Přeskočit na obsah

100 let Bauhausu a 30 let svobodné architektury. Festival přiblíží stavby v Brně

30. září 2019 2 minuty čtení
(and) – Devátý ročník festivalu Den architektury vypukne už zítra na mnoha místech v České republice. Brno nebude chybět, a tak si lidé i tady mohou užít letošní téma, kterým je svobodná architektura. Festival představí stavby, které vznikly po roce 1989.

Více než týden trvající akce nabízí široký program. Kromě výročí 30 let od sametové revoluce si letošní ročník Dne architektury připomíná i 100 let od založení vlivné výmarské školy Bauhaus. Ta ovlivňuje architekturu do dnešních dní.

Od úterý 1. října do pátku 4. října se mohou návštěvníci těšit na festival Film a architektura. Jeho součástí bude promítání monografického českého snímku Evropský architekt Bohuslav Fuchs, americký film Frank Lloyd Wright: The Man Who Built America nebo dánský The Human Shelter. Do neděle bude ve vile Tugendhat přístupná výstava kreseb a skic letošního laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho. Chybět nebude ani výstava, která se zaměří na hledání odpovědí na otázky, jak se promění veřejný prostor v Brně za 3 roky, kdy bude hotový nový územní plán nebo jak má vypadat nová čtvrť Trnitá.

Chybět nebudou ani přednášky. Jedna z nich představí FALA atelier portugalských architektů. Na programu jsou i tematické projekce, procházky po stopách architektury na Lesné nebo za díly Josefa Arnolda a řada dalších. Kromě zajímavých workshopů je součástí festivalů i akce Hurá dovnitř!, která umožňuje vstup do zajímavých budov. Letos se tak veřejnosti otevře například knihovna Filosofické fakulty Masarykovy univerzity, „Bílý dům“ na Žerotínově náměstí, Arnoldova vila, novostavba kostela blahoslavené Restituty na Lesné nebo administrativní centrum Trinity.

Program u příležitosti Dne architektury se souběžně koná ve více než osmdesáti městech a obcích. Podrobnější informace naleznou zájemci na webu festivalu

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.