstnanci úřadů jsou pak jednoduše ovladatelné a lidem se s nimi dobře pracuje. Za zmínku stojí i to, že takové nástroje jsou několikanásobně levnější než řešení dodané třetí stranou takzvaně na klíč.

Pro ostatní města je Brno zdrojem dobré praxe nejen v oblasti přístupu k datům. Dalším příkladem inovativního nástroje je fungující systém participativního rozpočtu. Ten po přebrání zkušeností z Brna funguje například v Českých Budějovicích nebo Středočeském kraji. Avšak i Brno se inspiruje u ostatních měst, a výměna zkušeností je tak oboustranná. V oblasti otevřených dat lze čerpat zkušenosti zejména od zahraničních partnerů, kteří jsou v tomto směru zatím stále napřed. Zdrojem dobré praxe pro data.brno.cz byl datový portál z Londýna.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.