Přeskočit na obsah

7,5 milionu do vědy a výzkumu. Brno už zná 25 mladých vědců, kteří obdrží stipendia na svůj výzkum

20. prosince 2021

Finále 11. ročníku prestižní soutěže podporující vědecké talenty Brno Ph.D. Talent je u konce. Komise složená z řad renomovaných vědců rozhodla o postupu nejlepších pětadvaceti studentů.

Celkem v tomto ročníku hodnotitelé obdrželi 145 přihlášených vědecko-výzkumných projektů, které mají potenciál měnit vývoj přírodovědných a technických oborů. Do dalšího ročníku programu Brno Ph.D. Talent 2021 bylo vybráno 25 studentů prvních ročníků doktorských programů brněnských univerzit z České republiky i ze zahraničí. Každý z nich obdrží od města Brna stipendium na tři roky svého výzkumu v celkové částce 300 tisíc korun.

„Podpora místních vědeckých talentů zapadá do širší podpory rozvoje místního inovačního ekosystému. Snažíme se jako město nabízet ty nejlepší podmínky pro příchod a udržení mladých talentů na místních univerzitách a ve vědecko-výzkumných institucích. Dlouhodobě takto rozvíjíme Brno jako uznávané centrum vědy, výzkumu a inovací,“ přibližuje náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný motivaci města pro poskytnutí milionů korun ze svého rozpočtu právě na podporu programu Brno Ph.D. Talent.

„Cílem stipendií je především motivovat studenty doktorských studijních programů s vynikajícími výsledky v oblasti vědy a výzkumu. Soutěž přináší potenciál nalákat je do Brna, kde mnozí zůstávají a rozvíjejí svoji vědeckou práci právě díky lepším finančním podmínkám,“ vysvětluje efekt dlouhodobé podpory programu ze strany města Brna ředitel JCMM, z. s. p. o., Miloš Šifalda.

„Podporujeme finančně projekty doktorandů, kteří dosahují skvělých výsledků v oblasti vědy a výzkumu už na počátku své kariéry. Věříme, že i tato stipendijní forma podpory může být klíčem k rozvoji jejich potenciálu. Díky zapojení brněnských univerzit dáváme nadaným studentům příležitost rozvíjet projekty, do nichž jsou zapojena špičková světová vědecká pracoviště,“ zmínila manažerka projektu Brno Ph.D. Talent Barbora Dofková k podpoře studentů s tím, že bez potřebného zázemí rozvoj vědy a výzkumu není možný.

Dotaci poskytuje statutární město Brno. Projekt je součástí Regionální inovační strategie. Jeho realizaci zajišťuje JCMM, z. s. p. o. Vedle nadšení pro daný obor a vynikajících výsledků v předchozích soutěžích hraje roli znalost anglického jazyka pro vědeckou práci nebo potenciál významně přispět k inovacím v daném oboru. Soutěž probíhá v angličtině.

Kompletní jmenný seznam nových stipendistů naleznete zde.

Kontakty pro média:

veronika.hollerova@jcmm.cz PR, marketing, média, T: 777 908 294

barbora.dofkova@jcmm.cz podrobnosti k projektu, T: 724 929 257

tis@brno.cz Tiskové středisko Magistrátu města Brna, T: 542 172 026

Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.