Přeskočit na obsah

Běloruští umělci se v Brně představí v rámci projektu Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus

27. září 2021
Patnáctka běloruských spisovatelů a spisovatelek se dnes na hradě Špilberku setkala s radním pro oblast kultury Markem Fišerem, ředitelem Centra experimentálního divadla Miroslavem Oščatkou, dramaturgem Petrem Minaříkem a kulturním ambasadorem Sjarhejem Smatryčenkem. Běloruští umělci se budou dnes prezentovat na Maratonu autorského čtení.

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla zorganizovala projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus, který se od 23. do 26. září uskutečnil v rámci mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy v Praze. Od dneška do středy 29. září se speciální program tohoto projektu uskuteční také v Brně. 

Jsem velmi rád, že se budou moci lidé v Brně seznámit s běloruskou kulturou, a to především v oblasti literatury a také fotografie. Projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus je jedním z projektů pod taktovkou Ambasády nezávislé běloruské kultury, kterou jsme v Brně ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla zřídili loni v listopadu a od jejího začátku se snažíme podporovat obyvatele, zvláště pak umělce tohoto státu, kteří si procházejí složitými časy,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer. 

V rámci snahy více otevírat objekty muzea veřejnosti a dalším kulturním akcím jsem rád, že můžeme hostit i takovéto setkání. Z hradu a východní bašty je nádherný výhled na celé město, kde lze vidět všechny pamětihodnosti a také množství zeleně, v němž se Brno nachází,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Bělorusko je krásná evropská země. Je s podivem, že ačkoliv sousedí s Polskem, téměř nic o této pozoruhodné zemi nevíme. Díky projektu Zaostřeno na Bělorusko představíme v Praze a v Brně celkem sedmnáct běloruských spisovatelek a spisovatelů. Jedná se o mimořádný počin a výjimečnou příležitost, jak se více seznámit s běloruskou kulturou. Věříme, že tím přispějeme k hlubšímu vzájemnému poznání a ke kultivaci evropského prostoru," řekl ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka

Kromě dnešního Maratonu autorského čtení, v němž se představí současní běloruští tvůrci, se uskuteční také vernisáž cyklu fotografií nazvaného Náměstí Změn. Autorem je běloruský umělec Jauhen Atcecki a cyklus vznikl jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé spontánně setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Vernisáž začíná v 16 hodin na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku. 

Ve středu od 19 hodin pak bude promítán v Café Baru Scala film Kuráž s lektorským úvodem Maxima Žbankova. Kompletní program brněnského programu projektu Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus najdete na https://www.ced-brno.cz/cs/projects/focus-belarus-brno-literature/

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Cestovní ruch proberou koncem dubna v Brně odborníci z celého světa. Uskuteční se Czechia Travel Trade Day

Do konce března se mohou tuzemští podnikatelé v cestovním ruchu a organizace destinačního managementu přihlásit na Czechia Travel Trade Day. Jedna z největších tuzemských akcí na podporu incomingu se uskuteční 24. a 25. dubna v Brně pod záštitou a za účasti ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. 

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.