Badatel nebo laik. Na webu archivu se zorientuje každý

  • 07. listopadu 2023
  • 2 minuty čtení
  • Zdeňka Obalilová

Trochu zaprášená instituce z dávných časů? Nenechme se mýlit. Archiv města Brna přichází s novinkami z oboru pravidelně. Nyní pro odborníky, badatele i laiky připravil hned několik digitálních inovací a dvě tradiční tištěné knihy.

Hledáte něco z pokladů brněnské historie? Pátráte po obecných informacích o archivu? Navštivte nový web archiv.brno.cz, na jednom místě najdete vše, co byste mohli potřebovat. Stránky prošly kompletní proměnou, nově uživatele vedou na všechny důležité odkazy a služby. Přečtete si tak třeba starší vydání odborného periodika Brno v minulosti a dnes, a to až do ročníku 2008.

Díky digitalizaci se zájemci mohou seznámit také s adresáři města Brna. Zveřejněny jsou od prvního z roku 1779, který vznikl po očíslování domů, až do ročníku 1942. Tyto zdroje kromě ulic a náměstí podávají informace o podnicích, trzích, divadlech, muzeích či státní a městské správě.

Přelomovým pomocníkem pro badatele však je digitální archiv města Brna Vademecum. Hledat v něm můžete celé fondy i s archivními pomůckami. K nahlédnutí jsou zde i digitalizované části sbírek. Archiválie je možné si objednat ke studiu v badatelně.

A zmíněné papírové novinky? Brno 1. poloviny 20. století ožívá ve vzpomínkách obyvatel v knize „Kdybych měla dopodrobna všechno vypsat…“. Druhá publikace „Kantoři, varhaníci, trubači: Hudební kultura moravských královských měst v letech 1500–1620“ přibližuje dějiny hudby v renesanci. Odpovídá na otázky, kde hudba vznikala a učila se, jaký byl konkrétní repertoár a podobně.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít