Přeskočit na obsah

Brněnská hvězdárna si loni vedla dobře. Ocenili ji i návštěvníci

18. května 2022
Brněnští radní vzali na vědomí zprávu o činnosti Hvězdárny a planetária Brno za loňský rok, z níž vyplynulo, že rok 2021 byl srovnatelný s rokem 2020. V obou letech však byla činnost hvězdárny poznamenána covidovým obdobím.

V roce 2021 přivítala Hvězdárna a planetárium Brno celkem 117 015 návštěvníků. Mimořádně úspěšné byly letní instalace nafukovacích modelů, které doplnil Marsmeloun (model Marsu). Také se zrodilo několik online projektů – například Lovci fotonů nebo Kosmonautické aktuality. Ve druhé polovině roku 2021 byla postupně uvedena čtveřice představení v digitáriu, přičemž pořad Satelix je výsledkem spolupráce se středoevropskými planetárii a Vesmírné oázy 3D snesou srovnání se světovou produkcí.

Desáté narozeniny nové budovy Hvězdárny a planetária Brno se slavily šumným dokumentem Stroj na zázraky s Davidem Vávrou coby nonkonformním průvodcem, současně započaly radikální opravy astronomických kopulí z roku 1954. Neztratilo se ani spojení s mezinárodní komunitou. Proběhl Fulldome Festival Brno, pravděpodobně jediné setkání tohoto druhu na evropském kontinentu v roce 2021.

„Možná právě z těchto důvodů se Hvězdárně a planetáriu Brno v roce 2021 podařilo udržet nadstandardně vysoké hodnocení v očích návštěvníků. Známky na Facebooku 4,8 z 5, Googlu 4,8 z 5 a TripAdvisoru 4,5 z 5 hovoří jednoznačně,“ zhodnotil činnost hvězdárny náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

Kompletní zpráva o činnosti za rok 2021 je veřejně dostupná na webu Hvězdárny a planetária Brno. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.