Přeskočit na obsah

Brněnské echo speciál o rezidentním parkování

29. srpna 2018 2 minuty čtení
(ral) - Systém rezidentního parkování bude v Brně, prozatím v jeho nejužším centru, fungovat od soboty. Koho všeho se dotkne? Co je potřeba si vyřídit? Kdo bude moci do centra vjet a kdo v něm zaparkuje? Jak se bude regulace parkování šířit dál? Na základní otázky přibližující nová pravidla odpověděl náměstek pro dopravu Richard Mrázek.

Rezident, abonent, návštěvník, parkovací oprávnění, oprávnění k vjezdu, systém květinky... Chystané zavedení rezidentního parkování s sebou přináší celou řadu nových pojmů a pravidel. Přehledně je naleznete na webu parkovanivbrne.cz. V základních bodech systém přiblížil v rozhlasovém pořadu Brněnské echo speciál náměstek pro dopravu Richard Mrázek. "Náš systém, tzv. květinka, je poměrně unikátní. V ideálním případě chce rezident zaparkovat před svým domem, a když se mu to nedaří, zkouší vedlejší ulice. Když ale bydlí na hranici zón, vedlejší ulice už jim nemusí být dostupná - tak je to třeba v Praze. Prostřednictvím těchto květinek ale zajistíme prolínání těchto oblastí a umožníme rezidentům parkovat i v okolních ulicích," představil jednu ze základních myšlenek systému náměstek Mrázek.

Od 1. září bude nový systém platit v historickém centru, od 1. listopadu se rozšíří o další tři zóny. "Rezidentní parkování zahajujeme v městské památkové zóně a v nejbližším okolí. Rezidentní parkování má podle nás začínat od centrální části města, která je dopravou enormně zatížena," uvedl náměstek Mrázek. Přibývání dalších oblastí určují městské části.

Rozhlasový pořad Echo speciál vysílalo Rádio Kiss 27. srpna po 13. hodině. Jeho záznam je dostupný na oficiálním Youtube kanálu města.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.