Přeskočit na obsah

Aprílový úklid jako Brno

22. března 2023

Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Letošní zájem o dobrovolnické uklízení je rekordní, v minulých týdnech tak organizátoři řešili především logistiku celé akce. Rozesílají po České republice k místním organizátorům více než 3 000 balíčků, které obsahují 120 000 pytlů na sběr odpadků a i díky zapojení více než tisícovky škol také zhruba 160 000 párů pracovních rukavic. Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzvou nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil," uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Ukliďme Česko je pro mě akce, jež má smysl, a proto se do úklidu nepořádku z přírody také zapojím. Jsem hrdá na to, že kořeny této akce, která každoročně motivuje statisíce dobrovolníků po celé republice, sahají právě do Brna, odkud její zakladatelé pochází, dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková, která nad jubilejním 10. ročníkem akce převzala záštitu.

V Brně se bude uklízet na více než 130 místech a svoz sesbíraného odpadu v prvním dubnovém týdnu již tradičně zajistí společnost SAKO Brno, která začátkem letošního roku zprovoznila novou třídicí linku odpadů. Díky ní do žlutých nádob na plast v Brně nově patří také všechny kovové obaly od potravin, konzervy a alobal.

Dobrovolníci při letošní akci uklidí mimo jiné i břehy Brněnské přehrady, Svitavy a Svratky, kterou budou například vodní skauti uklízet přímo z palub svých lodí. Úklidy budou kromě spolků a jednotlivců organizovat i městské části, Magistrát města Brna, ale také řada škol a firem. Do akce se letos opět zapojí strážníci Městské policie Brno a tradiční úklid proběhne i v Zoo Brno.

Akce spojuje příjemné s užitečným. Pro naše strážníky je vítanou příležitostí setkat se a udělat i mimo pracovní dobu něco užitečného pro město. Díky zapojení od prvních ročníků jsme již tradičním partnerem při úklidu i prezentaci události. Velmi mě proto těší, že v tom jubilejním se zúčastní hned čtyři desítky zaměstnanců,“ shrnul ředitel Městské policie Brno Luboš Oprchal.

„Do akce se zapojujeme pravidelně a oceňujeme jak přístup organizátorů, tak zejména těch, kteří se rozhodnou pomáhat. Nesmírně si ceníme všech, kteří k nám na jaře i na podzim chodí zkrášlovat zoo
a zvelebovat tak prostředí Mniší hory. Je vidět, že akce má ohlas, protože se nám začínají hlásit i celé firmy, z čehož máme samozřejm
ě radost a moc jim děkujeme,“ doplnil tiskový mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

Týden před akcí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko vyzývají veřejnost: Zapojit se může opravdu každý, stačí si vybrat úklidovou akci ve vašem okolí na webu www.UklidmeCesko.cz a příští sobotu 1dubna jdeme společně na to!“

Kontakt pro média

Miroslav Kubásek

Ukliďme Česko z.s.

Kontakt pro média

Tiskové středisko MMB

Nejnovější tiskové zprávy

Dáme na vás: v úterý se otevře nové sportoviště v Medlánkách

Nejenom obyvatelé Medlánek se mohou těšit na další zrekonstruované místo pro sportování v pěkném prostředí a dobře dostupné lokalitě.

Kultura zná svoje priority na roky 2023–2025. Druhý akční plán ještě musí schválit zastupitelé

Proces připomínkování a projednávání Akčního plánu Strategie kultury a kreativních odvětví města Brna na roky 2023–2025 dnes fakticky ukončila Rada města Brna, zbývá schválení zastupitelstvem.

Na prvňáčky bude v září ve třídách opět čekat dárkový balíček od Brna

Kvalitní pastelky, vodovky nebo sešit do školy, ale taky volnočasová hra Double, bonbony nebo tetovačka – to všechno udělá radost malým školákům a školačkám, kteří v září zahájí svou základoškolskou éru. Tisíce dárkových balíčků město spolu s Teplárnami rozdává už popáté. Radní dnes schválili firmu, která sety pro město připraví na míru.

Město stále ulehčuje spojení s vídeňským letištěm

Od prosince loňského roku město Brno zajišťuje přímé vlakové spojení s vídeňským letištěm. Pro větší pohodlí cestujících také od února nabízí zvýhodněné parkování na P+R v Líšni, ze kterého zájemce zdarma odveze vůz dopravního podniku na vlakové nádraží. Služba bude pokračovat i nadále.