Přeskočit na obsah

270 let činnosti oslaví Nemocnice Milosrdných bratří dnem otevřených dveří

13. listopadu 2017 2 minuty čtení
(ral) – Prohlédnout si porodní sál či nově zrekonstruovanou chirurgii, projít se starobylými prostorami konventu nebo si nechat změřit tlak mohou návštěvníci 14. listopadu na den otevřených dveří v Nemocnici Milosrdných bratří. Nejstarší souvisle fungující nemocnice na Moravě a druhá nejstarší v Česku slaví 270. výročí svého založení.

Nemocnice Milosrdných bratří otevře své dveře mimořádně nejen pacientům, ale i široké veřejnosti v úterý 14. listopadu od 14 hodin. „Bude možné navštívit mnohá zdravotnická i jiná pracoviště, včetně těch čerstvě zrekonstruovaných. Otevřou se například rehabilitační či radiodiagnostické oddělení nebo porodní sály,“ zmínil ředitel nemocnice Josef Drbal. Zájemci si mohou nechat změřit tlak nebo tuk v těle, prohlédnout si, jak vypadá vůz Zdravotnické záchranné služby a srovnat historickou a dnešní podobu areálu na výstavě fotografií. Připraveny jsou i prohlídky těch míst konventu, kde se právě před 270 lety začali ošetřovat první nemocní. 

Nemocnici Milosrdných bratří založil 15. listopadu roku 1747 moravský hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Na hraběcí pozvání přišli do Brna i řeholníci Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdní bratři, kteří pečovali o nemocné. Vybudovali konvent s lékárnou a špitálem se sedmdesáti lůžky. Do dnešní doby se nemocnice, která funguje jako příspěvková organizace města Brna, rozrostla více než šestinásobně. Momentálně disponuje 466 lůžky.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.