Přeskočit na obsah

Blíží se doba vánočních trhů, někde začnou už o víkendu

19. listopadu 2019 3 minuty čtení
(gak) - Nebude to trvat dlouho a město se zahalí do vánočního hávu. Přestože do vánočního adventu ještě zbývá spoustu času, vánoční trhy v Brně začnou už zanedlouho. Vánoční stromek se sice rozsvítí až za deset dní, do vánoční nálady se budete ale moci dostat už tento víkend.

Přestože na Zelném trhu už stojí vánoční stromeček a dělníci připravují stánky, své pomyslné brány otevřou zdejší vánoční trhy v pátek 22. listopadu. Ve stejný den bude zahájen provoz trhů také na Moravském náměstí. 

"Během Adventu na Zelňáku letos chceme posílit základní myšlenku, se kterou před 11 lety vznikl, a tou je vytvoření prostoru, kde lidé zpomalí, zapomenou na všudypřítomný shon a nasají atmosféru tradičních Vánoc. Seznámí se s lidovými řemesly a připomenou si tradice. Najdou prostor, který budou s potěšením sdílet se svými přáteli," přiblížila Kateřina Dobešová z Oddělení vnějších vztahů městské čísti Brno-střed. 

Většina stánků tak nabídne řemeslné zboží, dárkové a dekorační předměty, tradiční nápoje i občerstvení. Chybět nebudou ani dva stránky, v nichž se budou střídat neziskové organizace. Novinkou pro letošní rok bude velký adventní kalendář umístěný u pódia. Každé jeho okýnko pak představí jeden z dobrých skutků, které k Vánocům bezpochyby patří.

Oproti tomu Advent na Moraváku bude letos ve znamení koncertů kapel, prostor dostanou také DJové, uprostřed náměstí lidé naleznou bar a v jednotlivých jurtách pak prezentaci spřízněných institucí. Letos podruhé zde vánoční dobu zpříjemní také vyhlídkové kolo. Advent na Moraváku i Zelném trhu bude otevřen do 23. prosince.

Trhy letos až do ledna

Mnohem déle, až do 5. ledna, si trhy užijí návštěvníci Dominikánského náměstí a náměstí Svobody. 

Brněnské Vánoce zde začnou 29. listopadu, kdy se v 17 hodin slavnostně rozsvítí vánoční strom. Ten zde bude už od 23. listopadu, kdy jej koňský povoz doručí z Bílovic. Brněnská tradice inspirovaná předvánočním zázrakem byla uvedena do praxe přesně před 95 roky a vánoční provázanost s Bílovicemi nad Svitavou už trvá 30 let v řadě. Strom republiky byl navržen jako symbolická připomínka potřebných v adventní době a ze sbírky do kasičky pod jeho korunou byla financována výstavba Dětského domova Dagmar, který v tomto roce slaví 90. výročí. Převoz stromu z Bílovic nad Svitavou do Brna se dvěma zastaveními organizuje 23. listopadu Český červený kříž, který letos slaví také 100 let od svého založení. Strom opět pochází z bílovického polesí a 13 metrová jedle bělokorá bude náměstí Svobody zdobit díky skvělé péči Školního lesního podniku Křtiny.

Dominantou náměstí Svobody bude také zbrusu nový Zimní bar a konzumační zóny u obou kašen, kde si lidé vychutnají nápoje ve vratných hrncích a kelímcích. Na pódiu vás čeká mnoho koncertů zvučných jmen, jako je například Ondřej Ruml, Čankišou, Pokáč, Věra Špinarová Tribute, Poutníci a další, Adventní koncerty České televize, dětská školní vystoupení, Čtení dětem, nebude chybět ani Mikuláš a koledy. Program na pódiu bude poprvé také na Silvestra, konkrétně od 18 do 21 hodin a zakončí ho světelná show. 

Na Dominikánském náměstí budou mít návštěvníci možnost vyzkoušet brněnské gastrospeciality, pohladit si zvířátka nebo se vyfotit u Halouzkova betlému, který je druhý největší v Evropě. Opět tu najdou Ježíškovu poštu i vánoční dílničky, letos poprvé bude připraveno i Zimní kino pro nejmenší. 

Informace o trzích najdete na https://www.gotobrno.cz/festival/brnenske-vanoce/. 

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.