Přeskočit na obsah

Brněnské onkologické dny a Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky nabídnou v letošním roce několik novinek

06. října 2021

MOÚ pořádá ve dnech 12.–15. října 45. ročník Brněnských onkologických dnů a 35. ročník Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Novinkou odborné konference bude kromě hybridní formy také pacientský předprogram a místo konání v centru Brna v Hotelu Passage.

Brněnské onkologické dny a Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky si díky své dlouholeté existenci vybudovaly značnou přízeň odborníků a staly se tak největší celostátní odbornou akcí zahrnující všechny profese zabývající se onkologickou problematikou. Loňský rok a s ním spojené epidemiologické restrikce v důsledku pandemie covid-19 neumožnily zrealizovat konferenci v prezenční formě.  Konference musela být přesunuta do online prostoru. Letošní ročník bude realizován již v prezenční formě.

„I přes nestálou epidemiologickou situaci v průběhu roku jsme od počátku usilovali o to, aby se nám podařilo 45. Brněnské onkologické dny a 35. Konferenci pro nelékařské zdravotnické pracovníky uskutečnit alespoň z části prezenčně, ale byli jsme připraveni reagovat flexibilně na jakýkoliv vývoj situace. Právě proto jsme zajistili plnohodnotný online přenos konference, který umožní sledovat program i těm, kteří se nemohou z jakéhokoliv důvodu účastnit fyzicky,“ vysvětluje předseda organizačního výboru Jiří Šedo.

Odborný program bude po konferenci současně zpracován jako záznam, který bude po jejím skončení přístupný registrovaným účastníkům v archivu na stránkách www.onkologickedny.cz.

Brněnské onkologické dny se letos uskuteční v prostorách Hotelu Passage na Lidické ulici v Brně. „Věříme, že moderní zázemí tohoto konferenčního centra nabídne jak příjemné prostředí pro prezenční účastníky, tak i velice dobré zázemí právě pro kvalitní online přenos, na který klademe velký důraz,“ doplňuje Jiří Šedo.

Novinkou letošní konference bude tzv. pacientský předprogram, který se uskuteční také v hybridní formě. „Vzhledem k rozšiřujícímu se odbornému programu jsme přistoupili k prodloužení konference o jeden celý den. V úterý 12. 10. se tak uskuteční historicky první celodenní pacientská sekce věnovaná pacientským organizacím, pacientským tématům a zasedání pacientské rady MOÚ. Na tento předprogram pak naváže Běh MOÚ a osvětová kampaň statutárního města Brna „Brno narůžovo“ upozorňující na nezbytnost onkologické prevence, a to nejen v otázce rakoviny prsu, které je říjen celosvětově zasvěcen, ale na důležitost onkologické prevence všech nádorových onemocnění. Právě z toho důvodu se těmto tématům nebude věnovat pacientsky zaměřený úterní program, ale i odborný program, který bude probíhat v následujících třech dnech,“ popisuje Marek Svoboda, ředitel MOÚ.

Odborný program se zaměří na problematiku multidisciplinární péče u jednotlivých nádorových onemocnění, ale také na onkochirurgii, anesteziologii a intenzivní péči. Přirozeně se také bude zabývat i důsledky pandemie covid-19. Na středeční odpoledne je připravena tradiční sekce určená pro praktické lékaře, ve čtvrtek bude celý den v jednom ze sálů vyčleněn pro zdravotní sestry a ostatní nelékařské zdravotnické pracovníky a pátek potom laboratorním pracovníkům.

Významnou novinkou bude také páteční mezinárodní sekce, která bude celý den probíhat výhradně v anglickém jazyce. „Naším cílem je konferenci posouvat na mezinárodní úroveň a rozšiřovat možnost sdílení odborných zkušeností napříč Evropou. Jsme proto velice rádi, že se letošního ročníku Brněnských onkologických dnů zúčastní řada významných zahraničních hostů, kteří budou moci sdílet své zkušenosti v plnohodnotném interaktivním formátu. Proto je pro nás důležitá i letošní záštita Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO),“ zdůrazňuje Radka Obermannová, předsedkyně programového výboru konference.

Kompletní program je uveřejněn na webu konference. Registrace k účasti je aktuálně možná již pouze pro online účast, a to na stránkách www.onkologickedny.cz.

„Masarykův onkologický ústav patří k předním pracovištím ve svém oboru nejen v českém kontextu. Zároveň se dlouhodobě věnuje i oblasti vzdělávání a prevence, v čemž spolupracuje i s městem Brnem. Pomáhá nám zajišťovat například pravidelné vzdělávací bloky a semináře určené jak veřejnosti, tak zaměstnancům Magistrátu města Brna na téma prevence a včasné léčby onkologických onemocnění; dále je jedním z našich partnerů pro přípravu nové celoměstské kampaně Brněnské dny prevence. Zástupci Masarykova onkologického ústavu v Brně jsou i členy pracovní skupiny pro prevenci v koordinaci města Brna. Jsem proto rád, že i tato odborná konference si získala pevné místo v diáři řady expertů a pracovníků v oboru a že sem láká i mezinárodní účastníky,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Fotografie z tiskové konference najdete zde.

Kontakt pro média:

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz 


 

Mgr. Anna Svobodová
tisková mluvčí MOÚ
tel.: 543 134 300
mobil: 602 118 646
e-mail: anna.svobodova@mou.cz Nejnovější tiskové zprávy

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.

Školy, náměstí i společenské prostory pro nové „Zbrojováky“. Soutěž určila podobu další etapy vznikající čtvrti

Dynamicky se proměňující areál Nové Zbrojovky získá novou základní a mateřskou školu na základě návrhu od ateliéru SOA architekti. V polovině listopadu ho jako vítězný vybrala odborná porota urbanisticko-architektonické soutěže pořádané Kanceláří architekta města Brna (KAM). Výsledky soutěže teď posvětila Rada města Brna i vedení Nové Zbrojovky. Veřejnost si je bude moci prohlédnout na výstavě začátkem příštího roku.