Zastupitelstvo města Brna na svém 30. zasedání konaném 6. prosince 2005 rozhodlo o udělení Ceny města Brna pro rok 2005 v oboru
- přírodní vědy: prof. MUDr. Vladimíru Smrčkovi, CSc.
Profesor Vladimír Smrčka (1939) patří k předním neurochirurgům v České republice. Od roku 1996 působí jako přednosta neurochirurgické kliniky FN Brno-Bohunice. Na svém pracovišti zavedl řadu léčebných metod - např. endoskopickou léčbu nádorů hypofýzy nosem, nový typ léčby výdutí mozkových tepen a mnoho dalších.
- architektura a urbanismus: ing. arch. Zdeňku Müllerovi.
Ing. arch. Zdeněk Müller (1935) pracoval v letech 1962-2000 pro Brněnské veletrhy a výstavy; významně ovlivnil dynamický rozvoj areálu výstaviště. Autor projektů veletržního střediska BVV, budovy Obchodní komory, rekonstrukce pavilonu A a G i např. replantačního centra kliniky plastické chirurgie v Brně. Spoluautor publikace Bomby nad Brnem.
- užité umění: PhDr. Karlu Rechlíkovi.
PhDr. Karel Rechlík (1950) je autorem zejména skleněných vitráží a dalších liturgických objektů, které zdobí řadu veřejných i sakrálních budov, např. baziliku Nanebevzetí Panny Marie v Brně, kostel sv. Jakuba, opatství Staré Brno a další. Má za sebou mnoho samostatných i skupinových výstav. Věnuje se teoretické i publikační činnosti - spoluautor např. dvoudílné publikace ""Nové kostely a kaple z konce 20. století"".
- výtvarné umění: Zdeňku Macháčkovi.
Zdeněk Macháček (1925) je výrazným představitelem českého sochařství s orientací na výtvarné využití dřeva. Jeho dílo zahrnuje plastiky komorní i monumentální, např. plastiky zvířat v pavilonu Anthropos, polychromovaná reliéfní stěna v Business Centru na Vídeňské ul. Jeho dílo je zastoupeno v galerií a muzeích u nás i v zahraničí.
- hudba: Státní filharmonii Brno.
Státní filharmonie Brno je od svého vzniku r. 1956 ohniskem brněnského koncertního života. Je známa ve všech evropských zemích i v USA a Japonsku. Uznáním jejích kvalit bylo v jubilejním roce 2000 pozvání k účinkování ve Vatikánu, velmi úspěšné bylo její turné v minulé sezóně po státech jihovýchodní Asie.
- literární činnost: Zenu Kaprálovi.
Zeno Kaprál (1941) patří k předním představitelům současné české poezie. Jeho tvorba a celoživotní kulturní působení jsou spjaty s Brnem. Navazuje na tradici moravské duchovní lyriky; jeho poezie je charakteristická pokorným vztahem k životu, který vnímá jako posvátnou hodnotu. Ze sbírek: Ploty, Reinerův výbor, Růžová cesta, Plané palposty.
- dramatické umění: prof. Václavu Věžníkovi.
Profesor Václav Věžník (1930) je jedním z nejúspěšnějších domácích operních režisérů. Během působení v Národním divadle Brno režíroval operní díla všech významných světových autorů (a to i v zahraničí), soustředil se zvlášť na díla Smetany a Janáčka. Jeho inscenace vynikají hudební i divadelní zasvěceností. Působil rovněž jako pedagog operní režie na JAMU.
- sportu: Šárce Kašpárkové.
Šárka Kašpárková (1971) je českou reprezentantkou v atletice. Zejména v disciplině trojskoku dosáhla světových úspěchů - např. bronz z OH v Atlantě (1996), zlato z MS v Athénách 1997, stříbro z ME v Budapešti 1998, bronz z MS v Majebaši. Svými výkony se zasloužila o propagaci České republiky a města Brna ve světě.
- výchova a vzdělávání: doc. Ing. arch. Jaroslavu Drápalovi, CSc.
Doc. Ing. arch. Jaroslav Drápal (1934) působí od r. 1962 na Fakultě architektury VUT, v současnosti je akademickým pracovníkem Ústavu teorie achitektury FA VUT. Jako pedagog vychoval mnoho vynikajících českých architektů, jeho žáky jsou např. Aleš Burian, Petr Hrůša, Marek Štěpán, Petr Uhlíř a další. Vytvořil mnoho projektů a studií, např. obytné stavby na Pellicově a Neumannově ulici, sídliště v Brně-Slatině, rekonstrukce zámečku na Božetěchově ulici.
- mezinárodní spolupráce města Brna: Ing. Theodoře Müllerové.
Ing. Theodora Müllerová se od 60. let věnuje pozitivnímu česko-německému dialogu, historickým vztahům české a německé kultury a hledání porozumění pro soužití obou národů v novém uspořádání Evropy. Zakladatelka Německého kulturního sdružení - Region Brno (1991), autorka výstavy o antifašistickém rakouském a německém exilu v Brně ve 30. letech 20. stol. ""Přestupní stanice Brno"" (1997).
Mediální oddělení MMB
"