Přeskočit na obsah

Aktuality

Byt Bratislavská 51. Foto: Z. Kolařík

27. března 2023

Osm startovacích bytů je připraveno k nastěhování

Osm nových startovacích bytů je připraveno pro mladé páry a rodiny. Zájemci se mohou hlásit do 27. dubna. Ti, kteří splní podmínky, pak postoupí do slosování.

Běh Lužánkami. Foto: M. Schmerková

24. března 2023

Vběhněte do víkendu s větrem v zádech a večer si dopřejte zklidnění ve tmě

Nabídka víkendových aktivit s jarem v zádech nabírá dech – ten bude potřeba na sobotním Běhu Lužánkami. Hodina Země upozorní na klimatické změny, jak vypadá temnější Brno, zjistíte na procházce. Detektivem se děti stanou v Technickém muzeu a folklor pro 21. století se bude probírat v Kumstu.

Bytový dům na Solniční 8, foto: CD CENTRUM COMS

23. března 2023

Lidé si v dubnu mohou koupit městské byty formou aukce

Čtyři byty, které jsou momentálně ve správě městské části Brno-střed, budou v průběhu dubna nabídnuty zájemcům o koupi formou aukce na adrese drazby-brno.cz.

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific

20. března 2023

Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén

17. března 2023

Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA

15. března 2023

Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA

15. března 2023

Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík

14. března 2023

S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Lidé na jízdném zaplatili dopravnímu podniku rekordní částku, foto: M. Schmerková

13. března 2023

Po Brně MHD? Lidé ji využívají stále víc, dopravní podnik hlásí rekordní tržby

Nejvyšší tržby za leden a únor 2023 hlásí Dopravní podnik města brna. Za prodej jízdného utržil v uplynulých dvou měsících 164,2 milionu korun a překonal tak dosavadní rekord z roku 2020. Cena jízdného přitom zůstala na stejné výši.

Jan Bárta. Foto: JIC

13. března 2023

Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Retrospektiva uprostřed tvůrčí kariéry Tomáše Hlaviny TLNVXYK Hlavolam. Foto: Fait gallery

10. března 2023

Umělecký zážitek jako Brno. Galerie a muzea zvou na návštěvu nejen o víkendu

Jarní prázdniny jsou zde a mnoho Brňanů se vydává za dobrodružstvími za hranice města. Pro ty, kteří zůstávají, jsou tady tipy na víkend. Tento týden se nesou ve veskrze kulturním duchu. Na novou výstavu o digitálních hodinách zve Technické muzeum. Na Vídeňské se otevřelo muzeum Malý Mehrin, které se věnuje židovské tematice, a výstava Mileny Dopitové Příští zastávka je na znamení se dostává do cílové rovinky. Stihněte ji.   

Cyklostezka u Anthroposu už je pro lidi bezpečná, mohou ji znovu využívat

10. března 2023

Cyklostezka u Anthroposu už je pro lidi bezpečná, mohou ji znovu využívat

Odtěžili desítky kubíků zvětralé horniny, odstranili nakloněné a poškozené stromy – a díky tomu se na cyklostezku mezi Kamennou čtvrtí a Anthroposem opět mohou vrátit pěší a cyklisté. V tuto chvíli se ale podařilo jen vyřešit havarijní stav, do budoucna bude nutné lokalitu stabilizovat trvale. 

Lubomír Růžička. Foto: archiv klubu Basket Brno

09. března 2023

Lubomír Růžička: Musíme zůstat pokorní

Každý rok o kousek výš. Od té doby, co Basket Brno převzal mladý a talentovaný trenér Lubomír Růžička, se tohle motto daří neustále naplňovat. Po loňském třetím místě a letošním vítězství v základní části se jeho tým hodlá probojovat až do finále, aby navázal na slavnou historii brněnského basketbalu a dal zdejším fanouškům zase důvod být pyšní.

Automatická dotřiďovací linka na plast. Foto: Zdeňka Obalilová

08. března 2023

Cesta (nejen) PETky k recyklaci vede přes unikátní soustrojí

Pracovníky, kteří dosud v Brně ručně vybírali z hromady vytříděného odpadu PET lahve nebo tetrapaky, nově vystřídaly stroje, které odpad třídí s více než 90procentní přesností. Linka má dostatečnou kapacitu na to, aby zvládla nejen brněnské plasty, ale i ty z okolních měst či vesnic. Po ručním třídění totiž v odpadu zůstává dost komodit, které mašiny na zdejší lince vytřídí a městská společnost SAKO Brno je pak prodá k recyklaci a dalšímu zpracování.

Přístavba Kanceláře veřejného ochránce práv. Foto: KVOP

07. března 2023

Jak brněnské organizace reagují na změnu klimatu? Příklady představí Urban centrum

Kvetoucí přístavba Kanceláře veřejného ochránce práv je jedním z brněnských projektů, které chtějí přispět k ochraně životního prostředí.

V památníku holocaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu byla v roce 2021 otevřena rozsáhlá expozice o historii tábora. Areál je přístupný od dubna do října a vstup bez průvodce je zdarma. Foto: Muzeum romské kultury

07. března 2023

Z jako Zigeuner. Jak vypadal romský holocaust

Březen je spojen s několika smutnými výročími. Všechna se týkají druhé světové války a jejích dopadů na romské etnikum u nás. Již před vznikem protektorátu Čechy a Morava začala postupná, ale zcela jasná cesta nacistů k vyhlazení Romů nejen u nás, ale po celé Evropě. V březnu byl také vypraven první hromadný transport Romů, a to přímo z Brna.

Ivana Hloužková. Foto: KIVA

06. března 2023

Odešla originální brněnská herečka, dlouholetá členka Divadla Husa na provázku Ivana Hloužková

Nedávno nás suchým glosováním dramatických situací bavila jako maskérka Dáda v seriálu Dobré ráno, Brno, teď přišla smutná a neuvěřitelná zpráva – herečka Ivana Hloužková, která se stejnou bravurou zvládala komediální i charakterní role v divadle, filmu i televizi, v pondělí 6. března zemřela. Nositelce Ceny města Brna za rok 2021 bylo 62 let.  

Sociální bydlení. Foto: MMB

06. března 2023

Critical Time Intervention: velké české poprvé začíná v Brně

S programem Housing First (tedy Bydlení především) začalo Brno v roce 2016 jako první město u nás. Komplexní přístup, který je součástí projektu, se nyní dostává ještě na další úroveň – spouští se Critical Time Intervention (CTI), který by společně s Housing First měl pomoci zabydlet 60 domácností. To ale není vše, co se v Brně v oblasti sociálního bydlení chystá.

Představení Kráska a zvíře. Foto: Divadlo Radost

03. března 2023

Vyrazte za Kráskou a zvířetem nebo za loutkami. Víkend bude kulturní

Děti i rodiče si tento víkend vyberou z bohaté nabídky aktivit. Nabízí se divadlo, loutky a třeba také veletrh ProDítě na výstavišti. Fotografie studentů univerzity třetího věku si prohlédnete na Špilberku. Více o Mendlovi a jeho Brně se dozvíte na procházce a svátek Purim poznáte ve vile Stiassni.

Odběr krve. Foto: FNUSA

02. března 2023

Dárci krve si mohou zasoutěžit o sportovní poukazy

Město Brno pořádá pro dárce krve motivační akci Dárcovský přebor – 4,5 dl pro život. Je určená všem, kteří od 1. ledna do 31. srpna absolvují bezpříspěvkový odběr krve či některé z krevních složek na odběrovém místě ve Fakultní nemocnici Brno nebo ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.

Metropolitan