Bochnerův palác se na čtyři dny proměnil na centrum designu

  • 03. října 2019
  • 2 minuty čtení
(gak) - Jedna z posledních původních budov továrního areálu Vlněna, Bochnerův palác, ožívá. Dneškem se totiž stává epicentrem festivalu Brno Design Days, který se zde bude konat až do neděle. Návštěvníky láká na desítky workshopů, přednášky českých i zahraničních designerů, výstavy i módní přehlídky.

Čtvrtý ročník festivalu Brno Design Days se uskuteční ode dneška do 6. října. V rámci programu nabídne přednášky desítek designérů napříč obory. Do zákulisí úspěšné módní značky nechá nahlédnout Alessandro Biasi z Milána, do tajů materiálového designu Lio de Bruin z Nizozemska a architekturu zastříší Ben de Lange z pekingského studia Superimpose. Chybět nebude ale ani české zastoupení – vystoupí například Tadeáš Podracký, držitel Czech Grand Design Award, nebo Michal Vlček, který navrhuje vozidla pro značky jako jsou McLaren nebo BMW.

"Když jsem přijela do České republiky, hledala jsem místo nebo událost, kde by se mohli designéři setkat napříč obory. Nic takového tu ale nebylo, tak jsem se rozhodla založit Brno Design Days. Cílem není, abychom tu prodávali své nápady či výrobky, ale abychom měli příležitost se vzájemně poznat," uvedla zakladatelka Alexandra Georgescu, která je původem z Rumunska. 

Brno Design Days se každoročně konají v dlouhodobě nevyužívaných prostorách. V minulosti to byla ku příkladu pasáž Jalta nebo funkcionalistický hotel Avion. Letos obsadí Bochnerův palác. Díky festivalu tak ožije budova, kterou v letech 1864–1867 postavil Josef Arnold a později byla začleněna do továrního areálu Vlněny.

"Pro tuto původní budovu stále hledáme využití. rádi bychom zde viděli restauraci nebo kavárnu. Z ulice Přízovy navíc vznikne průchod do celého areálu, kde bude zahrada s ovocnými stromy, zeleninou a stoly, kde si budou moci lidé v klidu vychutnat třeba oběd," uvedl Jakub Matoušek ze společnosti CTP, která přestavuje celý areál Vlněny.

Brněnské výlohy

Ochutnávkou letošního festivalu designu se stal projekt pojmenovaný Retail Therapy. Osmička designérů upravila výlohy osmi obchodů v centru města. Jejích výběr byl pestrý. Od zverimexu, parfumerie, přes optiku, klenotnictví, až po drogerii. Projekt vznikl pod vedením Veroniky Rút Novákové, která pro Brno-střed navrhla a manuálu pro obchodníky i majitele domů v centru. Její snahou je eliminovat vizuální smog v ulicích. 

Ještě dnes mohou lidé hlasovat pro nejlepší výlohu, a to na webu https://brnodesigndays.cz/hlasovani. Vítěz bude vyhlášen zítra ve 20:30 v Bochnerově paláci. 

Kompletní program festivalu Brno Design Days včetně možnosti přihlásit se na workshopy naleznete na https://brnodesigndays.cz/program

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít