Přeskočit na obsah

AVION Shopping Park a IKEA pomáhají městu zvládat pandemii

24. dubna 2020

Postele, matrace, lůžkoviny, ale také trvanlivé potraviny. Taková je pomoc, kterou městu v době pandemie nabídlo brněnské nákupní centrum AVION a jeho významný nájemce IKEA. Celková hodnota dohodnutých darů je téměř 850.000 korun.

„Původně jsme u IKEA na běžné komerční bázi poptávali dodávku postelí do záložní nemocnice v areálu brněnského výstaviště, která by měla fungovat v případě, že by kapacity běžných nemocnic nedostačovaly a pacienty s nemocí covid-19 by nebylo kde hospitalizovat, postupně se k jednání přidalo i vedení obchodního centra AVION,“ popsala vznik spolupráce primátorka města Brna Markéta Vaňková a dodala: „Díky vstřícnosti obou společností budeme mít nakonec postele, matrace a lůžkoviny k dispozici bezplatně. Využijeme je nejen ve zdravotnických, ale také v sociálních službách pro lidi ohrožené nemocí covid-19 nebo už nemocné.“

Prvních 15 postelí včetně lůžkovin, které poskytla IKEA Česká republika Centru sociálních služeb, což je příspěvková organizace města, bylo umístěno na ubytovnu na Železniční ulici. Ta už nyní slouží jako karanténa pro lidi bez přístřeší. „Dále přímo městu IKEA darovala dalších 100 lůžek včetně přikrývek, polštářů a povlečení a 134 samostatných matrací. Materiál je k dispozici v našem skladu zřízeném pro krizové situace a jsme schopni ho kdykoliv operativně využít,“ doplnila primátorka Markéta Vaňková.

„Ač se situace s nákazou zatím vyvíjí velmi příznivě, snažíme se být důkladně připraveni i na významně horší scénáře. Vždyť jen zmiňovaná nemocnice může mít kapacitu až 300 míst, uvažované karanténní prostory v židenických kasárnách by měly být schopny pojmout až 150 osob. Proto velmi vítáme i dohodnutý dar přímo od vedení nákupního centra AVION Brno v podobě dalších kompletních 50 postelí,“ řekla primátorka.

V rámci této spolupráce AVION Shopping Park Brno také pracuje na zajištění dodávky trvanlivých potravin. „Protože potřebujeme doplnit naši potravinovou sbírku, rádi jsme již odeslali naše požadavky. Takto získané zásoby chceme využít pro lidi bez přístřeší, kterým v právě zprovozněných kontaktních centrech vydáváme třikrát denně jídlo, i pro další sociálně znevýhodněné občany,“ uvedla Markéta Vaňková. Nákupní centrum by mělo v průběhu nejbližších dnů zajistit konzervy, paštiky, instantní polévky či těstoviny, tedy dlouhodobě využitelný sortiment vybraný na základě zkušeností pracovníků z Odboru sociální péče Magistrátu města Brna.

Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 162
e-mail: tis@brno.cz 

Nejnovější tiskové zprávy

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.

V Židenicích pomáhají cestujícím nové digitální tabule odjezdů MHD

V úterý 22. listopadu se konalo slavnostní otevření projektu Digitální tabule odjezdů – Dělnický dům, který byl financován z participativního rozpočtu Dáme na vás. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Brna byly u Dělnického domu nainstalovány 2 digitální tabule, které cestujícím usnadňují orientaci v časech příjezdů či odjezdů autobusů a tramvají, a to v přestupním uzlu pro cesty do Juliánova, Líšně a na Vinohrady nebo z těchto lokalit směrem do centra.

Park na Moravském náměstí se otevírá lidem

Po osmiměsíční rekonstrukci je od 21. listopadu park na Moravském náměstí opět zpřístupněn veřejnosti. Nízké ploty budou ještě chvíli chránit čerstvě vysázené trvalkové záhony a trávníky, aby se ujaly a řádně zakořenily.