Přeskočit na obsah

Brněnský čarodějnický víkend okoření jídlo z celého světa

28. dubna 2017 3 minuty čtení
(bim) – Prodloužený čarodějnický víkend nabídne v Brně spoustu akcí. Jejich záběr bude opravdu široký - od hudby, přes jídlo, až po sport.

O víkendu 29. a 30. dubna se na brněnské Malé Americe bude konat již druhý ročník festivalu Ochutnej Svět 2017. Organizátoři slibují široký výběr jak národních jídel, tak i druhů pokrmů. Nebude chybět dokonce ani extrémní kuchyně včetně hmyzu.

K ochutnání budou jídla od více než dvaceti kuchařů z nejrůznějších zemí napříč světem. „Zástupci RAW, veganské a vegetariánské kuchyně pro vás připravují nejen harmonii chutí, ale i neotřelé recepty,“ uvedla Dana Drápalová. Připravený je i doprovodný program nejen pro děti. 

Od čtvrtka až do soboty probíhá v Brně Tmavomodrý festival, který je zaměřen na děti a mládež se zrakovým handicapem. V sobotu v rámci akce vystoupí od 19 hodin v Divadle na Orlí kapela Čankišou. Festival dále nabídne besedy, výstavy, koncert či možnost si vyzkoušet šifrovací hru, kterou připravila společnost Cryptomania ve spolupráci s Turistickým informačním centem města Brna. Více informací na stránkách TIC či na tmavomodry.cz.

Již desátý ročník hudebního open air festivalu Čarodějáles se uskuteční 28. a 29. dubna. Těšit se můžete na tři stage a patnáct tuzemských i zahraničních kapel. Vstupenky a více informací na www.carodejales.cz.

O víkendu se v Redutě utká 800 dětí ve třetím ročníku baletní soutěže „Na špičkách“. Soutěžit budou děti z Česka, Slovenska a Rakouska. Organizátorem je Filiánek, z.s., který soutěž již tradičně spojuje s mezinárodním dnem tance připadajícím na 29. dubna. Více informací a harmonogram na webových stránkách www.naspickach.cz.

Letošní lodní doprava DPMB bude zahájena v sobotu v deset hodin v přístavišti na Brněnské přehradě. O půl jedenácté se uskuteční slavnostní defilé lodí a poté plavba pro veřejnost zdarma. Následně už bude lodní doprava jezdit podle jízdního řádu. U této příležitosti se otevře i nové molo pod hradem Veveří.

V sobotu se i Brno rozsvítí modře. Nasvícena bude fontána u Janáčkova divadla. Město se takto přidává k akci Česko svítí modře zaměřené na děti i dospělé s poruchou autistického spektra (PAS). Organizátorem je Modrá beruška – nezisková organizace podporující děti s PAS a jejich rodiče. 

Zahájení cyklistické sezóny doprovodí 29. dubna od 10 hodin na ZŠ Pastviny v Brně-Komíně akce pro děti z 1. až 6. tříd základních škol věnovaná prevenci dopravních nehod. Děti si vyzkouší počítačové programy s dopravní tématikou a jízdu po dopravním hřišti v elektroautíčkách či na kolech. Nakonec budou testovány jejich dopravních znalosti.

V neděli se od 16:30 na sadech Národního odboje uskuteční setkání občanů s představiteli města Brna a Jihomoravského kraje a koncert mnoha žánrů Nebe plné hvězd

Děti se zvířecí maskou se v neděli můžou sejít v ZOO Brno na akci Čarozoo, kde je pro ně připraven bohatý program. U týpí vedle expozice bizonů se budou opékat špekáčky a na pódiu u dětské ZOO se vystřídá kapela K. R. Banda s kouzelníkem a na řadu přijde i divadelní představení. 

Muzeum města Brna na Čarodějnice 30. dubna nabízí dvě akce pro děti, rodiče i milovníky historie. Celodenní akce s názvem Noblesní neděle bude tvořit doprovodný program aktuální výstavě Nedělní korzo. Na večer je plánovaná tajemná rodinná hra Strašidelné kasematy. 

Od soboty bude možné v Technickém muzeu v Brně navštívit výstavu nazvanou Magický Himaláj - Velehory v Brně, která představí země jako Nepál, Tibet, Bhútán či Indii. Výstavu doplní také autentické předměty z dané oblasti.

Pokud nevíte, kam na prvního máje, můžete ho přijít oslavit do Duck Baru v Kamenné kolonii. Ve stáncích budou k ochutnání RAW a vegan chuťovky a atmosféru zpříjemní živá hudba.

Dočtete se v Metropolitanu

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Vlasta Jágerová vysvětluje, na co ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží. Foto: Zdeňka Obalilová
Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy
Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA

Komiks ze všech stran – český, zahraniční, dětmi malovaný či přímo v procesu kresby – to všechno přináší mezinárodní festival KOMA. Už po deváté obsadí mezi 12. a 15. říjnem někdejší káznici na Bratislavské. Jak takový festival vzniká i jak to aktuálně vypadá s českou komiksovou tvorbou, jsme zjišťovali od dramaturga Tomáše Řepy.

Nenechte si ujít

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně v Křížové chodbě Nové radnice. Foto: Brněnské komunikace a. s.
Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova
Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.