Přeskočit na obsah

100 let Bauhausu a 30 let svobodné architektury. Festival přiblíží stavby v Brně

30. září 2019 2 minuty čtení
(and) – Devátý ročník festivalu Den architektury vypukne už zítra na mnoha místech v České republice. Brno nebude chybět, a tak si lidé i tady mohou užít letošní téma, kterým je svobodná architektura. Festival představí stavby, které vznikly po roce 1989.

Více než týden trvající akce nabízí široký program. Kromě výročí 30 let od sametové revoluce si letošní ročník Dne architektury připomíná i 100 let od založení vlivné výmarské školy Bauhaus. Ta ovlivňuje architekturu do dnešních dní.

Od úterý 1. října do pátku 4. října se mohou návštěvníci těšit na festival Film a architektura. Jeho součástí bude promítání monografického českého snímku Evropský architekt Bohuslav Fuchs, americký film Frank Lloyd Wright: The Man Who Built America nebo dánský The Human Shelter. Do neděle bude ve vile Tugendhat přístupná výstava kreseb a skic letošního laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho. Chybět nebude ani výstava, která se zaměří na hledání odpovědí na otázky, jak se promění veřejný prostor v Brně za 3 roky, kdy bude hotový nový územní plán nebo jak má vypadat nová čtvrť Trnitá.

Chybět nebudou ani přednášky. Jedna z nich představí FALA atelier portugalských architektů. Na programu jsou i tematické projekce, procházky po stopách architektury na Lesné nebo za díly Josefa Arnolda a řada dalších. Kromě zajímavých workshopů je součástí festivalů i akce Hurá dovnitř!, která umožňuje vstup do zajímavých budov. Letos se tak veřejnosti otevře například knihovna Filosofické fakulty Masarykovy univerzity, „Bílý dům“ na Žerotínově náměstí, Arnoldova vila, novostavba kostela blahoslavené Restituty na Lesné nebo administrativní centrum Trinity.

Program u příležitosti Dne architektury se souběžně koná ve více než osmdesáti městech a obcích. Podrobnější informace naleznou zájemci na webu festivalu

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.