100 let Bauhausu a 30 let svobodné architektury. Festival přiblíží stavby v Brně

  • 30. září 2019
  • 2 minuty čtení
(and) – Devátý ročník festivalu Den architektury vypukne už zítra na mnoha místech v České republice. Brno nebude chybět, a tak si lidé i tady mohou užít letošní téma, kterým je svobodná architektura. Festival představí stavby, které vznikly po roce 1989.

Více než týden trvající akce nabízí široký program. Kromě výročí 30 let od sametové revoluce si letošní ročník Dne architektury připomíná i 100 let od založení vlivné výmarské školy Bauhaus. Ta ovlivňuje architekturu do dnešních dní.

Od úterý 1. října do pátku 4. října se mohou návštěvníci těšit na festival Film a architektura. Jeho součástí bude promítání monografického českého snímku Evropský architekt Bohuslav Fuchs, americký film Frank Lloyd Wright: The Man Who Built America nebo dánský The Human Shelter. Do neděle bude ve vile Tugendhat přístupná výstava kreseb a skic letošního laureáta Pritzkerovy ceny Arata Isozakiho. Chybět nebude ani výstava, která se zaměří na hledání odpovědí na otázky, jak se promění veřejný prostor v Brně za 3 roky, kdy bude hotový nový územní plán nebo jak má vypadat nová čtvrť Trnitá.

Chybět nebudou ani přednášky. Jedna z nich představí FALA atelier portugalských architektů. Na programu jsou i tematické projekce, procházky po stopách architektury na Lesné nebo za díly Josefa Arnolda a řada dalších. Kromě zajímavých workshopů je součástí festivalů i akce Hurá dovnitř!, která umožňuje vstup do zajímavých budov. Letos se tak veřejnosti otevře například knihovna Filosofické fakulty Masarykovy univerzity, „Bílý dům“ na Žerotínově náměstí, Arnoldova vila, novostavba kostela blahoslavené Restituty na Lesné nebo administrativní centrum Trinity.

Program u příležitosti Dne architektury se souběžně koná ve více než osmdesáti městech a obcích. Podrobnější informace naleznou zájemci na webu festivalu

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít