Brněnská Stará radnice se stane národní kulturní památkou - Tiskový servis

Brněnská Stará radnice se stane národní kulturní památkou

 • 26. června 2024
 • 3 minuty čtení

V pondělí 1. července 2024 se stane Stará radnice v Brně národní kulturní památkou. Rozhodnutí o zvýšení památkové ochrany této nejstarší světské stavby ve městě navrhlo Ministerstvo kultury a schválila vláda České republiky 6. prosince 2023.

V přijatém návrhu z prosince 2023 figuruje celkem 18 kulturních památek, z toho 14 historických radnic. Jejich paleta je pestrá, od těch pocházejících ze středověku až po ty z počátku 20. století, a je dokladem vývoje stavební typologie radničních budov v českých zemích v průběhu let. Radnice jsou navíc jedním z hlavních symbolů politické, hospodářské i kulturně-společenské historie měst.

„Stará radnice je památka z 13. století, ke které se váže řada pověstí a která sloužila svému účelu až do roku 1935, kdy radní přesídlili na Dominikánské náměstí,“ přiblížila primátorka města Brna Markéta Vaňková. „Na Ústředním seznamu kulturních památek se v současnosti nachází přes 300 rejstříkových záznamů národních kulturních památek. Třináct z nich je na území Brna, včetně například hradu Veveří a hradu Špilberk, katedrály sv. Petra a Pavla nebo Kounicových kolejí a hotelu Avion. Schválení další významné historické stavby znamená další zvýšení prestiže našeho města z pohledu cestovního ruchu. A představuje to samozřejmě pro nás jako pro vlastníka Staré radnice také závazek a zodpovědnost.“

Stará radnice se nachází v Radnické ulici ve výhodné pozici mezi náměstím Svobody a Zelným trhem. „Důležitým aspektem je, že je Stará radnice stále přístupná veřejnosti a našla své nové využití. Turistům zde slouží informační centrum, její sály a nádvoří jsou kulturním prostorem, kde se konají koncerty, výstavy nebo třeba vánoční trhy. Oblíbeným cílem je také její 63 metrů vysoká věž, ze které si i Brňané rádi užijí panoramatický výhled na celé centrum. V nabídce máme také prohlídky objektu s průvodcem nebo si jednotlivé sály můžete pronajmout pro soukromé účely,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO, který Starou radnici spravuje.

Výrazným a umělecky cenným prvkem této památky je gotický kamenný portál, jehož autorem je Anton Pilgram. O něm se dozvíte více ve stálé expozici v prvním patře věže radnice. K portálu a také k brněnskému draku a loukoťovému kolu, které naleznete v průchodu, se váží oblíbené pověsti.

V pondělí 1. července si můžete v brněnském orloji na náměstí Svobody chytit taky speciální kuličku s dračí tlapkou nebo žlutočernou dračí duhovkou. Vypadávat budou v každou celou hodinu od 11:00 do 23:00.

Stará radnice v Brně (Radnická 8)
https://www.gotobrno.cz/misto/stara-radnice/

 

Národní kulturní památky na území města Brna

(k 26. 6. 2024)

 1. katedrála sv. Petra a Pavla
 2. hotel Avion
 3. kostel sv. Jakuba Většího
 4. bazilika Nanebevzetí Panny Marie + augustiniánský klášter na Starém Brně 
 5. Čestné pohřebiště spojeneckých vojsk a účastníků domácího odboje z období 2. světové války
 6. Krematorium s kolumbáriem
 7. obraz Madona z Veveří
 8. vila Tugendhat
 9. Špilberk
 10. hrad Veveří
 11. Kounicovy koleje
 12. archeologické nálezy z Mikulčic (uloženy v Brně)
 13. Moravské zemské desky (podle zákona o archivnictví, na seznamu NKP Ministerstva vnitra: https://www.mvcr.cz/clanek/kulturni-pamatky.aspx)

Další články z rubriky