270 let činnosti oslaví Nemocnice Milosrdných bratří dnem otevřených dveří

  • 13. listopadu 2017
  • 2 minuty čtení
(ral) – Prohlédnout si porodní sál či nově zrekonstruovanou chirurgii, projít se starobylými prostorami konventu nebo si nechat změřit tlak mohou návštěvníci 14. listopadu na den otevřených dveří v Nemocnici Milosrdných bratří. Nejstarší souvisle fungující nemocnice na Moravě a druhá nejstarší v Česku slaví 270. výročí svého založení.

Nemocnice Milosrdných bratří otevře své dveře mimořádně nejen pacientům, ale i široké veřejnosti v úterý 14. listopadu od 14 hodin. „Bude možné navštívit mnohá zdravotnická i jiná pracoviště, včetně těch čerstvě zrekonstruovaných. Otevřou se například rehabilitační či radiodiagnostické oddělení nebo porodní sály,“ zmínil ředitel nemocnice Josef Drbal. Zájemci si mohou nechat změřit tlak nebo tuk v těle, prohlédnout si, jak vypadá vůz Zdravotnické záchranné služby a srovnat historickou a dnešní podobu areálu na výstavě fotografií. Připraveny jsou i prohlídky těch míst konventu, kde se právě před 270 lety začali ošetřovat první nemocní. 

Nemocnici Milosrdných bratří založil 15. listopadu roku 1747 moravský hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Na hraběcí pozvání přišli do Brna i řeholníci Hospitálského řádu sv. Jana z Boha – Milosrdní bratři, kteří pečovali o nemocné. Vybudovali konvent s lékárnou a špitálem se sedmdesáti lůžky. Do dnešní doby se nemocnice, která funguje jako příspěvková organizace města Brna, rozrostla více než šestinásobně. Momentálně disponuje 466 lůžky.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít