Přeskočit na obsah

Arnoldovu vilu čeká rekonstrukce. Poslouží i pro Centrum dialogu

25. září 2019

Rada města Brna souhlasila s projektem Centrum dialogu – Arnoldova vila. Jeho realizací vznikne kulturní zařízení pro výstavní a badatelskou činnost. Centrum dialogu bude sloužit pro laickou i odbornou veřejnost se zájmem o architekturu 19.–21. století.

Objekt významného brněnského stavitele Josefa Arnolda je od roku 2010 kulturní památkou a v roce 2012 byl zařazen na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. V současnosti je vila v havarijním stavu. Na základě realizované a odsouhlasené studie byla dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Společné povolení (pro územní a stavební řízení) nabylo právní moci 13. září 2019.

Cílem projektu je důsledná památková obnova Arnoldovy vily. Centrem domu budou multifunkční místnosti, které mohou sloužit i pro pořádání diskusních setkání, odborných symposií a konferencí. „Hlavní náplní Centra dialogu bude téma česko-německo-židovských vztahů a minulosti, neboť do 2. světové války zde vedle sebe všechny tyto národnosti žily. Součástí objektu bude také provoz umělecké kavárny nebo otevřené zahrady pro rekreační a uměleckou činnost,“ přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Ve vile vzniknou také výstavní prostory určené pro krátkodobé výstavy interních i externích kurátorů a stálá expozice o historii Arnoldovy vily, osobnosti stavitele Josefa Arnolda a tzv. první vilové kolonii nad Lužánkami. Nebude chybět ani badatelna a archiv dokumentačního centra vily Tugendhat a výzkumu architektury 19.–21. století. „Navíc tím, že zahrady Arnoldovy a Löw-Beerovy vily a vily Löw-Beerovy a Tugendhat spolu sousedí, dojde k propojení zahrad a zpřístupnění těchto vilových objektů v zahradním vnitrobloku,“ doplnil Petr Hladík.

Předpokládané celkové náklady: 123 000 000 Kč.
Kofinancování města Brna se předpokládá ve výši 84 000 000 Kč.
Maximální výše grantu: 39 000 000 Kč.

Na projekt bude podána žádost o dotaci prostřednictvím fondů EHP a Norska, program: Kulturní dědictví. Výzva bude zaměřena na ochranu a obnovu movitého a nemovitého kulturního dědictví. Žadatelem o dotaci je Muzeum města Brna ve spolupráci s externím dotačním manažerem.

Jana Vašíčková
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 026
mobil: +420 602 770 466
e-mail: vasickova.jana@brno.cz
Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.