Přeskočit na obsah

Akční plán pro postupné odstraňování bariér ukazuje cestu k přístupnému městu

24. listopadu 2021
Jak vytvářet město přístupné pro všechny obyvatele a zároveň odstraňovat stávající bariéry řeší Odbor zdraví prostřednictvím Poradního sboru Rady města Brna pro bezbariérové Brno. Funkční opatření nastavuje v Akčním plánu pro postupné odstraňování bariér 2022–2023. Tento dokument dnes radní doporučili schválit zastupitelům.

„Poradní sbor Rady města Brna pro bezbariérové Brno vznikl v roce 2017 a od té doby ukazuje na místa ve městě, která nevyhovují svými bariérami. Mezi úkoly Poradního sboru patří i konzultace při konkrétních projektech města, aby vyhovovaly standardům bezbariérovosti. Nové stavby městské infrastruktury by tak měly být otevřené všem obyvatelům i návštěvníkům Brna bez větších problémů. Akční plán přímo navazuje na širší dokument Strategie. Vybírá tedy konkrétní body, které v časovém rámci dvou let může zpracovat,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Akční plán nastavuje konkrétní opatření, aby při nových investicích města byla garantována jejich bezbariérovost. Dvouleté intervaly prospívají průběžnému vyhodnocování nastavených úkolů a Poradní sbor může reagovat na aktuální vývoj v ulicích Brna a potřeby handicapovaných občanů. Každý rok je z rozpočtu města vyčleněno 10 milionů korun na tyto bezbariérové úpravy.

„Poradní sbor bude pokračovat v usnadňování pohybu i pobytu ve městě všem lidem s handicapem. Cíl, který si v tuto chvíli klademe, je, aby všechny stavby i veřejný prostor byly jednoduše přístupné. Chystáme se rekonstruovat území s prioritním zpřístupněním, tato místa budou vybrána dle databáze, která vznikla v rámci projektu Strategické nástroje pro utváření bezbariérového prostoru města. Jedná se především o dopravní uzly, polikliniky, pošty a podobné. O všech záměrech chceme vést diskuzi s veřejností, proto fungují stránky bezbarierovebrno.cz a e-mail bariery@brno.cz, přes které může podat podnět každý člověk,“ dodal první náměstek primátorky Petr Hladík.

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.