Přeskočit na obsah

17. listopad si Brno připomnělo u pomníku tří odbojů

17. listopadu 2017 2 minuty čtení
(taz) - U pomníku tří odbojů v parčíku před Krajským soudem v Brně na Rooseveltově ulici se v pátek v 10 hodin dopoledne konalo pietní shromáždění při příležitosti událostí spjatých se 17. listopadem.

Za město Brno položili věnec k pomníku 1. náměstek primátora Petr Hladík spolu s náměstky Martinem Anderem a Jaroslavem Kacerem. Piety se zúčastnili také zástupci Jihomoravského kraje, radnic brněnských městských částí, Senátu ČR, brněnských univerzit, soudních institucí, armády, Svazu bojovníků za svobodu i další veřejných institucí.

"17. listopadem naše republika podvakrát vstoupila do světového povědomí. Exekuce našich studentů nacistickými okupanty v listopadu 1939 dala podnět k vyhlášení tohoto dne Světovým dnem studentstva. A zásah totalitního režimu proti studentům v roce 1989 se stal impulsem k  probuzení společnosti a svržení komunistické vlády. Dnes jsme se tu sešli, abychom si obě tyto události připomněli," řekl 1. náměstek primátora Petr Hladík ve svém proslovu.

"17. listopad ale nevnímám jen jako vzpomínku na kruté momenty naší historie, ale především jako apel na naši generaci. Mám totiž pocit, že některé myšlenky, které předcházely vzniku totalit ve 20. století, znovu rezonují," upozornil také Petr Hladík.

Půlhodinové setkání zakončila hymna v podání Vojenské hudby Olomouc.

Připomínky událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 se v Brně budou konat i v odpoledních hodinách. Studenti pěti brněnských univerzit připravili společný program pod názvem Brněnský sedmnáctý.

Více fotografií ze setkání u pomníku tří odbojů najdete ve fotogalerii.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.