Silvestrovské ohňostroje mají své odpůrce i milovníky, pro které by nepřivítat nový rok s rachejtlí bylo jako nemít kapra na Štědrý den. Brněnská vyhláška používání pyrotechniky 31. 12. a 1. 1. umožňuje (po zbytek roku je to pro laickou veřejnost zakázáno). Pokud už se do toho pustíte, ujistěte se, že znáte všechny důležité zásady. Ať do nového roku nevstupujete na oddělení popálenin.
1. Nakupovat je lepší v kamenných obchodech než ve stánku na ulici. Venkovní vlhkost může mít špatný vliv na funkčnost i bezpečnost výrobků, může způsobit jejich selhání i zcela neřízenou destrukci.
2. Každý výrobek musí mít český návod k použití. A je dobré si ho přečíst předem, a ne se o to snažit potmě a z dálky poté, co petarda nevystřelí.
3. Žádná zábavní pyrotechnika (snad s výjimkou vystřelovacích konfet) NENÍ URČENA k použití v interiéru.
4. Při odpalu umístěte výrobek na pevnou vodorovnou plochu. Nikdy neodpalujte „z ruky“!
5. Zkontrolujte, že před zapálením nejsou v blízkosti hořlavé materiály, auta a hlavně další lidé.
6. Dřepněte si vedle rachejtle a zápalnici zapalte nataženou rukou. NESTOUPEJTE SI NAD TO a nezapalujte tak, že jste nad raketou nahnutí.
7. Jakmile zápalnice hoří, odstupte do bezpečné vzdálenosti (cirka 5 metrů).
8. Nevystřelilo to? Nechte to být. Nechoďte k tomu, nezkoumejte příčinu. Počkejte 10 minut, a když se nic nestane, výrobek zalijte vodou a následně rozmočte například v kýblu s vodou po dobu 24 hodin nebo jej zakopejte do země. Při manipulaci používejte pracovní rukavici.
9. Vystřelilo to? Stejně na konci petardu zalijte vodou, ať se zbytky papírového obalu ještě nevznítí.
10. Při manipulaci s pyrotechnikou byste měli mít jasnou čistou mysl. To znamená žádný alkohol, žádné léky, které můžou zpomalit vaše reakce nebo zkreslit vnímání.
A jeden tip jako přídavek: Existuje taky tzv. tichá pyrotechnika, která je ohleduplnější ke zvířatům nebo citlivějším lidem. Efekt dělá jen vizuálně, nikoli akusticky.