Přeskočit na obsah

Brněnská hvězdárna si loni vedla dobře. Ocenili ji i návštěvníci

18. května 2022

Brněnští radní vzali na vědomí zprávu o činnosti Hvězdárny a planetária Brno za loňský rok, z níž vyplynulo, že rok 2021 byl srovnatelný s rokem 2020. V obou letech však byla činnost hvězdárny poznamenána covidovým obdobím.

V roce 2021 přivítala Hvězdárna a planetárium Brno celkem 117 015 návštěvníků. Mimořádně úspěšné byly letní instalace nafukovacích modelů, které doplnil Marsmeloun (model Marsu). Také se zrodilo několik online projektů – například Lovci fotonů nebo Kosmonautické aktuality. Ve druhé polovině roku 2021 byla postupně uvedena čtveřice představení v digitáriu, přičemž pořad Satelix je výsledkem spolupráce se středoevropskými planetárii a Vesmírné oázy 3D snesou srovnání se světovou produkcí.

Desáté narozeniny nové budovy Hvězdárny a planetária Brno se slavily šumným dokumentem Stroj na zázraky s Davidem Vávrou coby nonkonformním průvodcem, současně započaly radikální opravy astronomických kopulí z roku 1954. Neztratilo se ani spojení s mezinárodní komunitou. Proběhl Fulldome Festival Brno, pravděpodobně jediné setkání tohoto druhu na evropském kontinentu v roce 2021.

„Možná právě z těchto důvodů se Hvězdárně a planetáriu Brno v roce 2021 podařilo udržet nadstandardně vysoké hodnocení v očích návštěvníků. Známky na Facebooku 4,8 z 5, Googlu 4,8 z 5 a TripAdvisoru 4,5 z 5 hovoří jednoznačně,“ zhodnotil činnost hvězdárny náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný

Kompletní zpráva o činnosti za rok 2021 je veřejně dostupná na webu Hvězdárny a planetária Brno. 

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.