Přeskočit na obsah

Brněnská zelená vlna. Ekofilm má šanci získat téměř půl milionu z městského rozpočtu

02. června 2021

Město Brno se připravuje na klimatickou změnu a obrací se na firmy, instituce i občany, aby se do ekologických aktivit také zapojili. Některá opatření podporuje i finančně – například vytváření zelených střech, revitalizaci vnitrobloků, oživování nábřeží, ale i pořádání festivalu filmů s tematikou životního prostředí. Pokud to odsouhlasí zastupitelé, dostanou pořadatelé letošní přehlídky Ekofilm dotaci 450 tisíc korun.

Brněnští radní dnes projednali poskytnutí individuální neinvestiční dotace společnosti EkoInkubátor, z. ú., ve výši 450 tisíc korun na organizaci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm 2021 a doporučili ji zastupitelům schválit. Dotace představuje 12 procent z celkových nákladů na projekt, jež činí 3 859 900 korun. Peníze z městského rozpočtu půjdou na propagaci a produkci festivalu, slavnostní zahájení, náplň programu pro školy a virtuální realitu jako nefilmový program. Dotace ve stejné výši byla pořadatelům přidělena i v letech 2019 a 2020.

Ekofilm je nejstarší mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí v Evropě. Jeho kořeny sahají do roku 1974. Pořádá ho Ministerstvo životního prostředí a od roku 2015 jej hostí Brno. Na organizaci se kromě EkoInkubátoru podílí i Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity a Key Promotion s. r. o.

Každý rok festival otevírá některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Letos to bude téma Adresa: Země. Program se bude odehrávat na náměstí Svobody a na FSS MUNI, případně v sále Společenského centra ÚMČ Brno-střed. Srdcem přehlídky bude kino Scala, kde se budou promítat desítky soutěžních filmů z celého světa.

„V září odstartuje městský dotační program Ekologická výchova. Chceme tak podpořit ty, kteří vzděláváním dětí a dospělých usilují o vytvoření vztahu Brňanů k životnímu prostředí a jeho ochraně. Příspěvkem pro Ekofilm sledujeme podobný cíl. Festival vyhledávají odborníci i běžné publikum, do kina dopoledne přijdou školáci, večer diváci všech věkových kategorií. Promítání doplňují přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů. To vše pomáhá formovat názory a chování lidí v oblasti ekologie, což se odráží v kvalitnějším životním prostředí v Brně. Ročník 2021 se uskuteční od 20. do 23. října,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Po skončení akce si lze vybrané pořady zapůjčit k nekomerčním přehlídkám nazvaným Ozvěny Ekofilmu, čehož využívají především organizátoři kulturních center či klubových kin a školy.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.