Přeskočit na obsah

Aktuality

10. dubna 2003

2003. 03. 17. • Nová nízkopodlažní tramvaj už jezdí

 

10. dubna 2003

2003. 03. 19. • Regionální evropské informační středisko v Brně informuje o pomoci Evropské unie České republice

 

10. dubna 2003

2003. 03. 27. • Nebezpečný podchod v Bystrci bude zrušen

Nejen obyvatelé Bystrce mají již dlouhá léta problémy s nevyužívaným podchodem pod silnicí u tramvajové zastávky u zoo. Podchod, jemuž dominují odpudivé prosklené vstupy, vytváří velmi nebezpečnou situaci jak pro chodce, tak pro řidiče. Ti totiž kvůli těmto vstupům nevidí, kdo vstupuje do vozovky. Samotné velké plochy ošklivých a neudržovaných stěn jsou navíc neustálým terčem sprejerů a místem nelegálních plakátových výlepů. Podchod není bezbariérový a pro většinu - i starších občanů - je jednodušší přejít vozovku. Podchod samotný je velmi často využíván i pro naléhavé potřeby místních opilců, a přesto, že je městskou částí za vysokých nákladů (109 tisíc korun za rok) udržován, veškerá práce je brzy zcela znehodnocena. I to je jednou z příčin skutečnosti, že jen málokterý občan si troufne použít toto zařízení k původnímu účelu. Městská část Brno-Bystrc proto požádala Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje, zástupce Brněnských komunikací a Odbor dopravy MMB o odstranění podchodu. Celé zařízení by mělo být v příštích měsících demontováno a nebezpečný podchod odstraněn. Na jeho místě bude přes silnici vybudován nový a bezpečnější úrovňový přechod pro chodce.

10. dubna 2003

2003. 03. 28. • Flextronics International a město Brno uzavřely dohodu o vypořádání vzájemných nároků

Loňský nenadálý odchod společnosti Flextronics Intranational z brněnské průmyslové zóny Černovická terasa znamenal ztrátu zaměstnání pro několik tisíc lidí z Brna a okolí a podílel se tak na zvýšení nezaměstnanosti v brněnském regionu. Ta se v současnosti pohybuje okolo deseti procent. Ukončením výroby Flextronics nedodržel dohody, na jejichž základě mu byly kromě investičních pobídek poskytnuty i další mimořádné výhody. Ještě před příchodem nového investora bylo proto nutné vypořádat vzájemné nároky mezi Flextronicsem a městem Brnem. Ve smlouvě, jejíž uzavření schválili brněnští zastupitelé na svém mimořádném zasedání 27. března letošního roku, se Flextronics zavázal doplatit městu třicet osm milionů korun za pronájem a koupi pozemků, ponechá si pouze pozemek pod výrobní halou. Město naopak od Flextronicsu koupí dopravní a technickou infrastrukturu a bude zajišťovat budoucí správu areálu. Díky narovnání vzájemných vztahů mezi městem a Flextronicsem již nic nebrání příchodu nového investora na Černovickou terasu.

10. dubna 2003

2003. 04. 01. • Světové dědictví UNESCO se představuje v Brně

Výstava Poznej světové dědictví UNESCO je od 1. do 26. dubna otevřena v ústřední budově Knihovny Jiřího Mahena v Brně na Kobližné 4. Jde o putovní výstavu fotografií památek zařazených na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jádro výstavy tvoří jedenáct památek na území České republiky, mezi něž se loni zařadila i brněnská vila Tugendhat, dílo slavného architekta Miese van der Rohe. Expozici doplňují snímky několika dalších atraktivních pamětihodností z celého světa. Výstavu připravilo Sdružení České dědictví UNESCO ve spolupráci s dílnou nezávislé publicistky MEDIA IN. Autorkou projektu je RNDr. Milena Blažková, která se brněnské vernisáže zúčastnila po boku 1. náměstka primátora města Brna Rostislava Slavotínka, jenž výstavu zaštítil, ředitelky KJM Ing. Libuše Nivnické a dalších osobností. Výstava v průběhu tohoto roku obejde všech jedenáct našich měst, v nichž jsou památky uvedené na seznamu UNESCO, na každém místě potrvá rovný měsíc. Začala v únoru v Kroměříži, v březnu byla ve Žďáru nad Sázavou. Z Brna poputuje do Lednicko-Valtického areálu, Litomyšle, Holašovic, Telče, Prahy, Kutné Hory, Olomouce a skončí v prosinci v Českém Krumlově.

10. dubna 2003

2003. 04. 05. • Žáby nejsou zakleté

Zřejmě proto, že dětské pohádky líčí žáby ponejvíce jako tvory slizké, jedovaté, zákeřné a že se k nim váže mnoho pověr, nemá většina lidí k těmto tvorům dobrý vztah. Ovšem jak prokázaly průzkumu, člověk nemá odpor k obojživelníkům vrozený, ale jen získaný vinou povrchního povědomí o nich. Ani výuka o ochraně přírody ve školách nemá na chování mládeže či obyvatelstva valný dopad.

01. ledna 1970

Brněnskou přehradu brázdí téměř sedmdesáti metrový vor

(gak) – V rámci zahájení ohňostrojné části festivalu IGNIS BRUNENSIS byl v sobotu večer na Brněnské přehradě slavnostně pokřtěn vor. Touto atrakcí chtějí Lesy města Brna připomenout své 550. výročí založení.

Metropolitan