Alej u vily Stiassni omladila Marie

  • 30. listopadu 2017
  • 1 minuta čtení
(ral) – Nově vysazená lípa Marie včera doplnila historickou alej u vily Stiassni neboli tzv. vládní vily. Jméno nese po Marii Strakové, dceři vrchního zahradníka rodiny Stiassni, který alej před devadesáti lety založil.

Slavnostní vysazení lípy připomnělo 90. výročí začátku stavby vily Stiassni a 92. narozeniny Marie Strakové, pamětnice prvorepublikového života ve vile. Její otec Antonín Fröml měl jako vrchní zahradník v péči území velkolepých rozměrů – zahrada má přes 3 hektary. Celý areál vily Stiassni je největší v Brně.

Vila byla založena v roce 1927 a její stavba dokončena o dva roky později. Její podobu navrhl slavný brněnský architekt Ernst Wiesner. Rodina textilního továrníka Alfreda Stiassni ji však využívala pouhých 9 let, neboť již v roce 1938 odešli manželé Stiassni i s dcerou Suzanne do zahraničí, aby se zachránili před hrozící okupací. Po válce začala sloužit jako reprezentativní prostor, ve kterém byli ubytováni významní hosté města Brna. Nocovali tu například téměř všichni naši prezidenti. Dnes je jako kulturní památka zpřístupněna veřejnosti.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít