Přeskočit na obsah

Aktuality

Územní plán, foto: KAM

26. října 2022

Změnit aktuální územní plán bude možné podáním zjednodušené žádosti

Až do 16. listopadu můžou občané či právnické osoby vlastnící pozemky či stavby na území Brna podat požadavek na změnu stávajícího územního plánu. Zjednodušený formulář a hromadné zpracování urychlí vyřízení požadavků. Ty následně musí schválit Zastupitelstvo města Brna do konce letošního roku. Typicky se bude jednat o lokální a méně významné úpravy v ÚP.

Maker Faire Brno

21. října 2022

Víkendové tipy: Z technologií vám půjde hlava kolem. Vyčistěte si ji při sportu!

Nejen na procházky pestrobarevnou přírodou, ale i na pestrou nabídku víkendových aktivit vás zveme v našich tradičních pátečních tipech. Pokud obdivujete moderní technologie, ale i pokud máte starost, kdy převezmou vládu nad světem, zajděte na Dny AI. Zaujme vás i řada akcí z programu Brno Creative Days. Na nevšední divadelní zážitky vyrazte do Divadla Barka, ať jste stejně jako oni Postiženi uměním. A konečně pochopte pravidla curlingu na dni otevřených dveří v hale na Nové Zbrojovce.

Zastupitelstvo poprvé zasedlo v nové sestavě. Primátorkou se stala Markéta Vaňková

20. října 2022

Zastupitelstvo poprvé zasedlo v nové sestavě. Primátorkou se stala Markéta Vaňková

Na základě výsledků letošních komunálních voleb zasedlo poprvé v novém složení Zastupitelstvo města Brna. Na dnešním ustavujícím jednání byla zvolena primátorka města a další náměstci a radní.

Školy na Sadové. Vizualizace: XTOPIX architekti a consequence forma

20. října 2022

Na Sadové vyroste škola v přírodě

Čtvrť Sadová v Králově Poli se rozrůstá a přicházejí sem noví obyvatelé. Aby měli na dosah vše potřebné, plánuje se zde nové centrum, tvořené náměstím a parkem, i mateřská a základní škola. Jejich pojetí vzešlo z architektonické soutěže, zvítězily ateliéry XTOPIX architekti a consequence forma.

Rok 1911: Jedna ze tří štol vybudovaných při vedení vodovodu z Březové nad Svitavou do Brna. Novohradská štola má délku 74 metrů a je z trojice nejkratší. Foto: archiv BVK

19. října 2022

Na konci řadu najdete vodárny a kanalizace. Slaví 150. výročí

S jakou samozřejmostí si pustíte vodovodní kohoutek nebo spláchnete toaletu. Málokdo asi přemýšlí, jak je to možné. Kdo nám tento „luxus“ zprostředkovává, nebývá častým tématem k diskusi. Přitom to není tak dávno, kdy byl přístup k pitné vodě daleko složitější a zdaleka ne pro každého. Velká změna v Brně nastala po vzniku první vodohospodářské společnosti a uvedení úpravny vody v Pisárkách do provozu. Tehdy se psal rok 1872.

Natáčení v Mahenově divadle, foto: Richard Hodonicky

18. října 2022

O Oskara zabojuje film natáčený v Brně

Do kinodistribuce vstoupil film Il Boemo přibližující divákům osud českého skladatele Josefa Myslivečka. Slavnostního uvedení v kině Scala se zúčastnili i režisér Petr Václav a představitel hlavní role Vojtěch Dyk. Vznik filmu prostřednictvím Jihomoravského filmového nadačního fondu podpořilo i město Brno.

Petr Vachůt. Foto: Zdeněk Kolařík

18. října 2022

Archeologie změnila a stále mění náhled na vznik Brna

Staré Brno je považováno za zárodečnou část města, proto velmi zajímá také archeology. Odborníci z Muzea města Brna (MuMB) prováděli v letech 1976 až 1984 výzkum v areálu dnešního augustiniánského kláštera na Mendlově náměstí a našli zde pozůstatky starobylé rotundy. Vzorek ze zuhelnatělého dřevěného prkna pocházejícího zřejmě z podlahy v apsidě rotundy nechali nyní jejich následovníci ověřit pomocí radiouhlíkové metody C14. Iniciátora nového výzkumu Petra Vachůta výsledky překvapily.

Dýňová slavnost se bude konat v Otevřené zahradě

14. října 2022

Druhý říjnový víkend vás vezme do lesa i do kina

Hlavním tématem víkendu je v Brně podzim. Vyrazte třeba na stezku odvahy k Mravenci Lesíkovi nebo si vyřežte dýni v Otevřené zahradě. Nevlídné počasí můžete zahnat na festivalu Brněnská 16, který přináší krátké filmy z celého světa. Jak se tvoří komiks, zjistíte na festivalu KOMA v Káznici.

Wellness centrum nahradilo původní přízemní budovu ze 70. let minulého století mezi účelovou komunikací nad koupalištěm a venkovním bazénem. Vstup do wellness bude přes hlavní vchod do areálu. Prostory jsou členěny na společenskou, klidovou, vodní a saunovou část, naplánováno je také oddělené místo pro masáže. Architektonické řešení připravila architektonická kancelář DRNH a centrum za 21 měsíců postavila firma Komfort.

14. října 2022

Wellness na Kraví hoře se otevře koncem října

Rekonstrukce a dostavba moderního wellness provozu v areálu koupaliště a krytého bazénu na Kraví hoře je hotová, postupně se dovybavuje interiér objektu a probíhají provozní zkoušky. Pro veřejnost bude otevřeno od 31. října. 117,5 milionu korun na stavbu wellness centra poskytlo město. Městská část Brno-střed zajistila kompletní projektovou dokumentaci a autorský dozor, hradí také dodávku a montáž vnitřního vybavení a pořídila nový přístupový systém a truhlářské výrobky do šaten. To vše za 8,5 milionu korun. Vstupné bude zveřejněno na webu kravihora-brno.cz.

Fota: Marie Schmerková

Sdílená kola a koloběžky budou uživatelé odkládat na předem daná místa

13. října 2022

Sdílená kola a koloběžky budou uživatelé odkládat na předem daná místa

Díky novele Tržního řádu města Brna bude jasné, kam správně odložit sdílená kola či koloběžky. Celkem půjde o 380 míst po celém městě a postupně budou přibývat. Tento řád bude platný již na začátku listopadu.

Velká laboratoř na farmaceutické fakultě. Foto: FaF MU

13. října 2022

Před 70 lety se brněnská farmacie dočkala samostatné fakulty

V roce 1952 se Masarykova univerzita rozrostla o novou, Farmaceutickou fakultu (FaF MU). Ta 70 let své ne vždy poklidné, a dokonce na 31 let přerušené existence oslaví v pátek 14. října odborným a kulturním programem.

Cyklostojany s bikesharingovými koly

12. října 2022

Městský projekt přivedl k bikesharingu skoro 10 tisíc nových uživatelů

Pilotní projekt na podporu sdílených kol, který trval od 11. dubna do 30. září, zná své výsledky. Celkem se uskutečnilo více než 102 tisíc jízd s průměrnou délkou 16 minut – a nejčastějším cílem byly Lužánky.

Nové nádraží v Brně. Vizualizace: Benthem Crouwel Architects

12. října 2022

Kam kráčíš, Brno? Na moderní nádraží a k dostupnému bydlení

Žijeme v době, kdy se vývoj těžko odhaduje měsíc dopředu. Ustojí průmyslové podniky zimu bez ruského plynu? Zvládnou domácnosti vysoké ceny energií a inflaci? Jak se bude vyvíjet situace na Ukrajině? Zdá se pošetilé uvažovat o budoucnosti města. Ve skutečnosti se však zejména v těžkých situacích pozná, kdo měl plán a jak se dlouhodobě připravoval. V minulém čísle jsme vám představili projekty z tematické oblasti Správa z akčního plánu strategie #brno2050. Nyní se podíváme blíže na oblast Prostředí.

Autentické prohlídky. Foto: Michal Růžička

11. října 2022

Autentické procházky i na podzim lákají k poznávání Brna

Podzimní dny vybízejí zůstat doma s šálkem horkého čaje. Byla by ale škoda nevyrazit alespoň jednou do ulic Brna na podzimní sérii autentických prohlídek. Tentokrát účastníky čeká Ústřední hřbitov nebo si mohou projít místa spjatá s Janem Skácelem.

Dostavba kanalizace v Brně. Foto: OHLA ŽS

11. října 2022

Kanalizace v pěti městských částech je téměř hotová

Druhá etapa dobudování kanalizace v pěti brněnských městských částech je prakticky u konce. V Líšni a tuřanské čtvrti Dvorska je kompletně hotovo, na Brně-jihu probíhají dokončovací práce, do závěru listopadu pak bude kanalizace dobudovaná i v Maloměřicích a Obřanech a v Bosonohách, kde už zbývají jen některé ulice. Město Brno do stavby, která začala v březnu 2020, investovalo celkem 1,169 miliardy korun.

EKOFILM přiveze do Brna zajímavé dokumenty a pestrý doprovodný program

10. října 2022

EKOFILM přiveze do Brna zajímavé dokumenty a pestrý doprovodný program

Ve středu 12. října 2022 začne již 48. ročník filmového festivalu EKOFILM. Ten se zaměřuje na snímky s tematikou životního prostředí a snaží se i svým doprovodným programem poukázat na různá aktuální a ožehavá témata. Akce, která potrvá do soboty 15. října 2022, je pro všechny návštěvníky zdarma.

Výstava v budově Krajského úřadu JMK. Foto: Práh

10. října 2022

Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické

10. říjen je mezinárodním dnem psychického zdraví a tento den také symbolicky zahajuje Dny duševního zdraví. Ty již po 21. pořádá nezisková organizace Práh.

Faktor K v Káznici na Bratislavské

07. října 2022

S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB

06. října 2022

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková

06. října 2022

První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Metropolitan