Přeskočit na obsah

Běloruští umělci se v Brně představí v rámci projektu Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus

27. září 2021

Patnáctka běloruských spisovatelů a spisovatelek se dnes na hradě Špilberku setkala s radním pro oblast kultury Markem Fišerem, ředitelem Centra experimentálního divadla Miroslavem Oščatkou, dramaturgem Petrem Minaříkem a kulturním ambasadorem Sjarhejem Smatryčenkem. Běloruští umělci se budou dnes prezentovat na Maratonu autorského čtení.

Ambasáda nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla zorganizovala projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus, který se od 23. do 26. září uskutečnil v rámci mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy v Praze. Od dneška do středy 29. září se speciální program tohoto projektu uskuteční také v Brně. 

Jsem velmi rád, že se budou moci lidé v Brně seznámit s běloruskou kulturou, a to především v oblasti literatury a také fotografie. Projekt Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus je jedním z projektů pod taktovkou Ambasády nezávislé běloruské kultury, kterou jsme v Brně ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla zřídili loni v listopadu a od jejího začátku se snažíme podporovat obyvatele, zvláště pak umělce tohoto státu, kteří si procházejí složitými časy,“ uvedl radní pro kulturu Marek Fišer. 

V rámci snahy více otevírat objekty muzea veřejnosti a dalším kulturním akcím jsem rád, že můžeme hostit i takovéto setkání. Z hradu a východní bašty je nádherný výhled na celé město, kde lze vidět všechny pamětihodnosti a také množství zeleně, v němž se Brno nachází,“ sdělil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Bělorusko je krásná evropská země. Je s podivem, že ačkoliv sousedí s Polskem, téměř nic o této pozoruhodné zemi nevíme. Díky projektu Zaostřeno na Bělorusko představíme v Praze a v Brně celkem sedmnáct běloruských spisovatelek a spisovatelů. Jedná se o mimořádný počin a výjimečnou příležitost, jak se více seznámit s běloruskou kulturou. Věříme, že tím přispějeme k hlubšímu vzájemnému poznání a ke kultivaci evropského prostoru," řekl ředitel Centra experimentálního divadla Miroslav Oščatka

Kromě dnešního Maratonu autorského čtení, v němž se představí současní běloruští tvůrci, se uskuteční také vernisáž cyklu fotografií nazvaného Náměstí Změn. Autorem je běloruský umělec Jauhen Atcecki a cyklus vznikl jako dosud neuzavřený, časový fotografický dokument místa, kde se začali místní obyvatelé spontánně setkávat a demonstrovat proti současným nedemokratickým praktikám běloruské vlády. Vernisáž začíná v 16 hodin na Alžbětinské scéně Divadla Husa na provázku. 

Ve středu od 19 hodin pak bude promítán v Café Baru Scala film Kuráž s lektorským úvodem Maxima Žbankova. Kompletní program brněnského programu projektu Zaostřeno na Bělorusko/Visegrad focus: Belarus najdete na https://www.ced-brno.cz/cs/projects/focus-belarus-brno-literature/

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.