Brňané vyjádřili nesouhlas s popíráním romského holokaustu

  • 16. února 2018
  • 2 minuty čtení
(gak) - Ve čtvrtek se v Brně uskutečnil průvod proti popírání romského holokaustu. Pochod byl svolán jako nesouhlas s výroky poslanců SPD na téma koncentračního tábora v Letech.

Účastníci průvodu se sešli na Moravském náměstí kolem za znění písní ze souboru písní To jsou těžké vzpomínky, které mají přímou spojitost s tématem holocaustu.

Během shromažďování aktivisté nabídli účastníkům možnost podepsat petici směřovanou na členy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, za okamžité odvolání pana Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a pana Miloslava Roznera z mandátového a imunitního výboru. 

Něco málo minut po sedmnácté hodině průvod asi 250 lidí v čele s Romy nesoucí romskou vlajkou a hořícími svíčkami vyrazil z Moravského náměstí. Pokračoval přes ulici Milady Horákové a končil u Památníku obětem holocaustu.

„Není malých nebo velkých utrpení, ale je utrpení a úcta k tomu, co se stalo. Úcta k člověku, k pietě a k hodnotám by měla být hlavně na té nejvyšší úrovni zákonodárné moci respektována,“ uvedl u památníku primátor města Brna Petr Vokřál. 

U památníku byly předneseny skutečné příběhy lidí, kteří zažili holocaust a proslovy řečníků. Vystoupil například hudebník Gejza Horváth, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, Michal Konečný z Národního památkového ústavu a předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek. Proslovy zakončil koordinátor akce Robin Stria, který sdílel svůj osobní příběh a poděkoval všem za vyjádření.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít