Přeskočit na obsah

Arnoldovu vilu by mohlo získat Muzeum města Brna

18. září 2019

V Arnoldově vile, nacházející se v blízkosti známější vily Tugendhat, sídlila od 50. let minulého století školka. Nyní je dům opuštěný z důvodu havarijního stavu a Brno usiluje o jeho opravu. V roce 1993 město vilu svěřilo městské části Brno-sever a ta letos požádala o odnětí tohoto majetku. Radní dnes odnětí schválili a navrhují předat vilu včetně zahrady a dalších objektů Muzeu města Brna. Vše ještě budou řešit zastupitelé.

Městská část Brno-sever letos požádala o odnětí nemovitostí v katastrálním území Černá Pole (Arnoldova vila s příjezdovou cestou, dále interiér a také zahrada včetně 2 samostatných objektů), které byly v roce 1993 svěřeny městské části pro mateřskou školu Drobného 26. Školka zde sídlila od roku 1952
a z důvodu havarijního stavu budovy byla uzavřena k 31. srpnu 2012.

Brněnští radní doporučují Zastupitelstvu města Brna odnětí vily schválit a předat ji do správy Muzeu města Brna. Řeší se také financování její rekonstrukce, a to s přispěním Norských fondů.

„Projektová dokumentace pro stavební povolení pro vilu bude zpracována do konce září, vydání stavebního povolení předpokládáme do konce října a bude součástí žádosti o dotaci. Lhůta pro podání žádostí končí v listopadu, je tedy naší prioritou vše vyřídit co nejrychleji. V současné době jsou Norské fondy jediný dotační titul, který lze ke spolufinancování rekonstrukce Arnoldovy vily využít. Rádi bychom, aby se památka v budoucnu proměnila v centrum dialogu – komunitní a vzdělávací místo a zároveň se nabízí její propojení se sousední vilou Tugendhat,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Muzeum města Brna by mohlo uzavřít bilaterální partnerství s Národním muzeem umění, architektury
a designu v Oslu, což je nezbytná podmínka pro podání žádosti o dotaci na bilaterální spolupráci.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: gregorova.zuzana@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.