Přeskočit na obsah

100 let republiky, 23 dní oslav, 170 000 lidí. Festival RE:PUBLIKA v číslech

18. června 2018 3 minuty čtení
(ral) – Na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy odehrávala největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout 1 novému sportu a vytvořila minimálně 2 rekordy.

Výstaviště se dnes po dlouhé době probudilo do nefestivalového rána. Během 23 uplynulých dní uvítalo na 170 tisíc návštěvníků. Nabídlo jim celkem 290 hodin programu, který probíhal v 6 pavilonech i v plenéru na ploše bezmála 64 000 m2.

Na festivalové stagi vystoupili Tomáš Klus, Anna K, Buty, Jana Kirschner, Midilidi a dalších 80 českých a slovenských interpretů. Odehrálo se 73 divadelních představení, 55 besed a autorských čtení. Návštěvníci zhlédli 101 nejlepších filmů a okusili 14 prvorepublikových specialit. Každý víkendový den zachytil jeden z osmi předních českých fotografů (například Tomáš Třeštík, Jindřich Štreit nebo Dita Pepe).

Re:publiková poprvé

Za taneční událost evropského významu lze bez nadsázky označit festival Dance Brno 100. Poprvé v historii se společně představily přední soubory nástupnických zemí habsburské monarchie – Rakouska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Slovinska, Srbska a Chorvatska a navíc také Polska.

Bývalé státy Rakouska-Uherska oslovili i iniciátoři projektu Brno folklorní. Během jednoho víkendu se na pódiu vystřídalo 10 folklorních souborů z 9 zemí – vedle domácích českých a moravských souborů se tu ukázala například Bosna a Hercegovina a nad rámec nástupnických zemí také Polsko a Itálie.

Světovou premiéru si na festivalu 8. června odbyla audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast zblízka a nahlas, v posledním festivalovém týdnu také dva divadelní projekty, mezi nimi Re:kabaret Re:publika Divadla Bolka Polívky.

Osm hráčů, brankoviště, branka a míč. Víc k nové házenkářské hře „Re:publika“, která byla premiérově představena 9. června, nepotřebujete. Hráči v poli se v krátkých hracích blocích střídají v útoku a obraně, odpadají dlouhé a herně složité přeběhy hřiště. Re:publika tak nabízí příležitost, jak rekreačně sportovat, i pro starší hráče.

Rekordy pokořili praporečníci i cyklisté

Festival otevřelo největší setkání praporečníků v historii Československa. V sobotu 26. května výstavištěm procházelo defilé více než 350 praporů.

100 cyklistů v dobovém oblečení na 100 dobových kolech ujelo symbolických 100 kilometrů. Český rekord vytvořili 10. června účastníci historicky II. československých všecyklistických her. Ty na svůj druhý ročník čekaly neuvěřitelných osmdesát let. I v roce 1938 se konaly v Brně na výstavišti, silniční cyklistika se jela na Masarykově okruhu a turnaj v kolové hostil sokolský stadion na Kounicově.

Největší československé rande uspořádala během posledního víkendu v pavilonu G2 Kateřina Šedá. Podařilo se jí přilákat více než 600 osob a dát jim tak příležitost navázat nové vztahy.

Festival skončil. Nebo ne?

I když je Festival RE:PUBLIKA oficiálně za námi, jeho ozvěny v Brně ještě zůstávají. Do konce roku je možné navštívit unikátní výstavu Muchova díla nazvanou Dva světy, která spojuje jeho monumentální Slovanskou epopej s čistě komerční tvorbou plakátů k divadelním představením i reklamě na pivo.

Jeden z nejfotografovanějších artefaktů, gigantická busta prezidenta Masaryka z dílny Maxima Velčovského, by se v Brně mohl zdržet ještě déle. „Zdálo se mi škoda, aby tato dle mého názoru velmi povedená socha po výstavě opustila Brno, město s Masarykem úzce spojené. Navrhnu Radě města Brna, aby unikátní ‚prolézačku‘ od autora odkoupila a následně by Brňáci hlasováním rozhodli o tom, kam ji trvale umístit,“ přislíbil na svém Facebooku primátor města Petr Vokřál.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.