Přeskočit na obsah

100 let republiky, 23 dní oslav, 170 000 lidí. Festival RE:PUBLIKA v číslech

18. června 2018 3 minuty čtení
(ral) – Na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy odehrávala největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout 1 novému sportu a vytvořila minimálně 2 rekordy.

Výstaviště se dnes po dlouhé době probudilo do nefestivalového rána. Během 23 uplynulých dní uvítalo na 170 tisíc návštěvníků. Nabídlo jim celkem 290 hodin programu, který probíhal v 6 pavilonech i v plenéru na ploše bezmála 64 000 m2.

Na festivalové stagi vystoupili Tomáš Klus, Anna K, Buty, Jana Kirschner, Midilidi a dalších 80 českých a slovenských interpretů. Odehrálo se 73 divadelních představení, 55 besed a autorských čtení. Návštěvníci zhlédli 101 nejlepších filmů a okusili 14 prvorepublikových specialit. Každý víkendový den zachytil jeden z osmi předních českých fotografů (například Tomáš Třeštík, Jindřich Štreit nebo Dita Pepe).

Re:publiková poprvé

Za taneční událost evropského významu lze bez nadsázky označit festival Dance Brno 100. Poprvé v historii se společně představily přední soubory nástupnických zemí habsburské monarchie – Rakouska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Slovinska, Srbska a Chorvatska a navíc také Polska.

Bývalé státy Rakouska-Uherska oslovili i iniciátoři projektu Brno folklorní. Během jednoho víkendu se na pódiu vystřídalo 10 folklorních souborů z 9 zemí – vedle domácích českých a moravských souborů se tu ukázala například Bosna a Hercegovina a nad rámec nástupnických zemí také Polsko a Itálie.

Světovou premiéru si na festivalu 8. června odbyla audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast zblízka a nahlas, v posledním festivalovém týdnu také dva divadelní projekty, mezi nimi Re:kabaret Re:publika Divadla Bolka Polívky.

Osm hráčů, brankoviště, branka a míč. Víc k nové házenkářské hře „Re:publika“, která byla premiérově představena 9. června, nepotřebujete. Hráči v poli se v krátkých hracích blocích střídají v útoku a obraně, odpadají dlouhé a herně složité přeběhy hřiště. Re:publika tak nabízí příležitost, jak rekreačně sportovat, i pro starší hráče.

Rekordy pokořili praporečníci i cyklisté

Festival otevřelo největší setkání praporečníků v historii Československa. V sobotu 26. května výstavištěm procházelo defilé více než 350 praporů.

100 cyklistů v dobovém oblečení na 100 dobových kolech ujelo symbolických 100 kilometrů. Český rekord vytvořili 10. června účastníci historicky II. československých všecyklistických her. Ty na svůj druhý ročník čekaly neuvěřitelných osmdesát let. I v roce 1938 se konaly v Brně na výstavišti, silniční cyklistika se jela na Masarykově okruhu a turnaj v kolové hostil sokolský stadion na Kounicově.

Největší československé rande uspořádala během posledního víkendu v pavilonu G2 Kateřina Šedá. Podařilo se jí přilákat více než 600 osob a dát jim tak příležitost navázat nové vztahy.

Festival skončil. Nebo ne?

I když je Festival RE:PUBLIKA oficiálně za námi, jeho ozvěny v Brně ještě zůstávají. Do konce roku je možné navštívit unikátní výstavu Muchova díla nazvanou Dva světy, která spojuje jeho monumentální Slovanskou epopej s čistě komerční tvorbou plakátů k divadelním představením i reklamě na pivo.

Jeden z nejfotografovanějších artefaktů, gigantická busta prezidenta Masaryka z dílny Maxima Velčovského, by se v Brně mohl zdržet ještě déle. „Zdálo se mi škoda, aby tato dle mého názoru velmi povedená socha po výstavě opustila Brno, město s Masarykem úzce spojené. Navrhnu Radě města Brna, aby unikátní ‚prolézačku‘ od autora odkoupila a následně by Brňáci hlasováním rozhodli o tom, kam ji trvale umístit,“ přislíbil na svém Facebooku primátor města Petr Vokřál.

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.