Přeskočit na obsah

Brněnské kostely při Noci kostelů navštívilo na sto tisíc lidí

10. června 2017 2 minuty čtení
(taz) - Brněnské kostely a modlitebny se v pátek večer opět otevřely veřejnosti při devátém ročníku Noci kostelů. Do 43 církevních staveb se podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové přišlo podívat odhadem 100.000 lidí. Další tisíce lidí navštívily kostely v brněnské diecézi, celkem jich bylo přístupných 180.

Největším lákadlem pro dospělé návštěvníky byla místa, která jsou běžně nepřístupná - kostelní věže, kůry, sakristie, rajské zahrady či krypty. Lidé si mohli poslechnout také koncerty, jinde se naopak rozjímalo při svitu svící či za doprovodu varhan. Připraven byl také program pro děti, které plnily zábavné úkoly, soutěžily či mohly zhlédnout divadelní představení.

Novinkou letošního roku Noci kostelů v Brně byla speciální šalina, která jako zvláštní jízda projížděla po celý večer centrem Brna a vozila zajímavé hosty. Jízdu slavnostně zahájil v 17:00 brněnský biskup Vojtěch Cikrle s primátorem města Petrem Vokřálem. "Dnes jakoby se dveře kostela posouvaly někam dál, šalina je dnes takovou předsíní kostela," vysvětlil biskup Vojtěch Cikrle.

"Noc kostelů je nejen další akcí, které se konají ve městě Brně. Je to především příležitost uvědomit si své kořeny a tradice. A speciální šalina věnované této akci je výborný nápad, protože na Noc kostelů  upozorní i ty, kteří by si jí jinak nevšimli," doplnil primátor Petr Vokřál.

"Letošní Noc kostelů se v brněnské diecézi velmi vydařila a lidé byli spokojení. Po několika propršených letech se vydařilo i počasí, díky kterému lidé měli například velmi dobrý rozhled z věží," uzavřela mluvčí biskupství.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.