Přeskočit na obsah

Baronu Trenckovi je možné pohlédnout přímo do očí

27. června 2018 2 minuty čtení
(ik) - Měl pandur Trenck svou divokost vepsanou ve tváři? I na tuto otázku už umí odpovědět vědci, kteří od loňského roku detailně zkoumají jeho mumii uloženou v kapucínské hrobce u Kapucínského náměstí.

Dnes v 17.30 hodin v refektáři kláštera kapucínů představí veřejnosti zrekonstruovaný Trenckův obličej vytvořený pomocí 3D technologií a vytištěný v životní velikosti pomocí 3D tiskárny.

„Od poloviny července si pak budou moci prohlédnout tuto tvář i návštěvníci Špilberku,“ uvedl Michael Kalábek, mluvčí Muzea města Brna spravujícího Špilberk.

Baronova tvář je další z dílčích výsledků projektu „Antropologický, soudnělékařský a historický výzkum mumie barona Trencka“, který byl zahájen loni a dokončen bude v roce 2019 u příležitosti výročí 270 let od smrti obávaného velitele pandurů a špilberského vězně. Trenck si za místo svého odpočinku sám zvolil kapucínskou hrobku, kde je jeho tělo od roku 1749 uloženo, v současnosti v kovové rakvi s proskleným víkem.

Na projektu, jehož cílem je důkladně, ale neinvazivními metodami prozkoumat baronovu mumii a zjistit, zda jí uložení v hrobce neškodí, spolupracují Muzeum města Brna, Ústav antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kapucínská hrobka a Fakultní nemocnicí Brno.

Mezioborový tým historiků, archeologů, forenzních antropologů, radiologů, soudních lékařů, restaurátorů, počítačových grafiků, designérů a specialistů na 3D technologie mumii skenoval (vyšetřil radiodiagnostickými metodami), restauroval, vrátil jí „ztracený“ prst a upravil vybavení rakve.

V poslední, dosud probíhající fázi projektu odborníci vyhodnocují data z radiodiagnostického vyšetření a dalších analýz forenzní antropologie. Už dříve potvrdili, že oddělený prst i hlava, která je u těla uložena také odděleně, morfologicky odpovídají tělu mumie, a proto k němu s vysokou pravděpodobností patří. Nyní dokončili rekonstrukci Trenckova obličeje. Nejdříve dali jeho tváři virtuální podobu pomocí 3D technologií a následně ji v životní velikosti vytvořili na 3D tiskárně.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.