Přeskočit na obsah

Brněnská káznice se dočká digitálního zdokumentování

11. listopadu 2020

Zachování unikátního kulturního dědictví v bývalé káznici mezi ulicemi Soudní a Cejl spočívající především v digitálním uchování původních nápisů na zdech v celách je cílem projektu obecně prospěšné společnosti POST BELLUM. Radní na digitální dokumentaci a historický výzkum areálu přispěli částkou 242 tisíc korun.

„Brněnská káznice představuje místo, kde se psaly dějiny nejen města Brna, ale především zde trpěli mnohdy neprávem věznění lidé. Právě po nich se zde dochovalo memento v podobě nápisů na zdech jednotlivých cel a ty by měly být zaznamenány pro další generace,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

POST BELLUM se na statutární město Brno obrátilo s žádostí o podporu projektu digitální dokumentace a historického výzkumu areálu brněnské káznice na Cejlu. Tento projekt se pak zaměří právě na digitální dokumentaci (fotogramemetrický a laserový scan interiéru i exteriéru) a epigrafické (paleografické a historické) studium historických spontánně motivovaných nápisů dochovaných na zdech cel.

„Nápisy v tzv. celách smrti jsou vytvořeny někdejšími vězni. Často jde o vzkazy, básně, protesty nebo kresby. Je štěstí, že bývalá káznice svého času fungovala jako archiv, čímž se podařilo tyto nápisy zakonzervovat. Díky tomu jsou vzkazy na zdech evropským unikátem,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Skenování nápisů bude nutné provést co nejdříve. „Bohužel víme, že stav budovy bývalé káznice se zhoršuje. Proto podporujeme tento projekt, který pomůže zachovat historické nápisy alespoň v digitální podobě, a nedojde tak k úplnému zničení tohoto cenného kulturního dědictví,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Naskenované nápisy i budova samotná pak budou prezentovány v připravované stálé expozici Institutu Paměti národa, jehož regionální pobočka Jihomoravského kraje v káznici sídlí. Lidé tak budou moci navštívit několik „virtuálních cel“, k jejichž vytvoření budou použity informace získané v rámci tohoto podpořeného projektu.

Celkový rozpočet projektu „Digitální dokumentace a historický výzkum areálu brněnské káznice“ činí 726 tisíc korun. Pobočka Paměť národa Jihomoravský kraj, POST BELLUM, z. ú., vloží do této záchranné aktivity částku 242 tisíc korun. Jihomoravský kraj i město Brno bylo požádáno o podporu ve stejné částce. O jejím poskytnutí rozhodnou ještě zastupitelé.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.