Přeskočit na obsah

Aktualizovaný datový web města se zaměří více na otevřená a senzorová data

16. prosince 2020
Na středu 16. prosince 2020 je naplánováno znovuzprovoznění datového webu data.brno.cz, který momentálně prochází aktualizací. Samotný web nemění svou strukturu, ale rozvíjí svoji náplň, která se v průběhu času velmi osvědčila. Nový dataweb bude postaven na technologii ArcGIS HUB, jejíž licenci má Magistrát města Brna již zakoupenou. Tato platforma umožňuje nezávislost na dalších dodavatelích a kontrolu nad celým obsahem webu.

Koncem listopadu 2018 byl spuštěn komplexní datový web města Brna na adrese data.brno.cz. Od té doby jej navštívilo téměř 100 tisíc uživatelů, kteří na něm hledali aplikace, články, analýzy a samotná data. Ode dneška bude na stejné adrese fungovat nová verze datového webu.

Hlavní motivací pro změnu technologie datawebu bylo zvýšení kvality otevřených dat, rozšíření funkcionalit o možnost práce s geografickými daty a možnosti jejich sdílení. Změna umožní více se orientovat na automatizovaná kvalitní otevřená data, která se mohou stát základem dalších aplikací nebo projektů,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Příkladem může být datový set z turistického webu gotobrno.cz, který obsahuje seznam konajících se akcí. Ten pak může využívat jakákoliv aplikace, jež chce tento kalendář akcí používat. Data bude tedy možné nejen stáhnout, ale také se na ně napojit.

Nové řešení datawebu je ušito na míru zejména prostorovým datům (GIS data), která tak město může lépe zpřístupňovat. Technologie ArcGIS HUB umožňuje i zpracování a sdílení senzorových dat. První vlaštovkou senzorových dat bude zpřístupnění datové sady od nejpoužívanější navigace WAZE s daty z aktuální dopravní situace v Brně. Senzorová data budou v čase přibývat.

Brno není jediným uživatelem této technologie: v současnosti v ArcGIS HUB publikuje open data například Agentura ochrany přírody a krajiny. V zahraničí je ArcGIS HUB mnohem rozšířenější, využívají jej například města jako Sydney, Washington D.C. nebo Pařížská metropolitní oblast.

Na (staro)novém portále data.brno.cz stále lidé najdou aktualizované dlouhodobé statistiky města, sociologické průzkumy, články nejen o zajímavých datech a statistikách, Zprávu o stavu města nebo aplikaci Brno Urban Grid, která je nyní aktualizovaná pro celé území Jihomoravského kraje. Velká poptávka je i po aktuálních datech pandemie covid-19.

Pozitivním trendem v publikaci dat je úzká vnitřní spolupráce mezi partnery, kdy datové sady pro web data.brno.cz poskytují např. Kancelář architekta města Brna, KORDIS JMK, Technické sítě Brno, TIC Brno nebo SAKO Brno. Největším úkolem do budoucna tak bude zpřístupňovat další otevřené datové sady jak Magistrátu města Brna, tak i městských společností.

Předpokládáme, že poptávka po datech obecně v budoucnu poroste, neboť data jsou stále cennější ‚surovinou‘. Nový dataweb tak bude dobrým nástrojem pro uspokojení této poptávky. Kdokoli také může navrhnout novou datovou sadu nebo statistiku, kterou by rád na datawebu viděl. Právě názory uživatelů, zkušenosti ze spolupracujících měst a sledování trendů pomáhají data.brno.cz dále rozvíjet a přizpůsobovat novým výzvám a okolnostem,“ dodává na závěr Tomáš Koláčný.

Tiskové středisko MMBtel.: +420 542 172 466e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.