Přeskočit na obsah

Adventní víkend: Za duchem Vánoc zamiřte do centra, nebo před ním utečte do Afriky

29. listopadu 2019 3 minuty čtení
(ral) - Brno se naplno ponoří do vánoční atmosféry. Rozsvítí se vánoční strom republiky, adventní prohlídky zahájí vila Stiassni, jarmark století pořádá Mendelova univerzita, letohrádek Mitrovských vystavuje betlémy, bruslaři se prohání kolem Jošta. Před duchem Vánoc naopak utečete třeba na afrických trzích nebo na speciálním VIDA! After Dark večeru věnovaném drinkům.

Při prvním adventním víkendu se rozsvítí vánoční stromy po celém městě. Nejvíce pozornosti tradičně poutá Těsnohlídkův strom na náměstí Svobody. Jedli přivezlo minulý týden koňské spřežení, slavnostně se rozsvítí dnes v 17 hodin. Program zahrnující videomapping nebo koncert Ondřeje Rumla začíná už v 16.00. V neděli bude následovat strom v zoo a před Mahenovým divadlem.

Nasávat (samozřejmě myšleno vánoční atmosféru) můžete nejen na trzích, které budou ode dneška v provozu na všech čtyřech náměstích v centru, ale taky třeba v Letohrádku Mitrovských. Na nové výstavě si prohlédnete asi 60 betlémů, od tradičních Ladových a Alšových až po exotické původem z Afriky. K vidění bude také obří roční betlém s 25 scénami a 105 figurami.

Vánočním jarmarkem století završí Mendelova univerzita celoroční oslavy 100. výročí svého založení. Celodenní program nabídne koncerty, folklórní tance i rozhovory s odborníky třeba o rybářství nebo bylinkách.

Do vánočního hávu už se oděla i vila Stiassni. Víkendy tu budou patřit adventním prohlídkám. „Oslava Vánoc má ve vile tradici již od dob první republiky, a to i přesto, že si vilu nechala postavit rodina židovského textilního podnikatele. Jak je to možné a jak se ve vile ve 30. letech slavilo, se dozví každý, kdo sem v následujících týdnech zavítá,“ lákají pořadatelé.

Za Brno nevánoční

Patříte k těm, kdo se na Vánoce ještě vůbec necítí? Ačkoliv se může zdát, že útočí zpoza každého rohu, uniknout jim na chvilku můžete třeba obklopeni exotickými produkty z Afriky a Asie. Tropické a subtropické ovoce nabité sluncem, orientální koření nebo čokoládu a kávu zakoupíte v sobotu v tržnici na Zelném trhu.

Naposledy v tomto roce se po setmění otevřou brány VIDA! science centra dospělým. VIDA! After Dark, tentokrát na téma Drink, bude zároveň oslavou 5. narozenin vědecko-zábavního centra. „Naučíme vás, jak si připravit drink postupem molekulární gastronomie. Zjistíte, jak vypadají vinné kvasinky nebo vinný kámen a prohlédnete si je pod mikroskopem. A víno budete také degustovat. Pro opravdové milovníky alkoholu jsme si připravili výrobu přívěšků nebo placek s obrázky drinků zvětšených pod mikroskopem,“ vybírají z programu organizátoři. Speciální večerní program tentokrát skončí až o půlnoci.

V sobotu si mezi 10.30 a 14.00 můžete zkusit zahrát curling. Naučíte se odhazovat kameny i mést koštětem a uvidíte, jestli propadnete kouzlu tohoto olympijského sportu. Den otevřených dveří v nové curlingové hale vám tuto možnost dá zdarma.

Nedělní podvečer poskytne poslední příležitost vidět letos naživo lunalón. Hvězdárna jej vystaví v zahradě vily Löw-Beer. Akce se koná pouze v případě příznivého počasí, sledujte podrobnosti v události

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.