Přeskočit na obsah

Betlém na Petrově čeká na Ježíška

12. prosince 2017 1 minuta čtení
(ral) – V petropavlovské katedrále je postaven betlém. Jeho jesličky ale zůstanou prázdné až do Štědrého dne.

Kolorovaný dřevěný vyřezávaný betlém Heřmana Kotrby zdobí katedrálu sv. Petra a Pavla každé Vánoce už více než šedesát let. Návštěvníkům Petrova je od nynějška po roce opět přístupný. Prohlédnout si mohou Josefa a Marii, anděly, typická zvířata, přicházející krále i zástupy pastýřů. „Ježíšek do něj ale podle katolické tradice přibude až 24. prosince,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. 

Od jiných betlémů je ten petrovský bezpečně odlišitelný tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale sdružují se do skupin vytvořených z jednoho bloku lipového dřeva. Zhotovení betléma zabralo řezbáři Heřmanu Kotrbovi tři roky, dokončil jej v roce 1953.

Petrov je jedním z více než tří desítek brněnských kostelů, které prohlídku betléma veřejnosti nabízejí. Jejich kompletní přehled včetně návštěvní doby zprostředkovává web www.krestanskevanoce.cz a informační brožurka Křesťanský advent a Vánoce, zdarma dostupná nejen v kostelech a modlitebnách, ale také v knihovnách, školách nebo turistických informačních centrech. Projekt Křesťanské Vánoce zahrnuje další bohatý program, od adventních koncertů přes průvody světla až k půlnočním bohoslužbám.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.