Přeskočit na obsah

Bádání, konference, výstava, pracovní listy. Sdružení PAMĚŤ na ně dostane 400 tisíc korun

01. června 2022

Připomenout život a smrt politických vězňů, kteří byli popraveni v komunistické věznici na Cejlu. To je cílem projektu Sdružení PAMĚŤ, na který žádá dotaci z městského rozpočtu. Brněnští radní doporučují zastupitelům poslat spolku 401 tisíc korun.

Rada města Brna dnes projednala žádost Sdružení PAMĚŤ o individuální dotaci v oblasti kultury na několik aktivit. Je mezi nimi badatelská činnost při sestavování seznamu politických vězňů z Cejlu, pořádání odborné konference (17. listopadu 2022 v Brně) a dokončení publikace o popravených v této věznici, tvorba naučné výstavy Poslední adresa: Cejl, ale také příprava pracovních listů pro rozšíření výuky dějepisu na téma represí a poprav za komunistického režimu. 

„Lidská paměť neslouží primárně k přesnému uchovávání minulosti, ale k tomu, abychom fungovali v přítomnosti a budoucnosti. Činnost Sdružení PAMĚŤ má za cíl právě to. Připomínání klíčových událostí naší nedávné historie nám pomáhá zajistit bezpečnou budoucnost, odolávat extremismu a kultivovat společnost. Jako zásadní součást projektu, který bychom rádi podpořili, vidím jak pracovní listy pro školy, tak výstavu pro veřejnost. Pokud nebudou lidé lhostejní k minulému zlu, zvyšuje to šanci, že nebudou zavírat oči ani před tím současným,“ myslí si náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Celkové způsobilé náklady projektu jsou 734 tisíc korun, spolek žádá o dotaci 401 tisíc korun. O přidělení peněz rozhodnou zastupitelé. Projekt byl zahájen 1. ledna 2022 a bude ukončen k 31. prosinci letošního roku.

Sdružení PAMĚŤ, z. s., založili v roce 2008 Miroslav Kasáček a Luděk Navara. Organizace se zabývá zpracováním a prezentací projektů mapujících příběhy 20. století, které výrazně zasáhly do života české společnosti. Projekty jsou realizovány v různé formě: jedná se o výstavy, televizní dokumenty, knihy, besedy pro školy i debaty pro veřejnost. Mimo to také organizuje mezinárodní konference k otázce komunistické perzekuce a historii železné opony. Spolek je členem Platformy evropské paměti a svědomí a dlouhodobě spolupracuje s mnoha odbornými organizacemi včetně Ústavu pro studium totalitních režimů. V roce 2017 byl Miroslav Kasáček oceněn Cenou Jihomoravského kraje, Luděk Navara Cenou města Brna pro rok 2018. V roce 2018 oba obdrželi pamětní medaili České biskupské konference a v roce 2020 stříbrnou pamětní medaili předsedy Senátu.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.