Přeskočit na obsah

Brněnská káznice se dočká digitálního zdokumentování

11. listopadu 2020
Zachování unikátního kulturního dědictví v bývalé káznici mezi ulicemi Soudní a Cejl spočívající především v digitálním uchování původních nápisů na zdech v celách je cílem projektu obecně prospěšné společnosti POST BELLUM. Radní na digitální dokumentaci a historický výzkum areálu přispěli částkou 242 tisíc korun.

„Brněnská káznice představuje místo, kde se psaly dějiny nejen města Brna, ale především zde trpěli mnohdy neprávem věznění lidé. Právě po nich se zde dochovalo memento v podobě nápisů na zdech jednotlivých cel a ty by měly být zaznamenány pro další generace,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

POST BELLUM se na statutární město Brno obrátilo s žádostí o podporu projektu digitální dokumentace a historického výzkumu areálu brněnské káznice na Cejlu. Tento projekt se pak zaměří právě na digitální dokumentaci (fotogramemetrický a laserový scan interiéru i exteriéru) a epigrafické (paleografické a historické) studium historických spontánně motivovaných nápisů dochovaných na zdech cel.

„Nápisy v tzv. celách smrti jsou vytvořeny někdejšími vězni. Často jde o vzkazy, básně, protesty nebo kresby. Je štěstí, že bývalá káznice svého času fungovala jako archiv, čímž se podařilo tyto nápisy zakonzervovat. Díky tomu jsou vzkazy na zdech evropským unikátem,“ uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Skenování nápisů bude nutné provést co nejdříve. „Bohužel víme, že stav budovy bývalé káznice se zhoršuje. Proto podporujeme tento projekt, který pomůže zachovat historické nápisy alespoň v digitální podobě, a nedojde tak k úplnému zničení tohoto cenného kulturního dědictví,“ řekl radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Naskenované nápisy i budova samotná pak budou prezentovány v připravované stálé expozici Institutu Paměti národa, jehož regionální pobočka Jihomoravského kraje v káznici sídlí. Lidé tak budou moci navštívit několik „virtuálních cel“, k jejichž vytvoření budou použity informace získané v rámci tohoto podpořeného projektu.

Celkový rozpočet projektu „Digitální dokumentace a historický výzkum areálu brněnské káznice“ činí 726 tisíc korun. Pobočka Paměť národa Jihomoravský kraj, POST BELLUM, z. ú., vloží do této záchranné aktivity částku 242 tisíc korun. Jihomoravský kraj i město Brno bylo požádáno o podporu ve stejné částce. O jejím poskytnutí rozhodnou ještě zastupitelé.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Vedení města Brna prověřilo sdělení provázející spor o volbu člena Výboru pro národnostní menšiny

Vedení města Brna se zabývalo volbou člena Výboru pro národnostní menšiny, která proběhla na květnovém Zastupitelstvu města Brna a stala se předmětem diskuse na jeho zasedání 5. září 2023.

Vteřiny zachraňují životy, připomene nová kampaň města a hasičů

Když čekáte na příjezd hasičů, může se každá vteřina zdát nekonečná. Vteřiny také mohou rozhodovat o životě a smrti, o zdraví či jeho poškození, o záchraně či ztrátě majetku. Právě tyto cenné okamžiky ztrácejí hasiči, když míří k zásahu a cestu jim blokují nesprávně zaparkovaná vozidla. Jak může každý z nás jednoduše pomoci vozům integrovaného záchranného systému dostat se včas na místo určení, pomáhá přiblížit nová kampaň Vteřiny pro život. Město ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje ji spouští dnes.

Mezi městem a Zbrojovkou panuje shoda: Nový fotbalový stadion by měl vyrůst na místě dnešního velodromu

Nejvýhodnější lokalitou pro výstavbu nového fotbalového stadionu je brněnské výstaviště, konkrétně místo, kde dnes stojí velodrom. Shodli se na tom představitelé města a Zbrojovky Brno, a to i na základě prověření plošného umístění sportovišť ve vybraných lokalitách, které zpracovala Kancelář architekta města Brna. Se změnou působiště souhlasí i cyklistické oddíly, pro které by se stavěl nový cyklistický ovál, a to se snahou jej zkombinovat i s atletickou halou.

Brno podpoří střediska volného času

Brněnští radní dnes souhlasili s poskytnutím 1 330 000 korun na úhradu provozních nákladů středisek volného času. Vše musí ještě schválit říjnové zastupitelstvo.