17. listopad si Brno připomnělo u pomníku tří odbojů

  • 17. listopadu 2017
  • 2 minuty čtení
(taz) - U pomníku tří odbojů v parčíku před Krajským soudem v Brně na Rooseveltově ulici se v pátek v 10 hodin dopoledne konalo pietní shromáždění při příležitosti událostí spjatých se 17. listopadem.

Za město Brno položili věnec k pomníku 1. náměstek primátora Petr Hladík spolu s náměstky Martinem Anderem a Jaroslavem Kacerem. Piety se zúčastnili také zástupci Jihomoravského kraje, radnic brněnských městských částí, Senátu ČR, brněnských univerzit, soudních institucí, armády, Svazu bojovníků za svobodu i další veřejných institucí.

"17. listopadem naše republika podvakrát vstoupila do světového povědomí. Exekuce našich studentů nacistickými okupanty v listopadu 1939 dala podnět k vyhlášení tohoto dne Světovým dnem studentstva. A zásah totalitního režimu proti studentům v roce 1989 se stal impulsem k  probuzení společnosti a svržení komunistické vlády. Dnes jsme se tu sešli, abychom si obě tyto události připomněli," řekl 1. náměstek primátora Petr Hladík ve svém proslovu.

"17. listopad ale nevnímám jen jako vzpomínku na kruté momenty naší historie, ale především jako apel na naši generaci. Mám totiž pocit, že některé myšlenky, které předcházely vzniku totalit ve 20. století, znovu rezonují," upozornil také Petr Hladík.

Půlhodinové setkání zakončila hymna v podání Vojenské hudby Olomouc.

Připomínky událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 se v Brně budou konat i v odpoledních hodinách. Studenti pěti brněnských univerzit připravili společný program pod názvem Brněnský sedmnáctý.

Více fotografií ze setkání u pomníku tří odbojů najdete ve fotogalerii.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít