Baronu Trenckovi je možné pohlédnout přímo do očí - Tiskový servis

Baronu Trenckovi je možné pohlédnout přímo do očí

  • 27. června 2018
  • 2 minuty čtení

(ik) - Měl pandur Trenck svou divokost vepsanou ve tváři? I na tuto otázku už umí odpovědět vědci, kteří od loňského roku detailně zkoumají jeho mumii uloženou v kapucínské hrobce u Kapucínského náměstí.

Dnes v 17.30 hodin v refektáři kláštera kapucínů představí veřejnosti zrekonstruovaný Trenckův obličej vytvořený pomocí 3D technologií a vytištěný v životní velikosti pomocí 3D tiskárny.

„Od poloviny července si pak budou moci prohlédnout tuto tvář i návštěvníci Špilberku,“ uvedl Michael Kalábek, mluvčí Muzea města Brna spravujícího Špilberk.

Baronova tvář je další z dílčích výsledků projektu „Antropologický, soudnělékařský a historický výzkum mumie barona Trencka“, který byl zahájen loni a dokončen bude v roce 2019 u příležitosti výročí 270 let od smrti obávaného velitele pandurů a špilberského vězně. Trenck si za místo svého odpočinku sám zvolil kapucínskou hrobku, kde je jeho tělo od roku 1749 uloženo, v současnosti v kovové rakvi s proskleným víkem.

Na projektu, jehož cílem je důkladně, ale neinvazivními metodami prozkoumat baronovu mumii a zjistit, zda jí uložení v hrobce neškodí, spolupracují Muzeum města Brna, Ústav antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kapucínská hrobka a Fakultní nemocnicí Brno.

Mezioborový tým historiků, archeologů, forenzních antropologů, radiologů, soudních lékařů, restaurátorů, počítačových grafiků, designérů a specialistů na 3D technologie mumii skenoval (vyšetřil radiodiagnostickými metodami), restauroval, vrátil jí „ztracený“ prst a upravil vybavení rakve.

V poslední, dosud probíhající fázi projektu odborníci vyhodnocují data z radiodiagnostického vyšetření a dalších analýz forenzní antropologie. Už dříve potvrdili, že oddělený prst i hlava, která je u těla uložena také odděleně, morfologicky odpovídají tělu mumie, a proto k němu s vysokou pravděpodobností patří. Nyní dokončili rekonstrukci Trenckova obličeje. Nejdříve dali jeho tváři virtuální podobu pomocí 3D technologií a následně ji v životní velikosti vytvořili na 3D tiskárně.

Další články z rubriky