Přeskočit na obsah

7,5 milionu do vědy a výzkumu. Brno už zná 25 mladých vědců, kteří obdrží stipendia na svůj výzkum

20. prosince 2021
Finále 11. ročníku prestižní soutěže podporující vědecké talenty Brno Ph.D. Talent je u konce. Komise složená z řad renomovaných vědců rozhodla o postupu nejlepších pětadvaceti studentů.

Celkem v tomto ročníku hodnotitelé obdrželi 145 přihlášených vědecko-výzkumných projektů, které mají potenciál měnit vývoj přírodovědných a technických oborů. Do dalšího ročníku programu Brno Ph.D. Talent 2021 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů brněnských univerzit z České republiky i ze zahraničí. Každý z nich obdrží od města Brna stipendium na tři roky svého výzkumu v celkové částce 300 tisíc korun.

„Podpora místních vědeckých talentů zapadá do širší podpory rozvoje místního inovačního ekosystému. Snažíme se jako město nabízet ty nejlepší podmínky pro příchod a udržení mladých talentů na místních univerzitách a ve vědecko-výzkumných institucích. Dlouhodobě takto rozvíjíme Brno jako uznávané centrum vědy, výzkumu a inovací,“ přibližuje náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný motivaci města pro poskytnutí milionů korun ze svého rozpočtu právě na podporu programu Brno Ph.D. Talent.

„Cílem stipendií je především motivovat studenty doktorských studijních programů s vynikajícími výsledky v oblasti vědy a výzkumu. Soutěž přináší potenciál nalákat je do Brna, kde mnozí zůstávají a rozvíjejí svoji vědeckou práci právě díky lepším finančním podmínkám,“ vysvětluje efekt dlouhodobé podpory programu ze strany města Brna ředitel JCMM, z. s. p. o., Miloš Šifalda.

„Podporujeme finančně projekty doktorandů, kteří dosahují skvělých výsledků v oblasti vědy a výzkumu už na počátku své kariéry. Věříme, že i tato stipendijní forma podpory může být klíčem k rozvoji jejich potenciálu. Díky zapojení brněnských univerzit dáváme nadaným studentům příležitost rozvíjet projekty, do nichž jsou zapojena špičková světová vědecká pracoviště,“ zmínila manažerka projektu Brno Ph.D. Talent Barbora Dofková k podpoře studentů s tím, že bez potřebného zázemí rozvoj vědy a výzkumu není možný.

Dotaci poskytuje statutární město Brno. Projekt je součástí Regionální inovační strategie. Jeho realizaci zajišťuje JCMM, z. s. p. o. Vedle nadšení pro daný obor a vynikajících výsledků v předchozích soutěžích hraje roli znalost anglického jazyka pro vědeckou práci nebo potenciál významně přispět k inovacím v daném oboru. Soutěž probíhá v angličtině.

Kompletní jmenný seznam nových stipendistů naleznete zde.

Kontakty pro média:

veronika.hollerova@jcmm.cz PR, marketing, média, T: 777 908 294

barbora.dofkova@jcmm.cz podrobnosti k projektu, T: 724 929 257

tis@brno.cz Tiskové středisko Magistrátu města Brna, T: 542 172 026

Nejnovější tiskové zprávy

Pětice sportovních klubů chce žádat o podporu z NSA na zlepšení stavu sportovišť. Město jim přislíbilo spolufinancování

Další rozvoj regionální i nadregionální sportovní infrastruktury má zajistit čerpání investičních dotací ze čtyř výzev Národní sportovní agentury. Aby měli brněnští žadatelé šanci uspět, město jim chce přislíbit potřebnou finanční spoluúčast. Dnes tuto podporu doporučili brněnští radní, finálně ještě musí rozhodnout zastupitelé.

Co si myslí Brňané a Brňanky, zjistí město snadněji díky nové anketní platformě

Vyjádřit svůj názor i jinde než v komentáři na Facebooku a jednou za čtyři roky u volebních uren budou Brněnští moci už od letošního podzimu díky novému systému městských anket. Jednotná platforma pro ně vzniká na webu Dáme na vás.

Sedmdesátá sezóna brněnské hvězdárny začíná návštěvnickým rekordem

V úterý 3. října 2023 navštívil Hvězdárnu a planetárium Brno 223 771. návštěvník. Překonal se tak divácký rekord z roku 2022, kdy za celých 12 měsíců dorazilo 223 770 kosmoplavců. Jinak řečeno, letošní rok je v „brněnském vesmírném přístavu“ obzvlášť rušný a neméně rušná bude i sedmdesátá sezóna, do které právě vstupuje.

Přírodní vědy, informatika a polytechnické vzdělávání v novém. Na ZŠ Bosonožská se připravuje rekonstrukce učeben

Rekonstrukce a stavební úpravy se chystají na Základní škole Bosonožská díky dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Bude se jednat o vybudování odborných učeben pro přírodní vědy, polytechnické vzdělávání a pro práci s digitálními technologiemi. Brněnští radní dnes na své schůzi schválili manuál realizace projektu a doporučili zastupitelům souhlasit s podmínkami přijetí dotace.