Brněnské kostely při Noci kostelů navštívilo na sto tisíc lidí

  • 10. června 2017
  • 2 minuty čtení
(taz) - Brněnské kostely a modlitebny se v pátek večer opět otevřely veřejnosti při devátém ročníku Noci kostelů. Do 43 církevních staveb se podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové přišlo podívat odhadem 100.000 lidí. Další tisíce lidí navštívily kostely v brněnské diecézi, celkem jich bylo přístupných 180.

Největším lákadlem pro dospělé návštěvníky byla místa, která jsou běžně nepřístupná - kostelní věže, kůry, sakristie, rajské zahrady či krypty. Lidé si mohli poslechnout také koncerty, jinde se naopak rozjímalo při svitu svící či za doprovodu varhan. Připraven byl také program pro děti, které plnily zábavné úkoly, soutěžily či mohly zhlédnout divadelní představení.

Novinkou letošního roku Noci kostelů v Brně byla speciální šalina, která jako zvláštní jízda projížděla po celý večer centrem Brna a vozila zajímavé hosty. Jízdu slavnostně zahájil v 17:00 brněnský biskup Vojtěch Cikrle s primátorem města Petrem Vokřálem. "Dnes jakoby se dveře kostela posouvaly někam dál, šalina je dnes takovou předsíní kostela," vysvětlil biskup Vojtěch Cikrle.

"Noc kostelů je nejen další akcí, které se konají ve městě Brně. Je to především příležitost uvědomit si své kořeny a tradice. A speciální šalina věnované této akci je výborný nápad, protože na Noc kostelů  upozorní i ty, kteří by si jí jinak nevšimli," doplnil primátor Petr Vokřál.

"Letošní Noc kostelů se v brněnské diecézi velmi vydařila a lidé byli spokojení. Po několika propršených letech se vydařilo i počasí, díky kterému lidé měli například velmi dobrý rozhled z věží," uzavřela mluvčí biskupství.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít