Přeskočit na obsah

100 let republiky, 23 dní oslav, 170 000 lidí. Festival RE:PUBLIKA v číslech

18. června 2018 3 minuty čtení
(ral) – Na téměř 6,5 hektaru se po 3 týdny a 4 víkendy odehrávala největší oslava letošního 100. výročí založení samostatného Československa. Přinesla 85 koncertů, 55 besed, dala vzniknout 1 novému sportu a vytvořila minimálně 2 rekordy.

Výstaviště se dnes po dlouhé době probudilo do nefestivalového rána. Během 23 uplynulých dní uvítalo na 170 tisíc návštěvníků. Nabídlo jim celkem 290 hodin programu, který probíhal v 6 pavilonech i v plenéru na ploše bezmála 64 000 m2.

Na festivalové stagi vystoupili Tomáš Klus, Anna K, Buty, Jana Kirschner, Midilidi a dalších 80 českých a slovenských interpretů. Odehrálo se 73 divadelních představení, 55 besed a autorských čtení. Návštěvníci zhlédli 101 nejlepších filmů a okusili 14 prvorepublikových specialit. Každý víkendový den zachytil jeden z osmi předních českých fotografů (například Tomáš Třeštík, Jindřich Štreit nebo Dita Pepe).

Re:publiková poprvé

Za taneční událost evropského významu lze bez nadsázky označit festival Dance Brno 100. Poprvé v historii se společně představily přední soubory nástupnických zemí habsburské monarchie – Rakouska, Maďarska, České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Slovinska, Srbska a Chorvatska a navíc také Polska.

Bývalé státy Rakouska-Uherska oslovili i iniciátoři projektu Brno folklorní. Během jednoho víkendu se na pódiu vystřídalo 10 folklorních souborů z 9 zemí – vedle domácích českých a moravských souborů se tu ukázala například Bosna a Hercegovina a nad rámec nástupnických zemí také Polsko a Itálie.

Světovou premiéru si na festivalu 8. června odbyla audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast zblízka a nahlas, v posledním festivalovém týdnu také dva divadelní projekty, mezi nimi Re:kabaret Re:publika Divadla Bolka Polívky.

Osm hráčů, brankoviště, branka a míč. Víc k nové házenkářské hře „Re:publika“, která byla premiérově představena 9. června, nepotřebujete. Hráči v poli se v krátkých hracích blocích střídají v útoku a obraně, odpadají dlouhé a herně složité přeběhy hřiště. Re:publika tak nabízí příležitost, jak rekreačně sportovat, i pro starší hráče.

Rekordy pokořili praporečníci i cyklisté

Festival otevřelo největší setkání praporečníků v historii Československa. V sobotu 26. května výstavištěm procházelo defilé více než 350 praporů.

100 cyklistů v dobovém oblečení na 100 dobových kolech ujelo symbolických 100 kilometrů. Český rekord vytvořili 10. června účastníci historicky II. československých všecyklistických her. Ty na svůj druhý ročník čekaly neuvěřitelných osmdesát let. I v roce 1938 se konaly v Brně na výstavišti, silniční cyklistika se jela na Masarykově okruhu a turnaj v kolové hostil sokolský stadion na Kounicově.

Největší československé rande uspořádala během posledního víkendu v pavilonu G2 Kateřina Šedá. Podařilo se jí přilákat více než 600 osob a dát jim tak příležitost navázat nové vztahy.

Festival skončil. Nebo ne?

I když je Festival RE:PUBLIKA oficiálně za námi, jeho ozvěny v Brně ještě zůstávají. Do konce roku je možné navštívit unikátní výstavu Muchova díla nazvanou Dva světy, která spojuje jeho monumentální Slovanskou epopej s čistě komerční tvorbou plakátů k divadelním představením i reklamě na pivo.

Jeden z nejfotografovanějších artefaktů, gigantická busta prezidenta Masaryka z dílny Maxima Velčovského, by se v Brně mohl zdržet ještě déle. „Zdálo se mi škoda, aby tato dle mého názoru velmi povedená socha po výstavě opustila Brno, město s Masarykem úzce spojené. Navrhnu Radě města Brna, aby unikátní ‚prolézačku‘ od autora odkoupila a následně by Brňáci hlasováním rozhodli o tom, kam ji trvale umístit,“ přislíbil na svém Facebooku primátor města Petr Vokřál.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Nejkrásnější knihy si prohlédnete na výstavě, Foto: Moravská galerie
Chladný víkend přináší první karnevaly i severské filmy

Pestrý a rozmanitý. Takový bude nadcházející víkend v Brně. V kině zhlédnete severské filmy na festivalu Scandi. Na výstavu zve Moravská galerie i Moravské zemské muzeum. Karnevalové radovánky se chystají na Louce a napjatý zápas sehrají brněnští basketbalisté.