Přeskočit na obsah

Brněnské kulturní fórum se zaměří na přesahy

03. června 2022

Už počtrnácté se sejde kulturní fórum, dříve známé pod názvem Brněnský kulturní parlament. Stane se tak v úterý 7. června v prostoru Industra STAGE v Nové Zbrojovce. Setkání kulturních aktérů se tentokrát zaměří na přesahy kultury a její prolínání například s ekologií, zdravím či daty. Na akci vystoupí zahraniční hosté, kteří představí příklady z evropských hlavních měst kultury. V jejich prezentacích nebude chybět role kultury v rozvoji měst a jejich obyvatel. Zvolená témata a hosté byli vybráni při příležitosti kandidatury Brna na titul Evropské hlavní město kultury 2028.

Brněnské kulturní fórum se koná dvakrát do roka, stejně jako tomu bylo u Brněnského kulturního parlamentu. V souvislosti s kandidaturou na titul Evropské hlavní město kultury v roce 2028 jsme se ale rozhodli změnit jeho původní název. Označení nyní jednoznačně říká, že se jedná o otevřené diskusní fórum, kde vítáme každého, koho zajímá brněnská kultura a všechny její přesahy,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

Právě Marek Fišer zahájí program 14. setkání kulturní platformy, jejímž cílem je vytvoření prostoru pro sdílení vizí, diskusi a dialog představitelů města, veřejnosti a brněnských kulturních institucí i kreativních odvětví. V úterý 7. června od 13 hodin tak v Industře promluví o novinkách, které chystá Odbor kultury Magistrátu města Brna, jako je třeba datový sklad pro brněnskou kulturu a související odvětví či výsledky průzkumu veřejného mínění metodou pocitové mapy, který se uskutečnil na přelomu roku. Jeho cílem bylo zmapování vztahu brněnského obyvatelstva ke kultuře a následné určení oblastí, které se promítají do brněnské přihlášky pro první kolo kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2028. 

V úvodním bloku dále představí Sarah Szökeová z oddělení strategického plánování MMB nový dotační program pro kreativní odvětví a promluví také o propojení kulturních a kreativních oborů a přesazích do podnikání. 

Na fóru vystoupí v roli čestného hosta také Yuliia Khomchyn, vedoucí Institutu kulturní strategie ve Lvově, která promluví o tom, jaká je na Ukrajině aktuální situace pro lidi pracující v kultuře. S Yulií jsme se potkali nedávno na fóru evropských měst kultury v Kaunasu, kde hovořila právě o tom, jak je zasažena kultura na Ukrajině v souvislosti s válečným stavem. Brněnské zastupitelstvo navíc nedávno deklarovalo vůli spolupracovat se Lvovem, v přihlášce ke kandidatuře se proto věnujeme i tématu Ukrajiny,“ dodal Marek Fišer

Po této trojici bude následovat otevřené fórum, resp. prostor pro dotazy, reflexi a nápady. Od 15 hodin pak přijdou na řadu příklady z evropských hlavních měst kultury, a to v panelové diskusi, v níž vystoupí odbornice a odborníci ze zahraničí. Jejich medailonky najdete zde.

Témata, která jsou současně klíčová i pro brněnskou kandidaturu v roce 2028, dále rozvíjí čtyři navazující moderované workshopy. 

TÉMATA 

EKOLOGIE/UDRŽITELNOST
Panel: Triin Pikk (Tartu 2024)
Workshop: Michaela Rýgrová (Divadelní akademie múzických umění v Praze)

SOCIÁLNÍ KOHEZE
Panel: Lenka Kuricová, Lucia Dubačová (Trenčín 2026)
Workshop: Lenka Šafránková, Tomáš Jurčík (Odbor sociální péče MMB), Marika Smreková (Studio Marta)

ZDRAVÍ A WELL-BEING
Panel: Lia Prentaki (nezávislá producentka a kulturní manažerka)
Workshop: Zdeňka Vlachovská (Divadlo Barka)

KULTURNÍ DATA
Panel: Zuzana Révészová (Košice 2013)
Workshop: Milan Dedera (Český statistický úřad)

Moderátorkami panelové diskuse budou Blanka Marková (project developer, Brno 2028) a Marcela Straková (programová ředitelka, Brno 2028).

Celodenní program zakončí od 18:30 hodin teambuilding s grilováním a turnajem v pétanquu. Akce je určena široké veřejnosti, povolen je i vstup se psy. Po celou dobu bude k dispozici občerstvení ve veganské i vegetariánské variantě, včetně výběrové kávy. Více informací o akci najdete na FB události


Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.