Ve vile Tugendhat se 7. prosince slavnostní vernisáží otevřela výstava „Adolf Loos – Müllerova vila v Praze. Příběh památky moderní architektury a její obnovy“.
Müllerova vila patří podobně jako brněnská vila Tugendhat ke skvostům funkcionalismu. Autorem jejího projektu byl světoznámý architekt a teoretik Adolf Loos (jenž se mimochodem narodil v Brně) a vila prvorepublikového průmyslníka Františka Müllera představuje Loosovo vrcholné dílo, ve kterém se mu podařilo realizovat myšlenku propojeného prostoru – tzv. Raumplan. Jednoduchý až strohý kubus stavby je uvnitř netradičně rozčleněn: každá místnost má jiné proporce podle svého významu. Stejně jako neobvyklý koncept interiérů jsou mimořádné i jejich detaily – mramorové i dřevěné obklady stěn, tapety s kovovými vlákny, na míru navržený vestavěný nábytek i umělecká výzdoba.
Poté, co vilu od potomků majitele odkoupilo v roce 1995 město Praha, prošla stavba technicky i finančně náročnou rekonstrukcí a restaurací, aby bylo vše vráceno do posledního detailu do původního stavu. Od roku 2000 je Müllerova vila opět otevřena veřejnosti – a jedná se dokonce o vůbec jedinou Loosovu stavbu (celosvětově), do níž má veřejnost přístup.
Výstava vznikla v Muzeu hlavního města Prahy a doposud se představila v Praze, v Rotterdamu a v Londýně. Ve vile Tugendhat na Černopolní 45 je nainstalována v prvním poschodí, v dětských ložnicích. Ve fotografiích a dokumentech představuje celou historii Müllerovy vily i osobnost jejího tvůrce.
(šef)