Přeskočit na obsah

7 tipů, kde v Brně oslavit Mezinárodní den dětí

30. května 2023 3 minuty čtení Radka Loukotová

V parku, na opeře nebo sportem. Oslavte Den dětí podle svého gusta. Pro ty, kteří na volnočasové aktivity nemají prostor ve všední dny, je pár akcí v nabídce i o nadcházejícím víkendu.

Hned dvě události na jednom místě zvládnete, navštívíte-li v inkriminovaný čtvrtek 1. června nejstarší brněnský park – Lužánky. Veřejná zeleň města Brna pořádá dětský den u hřiště při ulici Pionýrské. „Ve 14 hodin povozí děti po parku koníci, od 14.30 přijde na řadu rockování s Liborem a od 15 hodin dílničky a hry pro děti. Připraveno bude i malé občerstvení,“ zvou organizátoři na svém Facebooku.

Na divadlo, skákací hrad i řádění s autíčky na dálkové ovládání láká místní podnik Ponava. I akce v jeho režii startuje ve 14 hodin.

Dobrodružný program čeká návštěvníky Björnsonova sadu. „Na interaktivní divadelní procházce doprovodíte prince Ludvíka na jeho cestě za princeznou. Bude totiž potřebovat pomoc nejen od Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého, ale hlavně od vás,“ uvádí v anotaci Divadlo Polárka. Procházky začínají ve 13.30 a v 16 hodin, akci zakončí derniéra Tančírny (tanečních hodin pro malé a ještě menší ve věku 2+) v 17.30. Po celou dobu bude na místě přístupný skákací hrad a výtvarný workshop z Moravské galerie, děti se také mohou zapojit do divadelní bojovky po celém parku.

Veřejná zeleň města Brne zve na oslavu dne dětí do Lužánek, foto: VZMB

Vlastní akci si připravila i logopedická klinika na Vsetínské ulici. Přímo na parkovišti kliniky na Vsetínské 20 se mezi 15. a 19. hodinou odehraje divadelní představení, autorské čtení, tvořivé dílny a další aktivity.

Od 13 do 16 hodin ožije piazzeta Janáčkova divadla, kam zve diváky od 4 let operní soubor Národního divadla Brno. Dětský den zakončí v 18 hodin operní představení Ferda Mravenec. Ferdovi kamarádi se ale o vystoupení postarají už během odpoledne, chybět nebude ani tvoření a zpívání a nakonec vzácná návštěva Spejbla s Hurvínkem, kteří si na brněnských prknech zahrají v příští sezoně.

Opožděné oslavy jsou v plánu v sobotu

Sobotní odpoledne zpestří oslavy Dne dětí v Modřicích, které pořádá rodinné centrum Dubové lístky v přírodním areálu Pod Kaštany. Malí oslavenci si užijí stanoviště se zábavnými úkoly, tvořivé dílničky, ale také taneční workshopy.

Celodenní sportovní radovánky čekají na příchozí u workoutového hřiště v bystrckém Údolí oddechu. V 11.30 odstartuje Sportovní den dětí představení O kůzlátkách v podání Divadla Kejkle a v 18.30 jej zakončí diskotéka pro děti, které si mezitím odpoledne vyzkouší chůzi na chůdách, střelbu na branku či na terč, opičí dráhu a další.

Vstup na všechny výše uvedené akce je zdarma (s výjimkou samotného operního představení Ferda Mravenec). U sportovního odpoledne je možné u některých částí programu dobrovolně přispět (například na startovné nebo na divadlo).

Dočtete se v Metropolitanu

Nová Zbrojovka. Foto: Marie Schmerková
Přednášky a exkurze nastíní budoucnost Brna

Kam kráčíš, Brno? Tuto otázku si klade stejnojmenná akce, která začne 24. září a potrvá do 17. října.

Revitalizovaný vnitroblok na Skácelově. Foto: archiv MMB
Ekodotace podpoří zelené vnitrobloky, nábřeží i vzdělávání

Tři brněnské dotační programy, které se věnují životnímu prostředí, jsou otevřené od poloviny září do 31. října.

Nové vodní prvky na Dominikánském náměstí. Foto: Kateřina Havelková
Obrazem: Kužely osvěžují vzhled náměstí i návštěvníky

Pohled na Novou radnici už nikdy nebude stejný. V půlce prázdnin na prostranství pod ní přibyly tři bronzové kužely o úctyhodných rozměrech – váží od 200 do 1 000 kilogramů a na výšku měří od 1,4 po 2,4 metru. Slouží nejen jako umělecké dílo, ale také jako vodní prvek. „Stejně jako potrubí, i naše prvky jsou nosičem vodního média, vynášejí ho z podzemních útrob na povrch,“ vysvětlil za autorské duo Tomáš Pavlacký.

Zdeňka Procházková se tématu kyberšikany věnuje řadu let. Foto: Z. Kolařík
Nezakazujte, vysvětlujte, vzkazuje rodičům policistka

Když se dítě vrací domů s poničenými věcmi, v horším případě s modřinami, každého rodiče napadne, že mu někdo ubližuje. Jak ale poznat, že čelí nějakému riziku v online prostoru, na internetu? A jak ho na potenciálně nebezpečné situace připravit? Zeptali jsme se odbornice od Policie České republiky Zdeňky Procházkové, která se danému tématu věnuje řadu let.

Nenechte si ujít

Brněnské kulturní fórum XVII
Dostupnost v umění řeší Brněnské kulturní fórum

Tématem již sedmnáctého Brněnského kulturního fóra je dostupnost. Tentokrát se bude nejenom debatovat a sdílet, ale současně si návštěvníci užijí i krátké umělecké ukázky. 

Hudební vystoupení na Tmavomodrém festivalu 2021. Foto: TIC Brno
Víkendové Brno žije! Konají se komunitní festivaly, setkají se i fandové MHD

Brno vyhlíží nový víkend, který nabídne plno zajímavých akcí. Uskuteční se například benefiční festival v kontaktním centru, narozeninová oslava kreativního hubu nebo akce na dopravním hřišti zaměřená na bezpečnost dětí v provozu. Naskýtá se však i nespočet dalších možností, jak lze strávit volné chvíle.

Přípravný zápas české reprezentace s Nizozemskem před mistrovstvím Evropy 2023. Foto: Lenka Brožová
Brno přivítá nejlepší baseballisty Evropy. Co šampionát nabídne?

Blíží se začátek vrcholné sportovní akce. Od 24. září do 1. října hostí Česko mistrovství Evropy v baseballu, přičemž jedna ze základních skupin i zápasy play-off se odehrají přímo v Brně. Kromě kvalitních soubojů se můžete těšit také na spoustu doprovodných aktivit.

Držitelé ocenění Křesadlo za rok 2022. Foto: Křesadlo – Jihomoravský kraj
Příběhy nezištné pomoci a lidství: pošesté se uděluje cena Křesadlo

Vrací se ocenění pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Již pošesté se koná anketa Křesadlo, jež vyzdvihuje činnost dobrovolníků i jejich životní příběhy. Během září se sbírají nominace do jednotlivých kategorií, příští měsíc naváže také hlasování veřejnosti.