Přeskočit na obsah

Brňané vyjádřili nesouhlas s popíráním romského holokaustu

16. února 2018 2 minuty čtení
(gak) - Ve čtvrtek se v Brně uskutečnil průvod proti popírání romského holokaustu. Pochod byl svolán jako nesouhlas s výroky poslanců SPD na téma koncentračního tábora v Letech.

Účastníci průvodu se sešli na Moravském náměstí kolem za znění písní ze souboru písní To jsou těžké vzpomínky, které mají přímou spojitost s tématem holocaustu.

Během shromažďování aktivisté nabídli účastníkům možnost podepsat petici směřovanou na členy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, za okamžité odvolání pana Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a pana Miloslava Roznera z mandátového a imunitního výboru. 

Něco málo minut po sedmnácté hodině průvod asi 250 lidí v čele s Romy nesoucí romskou vlajkou a hořícími svíčkami vyrazil z Moravského náměstí. Pokračoval přes ulici Milady Horákové a končil u Památníku obětem holocaustu.

„Není malých nebo velkých utrpení, ale je utrpení a úcta k tomu, co se stalo. Úcta k člověku, k pietě a k hodnotám by měla být hlavně na té nejvyšší úrovni zákonodárné moci respektována,“ uvedl u památníku primátor města Brna Petr Vokřál. 

U památníku byly předneseny skutečné příběhy lidí, kteří zažili holocaust a proslovy řečníků. Vystoupil například hudebník Gejza Horváth, ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová, Michal Konečný z Národního památkového ústavu a předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek. Proslovy zakončil koordinátor akce Robin Stria, který sdílel svůj osobní příběh a poděkoval všem za vyjádření.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.