Přeskočit na obsah

Bádání, konference, výstava, pracovní listy. Sdružení PAMĚŤ na ně dostane 400 tisíc korun

01. června 2022
Připomenout život a smrt politických vězňů, kteří byli popraveni v komunistické věznici na Cejlu. To je cílem projektu Sdružení PAMĚŤ, na který žádá dotaci z městského rozpočtu. Brněnští radní doporučují zastupitelům poslat spolku 401 tisíc korun.

Rada města Brna dnes projednala žádost Sdružení PAMĚŤ o individuální dotaci v oblasti kultury na několik aktivit. Je mezi nimi badatelská činnost při sestavování seznamu politických vězňů z Cejlu, pořádání odborné konference (17. listopadu 2022 v Brně) a dokončení publikace o popravených v této věznici, tvorba naučné výstavy Poslední adresa: Cejl, ale také příprava pracovních listů pro rozšíření výuky dějepisu na téma represí a poprav za komunistického režimu. 

„Lidská paměť neslouží primárně k přesnému uchovávání minulosti, ale k tomu, abychom fungovali v přítomnosti a budoucnosti. Činnost Sdružení PAMĚŤ má za cíl právě to. Připomínání klíčových událostí naší nedávné historie nám pomáhá zajistit bezpečnou budoucnost, odolávat extremismu a kultivovat společnost. Jako zásadní součást projektu, který bychom rádi podpořili, vidím jak pracovní listy pro školy, tak výstavu pro veřejnost. Pokud nebudou lidé lhostejní k minulému zlu, zvyšuje to šanci, že nebudou zavírat oči ani před tím současným,“ myslí si náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Celkové způsobilé náklady projektu jsou 734 tisíc korun, spolek žádá o dotaci 401 tisíc korun. O přidělení peněz rozhodnou zastupitelé. Projekt byl zahájen 1. ledna 2022 a bude ukončen k 31. prosinci letošního roku.

Sdružení PAMĚŤ, z. s., založili v roce 2008 Miroslav Kasáček a Luděk Navara. Organizace se zabývá zpracováním a prezentací projektů mapujících příběhy 20. století, které výrazně zasáhly do života české společnosti. Projekty jsou realizovány v různé formě: jedná se o výstavy, televizní dokumenty, knihy, besedy pro školy i debaty pro veřejnost. Mimo to také organizuje mezinárodní konference k otázce komunistické perzekuce a historii železné opony. Spolek je členem Platformy evropské paměti a svědomí a dlouhodobě spolupracuje s mnoha odbornými organizacemi včetně Ústavu pro studium totalitních režimů. V roce 2017 byl Miroslav Kasáček oceněn Cenou Jihomoravského kraje, Luděk Navara Cenou města Brna pro rok 2018. V roce 2018 oba obdrželi pamětní medaili České biskupské konference a v roce 2020 stříbrnou pamětní medaili předsedy Senátu.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.