Betlém na Petrově čeká na Ježíška - Tiskový servis

Betlém na Petrově čeká na Ježíška

  • 12. prosince 2017
  • 1 minuta čtení

(ral) – V petropavlovské katedrále je postaven betlém. Jeho jesličky ale zůstanou prázdné až do Štědrého dne.

Betlém na Petrově čeká na Ježíška
Betlém na Petrově čeká na Ježíška

Kolorovaný dřevěný vyřezávaný betlém Heřmana Kotrby zdobí katedrálu sv. Petra a Pavla každé Vánoce už více než šedesát let. Návštěvníkům Petrova je od nynějška po roce opět přístupný. Prohlédnout si mohou Josefa a Marii, anděly, typická zvířata, přicházející krále i zástupy pastýřů. „Ježíšek do něj ale podle katolické tradice přibude až 24. prosince,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. 

Od jiných betlémů je ten petrovský bezpečně odlišitelný tím, že jeho figury nejsou vyřezány každá zvlášť, ale sdružují se do skupin vytvořených z jednoho bloku lipového dřeva. Zhotovení betléma zabralo řezbáři Heřmanu Kotrbovi tři roky, dokončil jej v roce 1953.

Petrov je jedním z více než tří desítek brněnských kostelů, které prohlídku betléma veřejnosti nabízejí. Jejich kompletní přehled včetně návštěvní doby zprostředkovává web www.krestanskevanoce.cz a informační brožurka Křesťanský advent a Vánoce, zdarma dostupná nejen v kostelech a modlitebnách, ale také v knihovnách, školách nebo turistických informačních centrech. Projekt Křesťanské Vánoce zahrnuje další bohatý program, od adventních koncertů přes průvody světla až k půlnočním bohoslužbám.

Další články z rubriky