15. 12. 2006 Projekt Sochařský park Kraví hora - Tiskový servis

15. 12. 2006 Projekt Sochařský park Kraví hora

  • 15. prosince 2006
  • 2 minuty čtení

 

Brno, 15. 12. 2006

 

Ve čtvrtek 14. prosince 2006 byla zahájena v prostorách Urban centra na Staré radnici výstava výtvarných studií „Sochařské a urbanistické návrhy rekultivace Kraví hory v Brně"". Expozice přiblíží pohled devíti umělců z různých částí světa na možnost urbanistického a uměleckého ztvárnění lokality Kraví hory. Výstava potrvá do 2. února 2007.

 

 

Urban centrum je otevřeno:
úterý - pátek     10.00 - 18.00 hodin
sobota               13.00 -  16.00 hodin

 

 

Projekt Sochařský park Kraví hora (stručně):

je zaměřen na koncepční kultivaci rozsáhlé brněnské parkové zóny Kraví hora, rozkládající se na svahu mezi vnitřním městem a městskou částí Brno - Žabovřesky. Jeho realizátorem je občanské sdružení SPKH založené v roce 2004 za účelem rozvíjení mezinárodní komunikace v oblasti vizuálního umění a environmentalistiky. Projekt sochařského parku v jistém ohledu navazuje na ambice brněnských meziválečných architektů, kteří učinili první kroky k urbanistickému řešení tohoto dosud nezpracovaného prostoru.

Historicky nejvýznamnějším urbanistickým záměrem na využití tohoto území byl projekt Akademického náměstí ve dvacátých a třicátých letech 20. století, který mj. plánoval zastavění Kraví hory pro účely nově založené Masarykovy univerzity. Opakovaných soutěží se účastnili renomovaní představitelé zdejší meziválečné architektury, např. Alois Dryák, Bohuslav Fuchs, Jindřich Kumpošt, Miloš Laml, Jan Víšek, Ernst Wiesner ad. Z diskutovaného projektu, který měl reprezentovat ideály nově nabyté demokracie a české národnostní identity, byla v důsledku antagonismu architektonické i akademické obce realizována pouze stavba Právnické fakulty, navržená pražským architektem Aloisem Dryákem.

Organizátoři projektu v letošním roce iniciovali vznik sochařských a urbanistických návrhů vytvořených adresně pro lokalitu Kraví hory v Brně. Okruh oslovených umělců a architektů směřuje k osobnostem etablovaným ve veřejném umění. Výběr vychází z nominací odborné komise složené z následujících výtvarných teoretiků a umělců: Johna Eislera, Miroslava Hamži, Igora Kovačeviće, Františka Lesáka, Antonína Nováka, Osamu Okamury, Marka Pokorného a Vladimíra Škody.

 

Pavel Žára, tiskový mluvčí MMB

"

Další články z rubriky