Přeskočit na obsah

Brněnské Vánoce klepou na dveře

06. listopadu 2017 2 minuty čtení
(ral) – I letos zaplní stánky se stylovými dárky a kulinářskými specialitami čtyři náměstí v centru města. Ve srovnání s loňským rokem získají větší prostor na Dominikánském náměstí, kde společně s betlémem, ZOO koutkem a Ježíškovou poštou na pár týdnů nahradí stávající parkoviště.

Už jen pár dní zbývá do zahájení tradičních brněnských vánočních trhů. Na atmosféru podtrhujícím vánočním osvětlení brněnských ulic pracují zaměstnanci Technických sítí Brno už nyní. Do začátku adventu rozmístí ve středu města více než půl milionu LED diod, které jsou energeticky velmi úsporné. Pro letošní rok bude zvoleno jednoduché, ale o to efektnější osvětlení založené na teplé bílé barvě.

Oficiální zahájení Brněnských Vánoc připadá na podvečer 24. listopadu, kdy se na náměstí Svobody rozsvítí vánoční strom. Jako každý rok bude rozsvícení stromu společenskou událostí doplněnou o hudební vystoupení a především o světelnou show. 

Následujícím trhům na náměstí Svobody bude vévodit zimní bar s oblíbenými zahřívacími drinky. Klasické vánoční stánky doplní prosklené moduly, kam se z loňského stanoviště na Radnické ulici přesune market designových výrobků December Design Days. Unikátem tohoto náměstí je každodenní hudební program. V letošním roce probíhá na menším a komornějším pódiu, ale s pečlivě vybranou dramaturgií tak, aby živá hudba dotvářela všudypřítomnou adventní kulisu. Začíná již v dopoledních hodinách vystoupením dětí z mateřských, základních a uměleckých škol, pokračuje divadly a večery patří koncertům různých žánrů od swingu, jazzu, popu až po folklór. Z pódia zazní i adventní koncerty České televize nebo oblíbená série Čtení dětem.

Trhy potrvají do 23. prosince. Stánky budou na obou náměstích otevřeny každý den do 9.00 do 21.45. Další program se chystá také na Moravském náměstí, na Zelném trhu a v areálu brněnského výstaviště.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.