Brňané přivezli do Frankfurtu MAČ. A Český rok kultury - Tiskový servis

Brňané přivezli do Frankfurtu MAČ. A Český rok kultury

  • 11. října 2018
  • 4 minuty čtení

Na Frankfurtském knižním veletrhu, největším svého druhu na světě, se statisíce návštěvníků potkají i s Brnem. Své místo na literární mapě má jako domov řady významných nakladatelství, která se tu prezentují, nebo spisovatelů, jejichž knihy si tu můžete prolistovat, ale především jako rodiště literárního festivalu Měsíc autorského čtení (MAČ). Právě jeho organizátory z nakladatelství Větrné mlýny pozvali představitelé Frankfurter Buchmesse, aby tento festival dnes už středoevropského rozměru představili celému literárnímu světu.

„Frankfurtský veletrh je pro svět literatury stěžejní událost, podobně jako Cannes pro svět filmu. Naším záměrem je tu Měsíc autorského čtení představit, navázat kontakty s nakladateli, médii a dalšími festivaly. Brno má díky tomu příležitost prezentovat se jako hlavní město české literatury a navazovat nové kontakty se zahraniční scénou,“ uvedl ředitel festivalu a jeden z jeho zakladatelů Pavel Řehořík. 

„Brnu se navíc podařilo být takovým předskokanem Frankfurtu. Loňský Měsíc autorského čtení pozval do střední Evropy jako čestného hosta Gruzii, ta je letos čestným hostem i zde na veletrhu,“ doplnil ho programový ředitel festivalu a rovněž jeho spoluzakladatel Petr Minařík. 

Na veletrhu se zástupci Měsíce autorského čtení zúčastní během tří dnů, kdy je dění určeno odborné veřejnosti, zhruba třiceti pracovních schůzek. Některé jsou domluvené předem, jiné jsou výsledkem náhodného setkání. „Náš stánek letos například nečekaně navštívili zástupkyně Arménie, které projevily zájem o hostování na Měsíci autorského čtení,“ popsala PR manažerka festivalu Renata Obadálková. Na schůzkách se nejedná jen o festivalu, ale celkově o propagaci české literatury v zahraničí. „Díky kontaktům z loňského ročníku MAČ se nám podařilo propojit gruzínské pořadatele rezidenčních pobytů a Tomáše Kubíčka, ředitele Moravské zemské knihovny, která rezidenční pobyty zajišťuje především prostřednictvím Českého literární centra. Otevírá se tak možnost dojednat nové rezidenční destinace,“ dodala Obadálková.

Více o festivalu, který probíhá za podpory statutárního města Brna, najdete na www.autorskecteni.cz

Ahoj z Frankfurtu do Lipska

Česká republika se na veletrhu prezentuje hned na dvou plochách – vedle stánku Měsíce autorského čtení je tu i samostatná prezentace české literatury. Tu zajistilo České literární centrum zřizované brněnskou Moravskou zemskou knihovnou. Právě na českém stánku dnes ve 14 hodin tiskovou konferencí odstartoval Český rok kultury v Lipsku. Následující měsíce bude po celém Německu probíhat řada kulturních akcí – od autorských čtení přes výstavy až k filmovým promítáním – které mají za cíl šířit povědomí o současné české kultuře za našimi západními hranicemi. 

Na jedné z prvních akcí Českého roku v Lipsku spolupracuje i město Brno, které s Lipskem pojí partnerství už od 70. let. Půjde o Ples v opeře Lipsko, na němž vystoupí operní pěvkyně Dagmar Pecková nebo zpěvačka česko-německého původu Debbi. 

Na tiskové konferenci se pozornost upírala především na nové překlady české literatury do němčiny. Ty se představí v březnu příštího roku na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku, kde bude Česká republika čestným hostem. „Se svými překlady se tu díky podpoře Ministerstva kultury České republiky a Česko-německého fondu budoucnosti bude prezentovat přibližně šedesát českých autorů a autorek,“ řekl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. Německý trh obohatí nejen beletrie Jiřího Hájíčka, Emila Hakla nebo Bianky Bellové, ale také eseje Tomáše Halíka nebo pro děti určení Lichožrouti Pavla Šruta.

Více o Českém roku v Lipsku najdete na webu ahojleipzig2019.de.

Měsíc autorského čtení (MAČ)

MAČ vznikl v Brně v roce 2000. Během 19 let své existence se rozšířil i do dalších měst – do Ostravy, Košic, Vratislavi a Lvova. Největší středoevropský literární festival tradičně začíná 1. července a v dalších dnech putuje mezi zmíněnými městy. Má dvě linie – domácí, díky níž se prezentuje literatura pořadatelské země, a čestného hosta, která každý rok představí jinou kulturu (v letošním roce bylo např. čestným hostem Turecko). Během měsíce se publikum setká s dvaašedesáti spisovateli a spisovatelkami a kromě autorských čtení se může zúčastnit i doprovodného programu. V souvislosti s festivalem vznikají nové překlady děl, filmová čítanka s portréty spisovatelů z čestné země apod. Více se dozvíte na http://www.autorskecteni.cz/.

Frankfurter Buchmesse neboli Frankfurtský knižní veletrh

Tradici současného Frankfurtského knižního veletrhu započali na podzim roku 1949 němečtí knihkupci a vydavatelé. Tehdy jich bylo ve Frankfurtu 205. Trval pět dní. Pětidenní je veletrh i dnes, kdy na něm vystavují tisíce lidí z celého světa. První tři dny jsou zaměřeny na odbornou veřejnost – uzavírají se dohody a obchody, domlouvá se prodej autorských práv a licencí. O víkendu se na veletrh přichází podívat široká veřejnost. Součástí veletrhu je i různorodý doprovodný program, od besed přes ochutnávky k návštěvám různých institucí.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz




Další články z rubriky