Přeskočit na obsah

Akční plán pro postupné odstraňování bariér ukazuje cestu k přístupnému městu

24. listopadu 2021

Jak vytvářet město přístupné pro všechny obyvatele a zároveň odstraňovat stávající bariéry řeší Odbor zdraví prostřednictvím Poradního sboru Rady města Brna pro bezbariérové Brno. Funkční opatření nastavuje v Akčním plánu pro postupné odstraňování bariér 2022–2023. Tento dokument dnes radní doporučili schválit zastupitelům.

„Poradní sbor Rady města Brna pro bezbariérové Brno vznikl v roce 2017 a od té doby ukazuje na místa ve městě, která nevyhovují svými bariérami. Mezi úkoly Poradního sboru patří i konzultace při konkrétních projektech města, aby vyhovovaly standardům bezbariérovosti. Nové stavby městské infrastruktury by tak měly být otevřené všem obyvatelům i návštěvníkům Brna bez větších problémů. Akční plán přímo navazuje na širší dokument Strategie. Vybírá tedy konkrétní body, které v časovém rámci dvou let může zpracovat,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Akční plán nastavuje konkrétní opatření, aby při nových investicích města byla garantována jejich bezbariérovost. Dvouleté intervaly prospívají průběžnému vyhodnocování nastavených úkolů a Poradní sbor může reagovat na aktuální vývoj v ulicích Brna a potřeby handicapovaných občanů. Každý rok je z rozpočtu města vyčleněno 10 milionů korun na tyto bezbariérové úpravy.

„Poradní sbor bude pokračovat v usnadňování pohybu i pobytu ve městě všem lidem s handicapem. Cíl, který si v tuto chvíli klademe, je, aby všechny stavby i veřejný prostor byly jednoduše přístupné. Chystáme se rekonstruovat území s prioritním zpřístupněním, tato místa budou vybrána dle databáze, která vznikla v rámci projektu Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města. Jedná se především o dopravní uzly, polikliniky, pošty a podobné. O všech záměrech chceme vést diskuzi s veřejností, proto fungují stránky bezbarierovebrno.cz a e-mail bariery@brno.cz, přes které může podat podnět každý člověk,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.