Akční plán sociálního začleňování vytyčuje cíle do roku 2027 - Tiskový servis

Akční plán sociálního začleňování vytyčuje cíle do roku 2027

  • 10. června 2025
  • 2 minuty čtení

Koordinovanost a spolupráce jsou klíčovými faktory při poskytování sociální péče ve městě. Zastupitelé se proto dnes věnovali již druhému akčnímu plánu, který je prováděcím dokumentem Plánu sociálního začleňování statutárního města Brna 2022–2027. Tento nástroj se soustředí na roky 2025 až 2027 a vznikal na základě zkušeností a hodnocení prvního akčního plánu.

Tématem sociálního začleňování se v Brně zabývá široké spektrum aktérů a organizací, kteří se podíleli na vzniku akčního plánu, a to pod vedením Odboru sociální péče Magistrátu města Brna ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Výsledkem je klíčový dokument, který vytyčuje kroky pro další období – Akční plán sociálního začleňování pro roky 2025 až 2027. „Vzniku akčního plánu na následující tři roky předcházel sběr dat a podkladů z minulého období, a to ve formě čtyř pracovních skupin v rámci Lokálního partnerství. Ty se věnovaly zaměstnanosti, rodině a zdraví, bezpečnosti a prevenci a v neposlední řadě bydlení a dluhům,“ vysvětlil náměstek pro oblast sociální péče Robert Kerndl.

Podle výsledků šetření Agentury pro sociální vyloučení Ministerstva pro místní rozvoj ČR, s níž Odbor sociální péče MMB dlouhodobě spolupracuje, se Brno v oblasti sociálního vyloučení pohybuje nad průměrnou křivkou indexu v Jihomoravském kraji. Celkem se zde nachází sedm sociálně vyloučených lokalit zásadnějšího rozsahu a počet obyvatel v těchto oblastech se odhaduje mezi 7 300 a 8 900 osobami. Cílem vedení města je efektivní začleňování této skupiny obyvatelstva do běžné populace.

„Akční plán rozvíjí jednotlivé oblasti do podoby konkrétních opatření, která pomáhají řešit problémy lidí v sociálním vyloučení. Ať už se jedná o problematiku dluhů a oddlužení, obecně vzdělávání či uplatnění na pracovním trhu,“ podotkl Robert Kerndl a doplnil: „Předpokládáme, že díky tomu bude možné čerpat prostředky z operačních programů Ministerstva práce a sociálních věcí, Ministerstva vnitra a jiných evropských a národních zdrojů až do výše 189 milionů, a to jak městem, případně městskými příspěvkovými organizacemi, tak neziskovými organizacemi, které se těmto službám věnují a zapojily se do tvorby akčního plánu. Budeme tak například pokračovat v práci Městské nájemní agentury. Ta zpřístupňuje komerční bydlení lidem v bytové nouzi a zároveň garantuje služby majitelům bytů.“

Do procesu tvorby akčního plánu se zapojilo přibližně 100 osob ze všech oblastí poskytujících sociální pomoc – města, příspěvkových organizací, neziskových organizací, Agentury pro sociální začleňování a dalších.

Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy